Beebiblogi: Rotimamma kasulaps

Heidame pilgu minevikku.
Loomaaias juhtub vahel kummalisi asju. Asju, mille toimumine looduses oleks ehk täiesti mõeldamatu.
Koer imetab leopardi- ja hüäänikutsikaid…
Kass imetab ilvese-, servali- (ilvesesuurune kaslane Aafrikast) ja nugisepoegi…
ROTT IMETAB JA KASVATAB ÜLES NAARITSAPOJA!

Juhtus see 2002. aasta kevadel, mil kuus poega poeginud naaritsaema tervis vastu ei pidanud ja ta kurnatusse suri. Kaks poega said loomaaiatöötajad sokutada teise naaritsapesakonda, ülejäänud nelja kasuvanemaks aga sai rott. Polnud parajasti ühtki teist imetavat loomaema, kes pisikesed naaritshakatised enda hoolde oleks võinud võtta. Rotimamma aga võttis. Tal endal olid just sündinud seitse poega ja emainstinkt väga tugev. Võiks ju öelda, et lausa nii tugev, et võttis hoolitseda oma surmavaenlase poegade eest. Rotid on ju naaritsate saakloomad nii loomaaias kui looduses.

Paljalt emainstinktist aga siiski poleks piisanud. Võõras vaenulik lõhn võib sundida rotimamma otsustavalt tegutsema ja kahtlased tegelased maha murdma. Siin tulid ulukihooldajad mõttele, kuidas võõrast lõhna peita. Nad piserdasid roti koonule veidi lõhnaõli. See tugev lõhn võttis aevastama, summutas kõik muud lõhnad ja pani rotimamma ennast ja pojahakatisi hoolsalt pesema. Ja siis, puhtaks lakutult, olidki nad talle omad, vigisesid, nõudsid süüa ja mis peamine, lõhnasid tuttavlikult nagu ühele rotipesakonnale kohane.

Neljast rotimamma kasulapsest osutus kõige elujõulisemaks üks naaritsatüdruk. Ta sai nimeks Miki. Miki-Hiir, nagu ulukihooldjad teda hellitavalt kutsuma hakkasid. Ta oli paras rüblik juba algusest peale: aina kippus pesast välja, endal silmad alles poolkinni. Vahel juhtus, et rotimamma lohistas ta sabast pessa tagasi. Ja süüa nõudis ta ka alailma. Mikist kasvas terve ja tugev, kuigi pisikest kasvu naarits. Aastaselt sai temast endast ema: ta tõi ilmale neli poega ja kasvatas nad ilusasti üles. Kõik neli Miki järglast pääsesid naaritsate loodusesse tagasiviimise programmi raames Hiiumaale, loodusesse elama.
Naarits Miki loomaaias:
beebiblogi: rotimamma beebiblogi:rotimamma Miki joomas_13.05.2008 010 Miki aedikus_13.05.2008 032
Praegu (aastal 2008, mil jutuke kirja pandi) on Miki juba eakas naarits – 6 aastat on väikese kärplase jaoks päris kõrge vanus, kuid sellele vaatamata on ta uudishimulik ja kraps. Ja rotte pole ta kunagi murdnud ega söönud.

Miki kasuema elas kolmeaastaseks ja kasvatas üles mitu-mitu pesakonda rotipoegi. Peale Miki tal rohkem kasulapsi polnud, kuid tänu sellele vaprale teole kutsusid loomaaiatöötajad teda elu lõpuni nimega NAARITSAEMA.

Sama lugu rott NAARITSAEMA pilgu läbi on võimalik lugeda rubriigist “Lood loomaaia loomadest“.

Avatud

  • Kassa
    9-17
  • Siseekspositsioonid *
    10-18
  • Laste loomaaed
    10-17

* Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud
Loomaaias võib viibida kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist

Kuidas tulla

Paldiski mnt värav

Peatus ZOO: buss nr 21, 21B, 22, 37, 41, 42 ja 43; autoga, jalgrattaga või jalutades

Ehitajate tee värav

Peatus Nurmenuku või Karikakra: nt buss nr 10, 12, 28, 37, 41, 42, 43 ja 45; autoga, jalgrattaga või jalutades

VAATA VÄRAVATE ASUKOHTI KAARDIL

Kontakt

E-R +372 6943 300
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150 / Paldiski mnt. 145, Tallinn

Tagasiside