Beebiblogi: Ameerika piisoni vasikas

Piisonipoiss sündis 20. aprillil. Nüüdseks on ta juurde visanud oma 20 kilogrammi. Aga see ei tähenda, et armas olek ja vasikasilmad kuhugi kadunud oleks. No vaata ometi neid silmi! Milline DSC05343JPGsiirus ja puhtus neist peegeldub. Tekib mõte, kas piisonid sellisteks pisikesteks ei võiks jäädagi? Näiteks kitsesuurused minipiisonid…

Piisoni loote areng on inimese omaga võrdne – 9 kuud. Vastsündinuna on piison väga sarnane koduveise vasikale. Esimesed kuus kuud naudib piisonivasikas emapiima. Esimeseks eluaastaks on ta saanud iseseisvaks karjaliikmeks.

Piisonite ja veiste geneetika on niivõrd sarnane, et omavahel paaritudes on neil võimalik edukalt järglasi saada. Põhja-Ameerikas on mitmed farmipidajad spetsialiseerunud hübriidloomade aretamisele. Ameerika piisoni ja koduveise järglast kutsutakse beefalo’ks.

 Ameerika piisonit võib nimetada preeria aednikuks või lausa põllumeheks. Ilma nende loomadeta kasvaks preeria täiesti umbe. Herbivooridena on nende põhitoiduks lagedatel aladel laiuvad rohttaimed. Võib öelda, et nad kasvatavad endale toitu ise. Kuidas?

Piisonid murravad metsaäärtes maha kuivanud ja surnud puid. Kuivanud puu on kuuma ilmaga väga kergestisüttiv ka ilma inimtegevuseta. Loodusjõud teevad siinkohal oma töö. Niisiis, kui kuivanud puu sütib, levib leek ka preeria lagedale alale, kus kasvab piisonite toit. Grillivad muru? See on juba kokakunsti kõrgeim pilotaaž.

Maarahvas teab, et kulu põletamine on kasulik. Kui vana ja kuivanud taimestik on muudetud tuhaks, hakkab peagi asemele kasvama lopsakas roheline muruvaip. Just sellepärast piisonid muru „grillivadkI“. Väetisega juba probleeme pole, see on omast käest võtta.  

DSC05338JPG

Avatud

  • Kassa
    9-17
  • Siseekspositsioonid *
    10-18
  • Laste loomaaed
    10-19

* Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud
Loomaaias võib viibida kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist

Kuidas tulla

Paldiski mnt värav

Peatus ZOO: buss nr 21, 21B, 22, 37, 41, 42 ja 43; autoga, jalgrattaga või jalutades

Ehitajate tee värav

Peatus Nurmenuku või Karikakra: nt buss nr 10, 12, 28, 37, 41, 42, 43 ja 45; autoga, jalgrattaga või jalutades

VAATA VÄRAVATE ASUKOHTI KAARDIL

Kontakt

E-R +372 6943 300
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150 / Paldiski mnt. 145, Tallinn

Tagasiside