Ihmiset

Henkilökunta

Hallinto
Johtaja Tiit Maran tiit.maran@tallinnzoo.ee
Kokoelmanjohtaja Tõnis Tasane tonis.tasane@tallinnzoo.ee +37256567204
Talousjohtaja Katrin Tõru katrin.toru@tallinnzoo.ee
Tekninen johtaja Aivar Saareli aivar.saareli@tallinnzoo.ee +372694 3335
Henkilöstöpäällikkö Katrin Rahula katrin.rahula@tallinnzoo.ee +3726943364
IT-tuki Jaan Kont jaan.kont@tallinnzoo.ee +37258871439
Sihteeri Linda Jaanus linda.jaanus@tallinnzoo.ee +3726943300
Myynti- ja markkinointiosasto
Myynti- ja markkinointipäällikkö, osastonjohtaja Riine Kallas riine.kallas@tallinnzoo.ee +37258876854
Markkinointipäällikkö Margit Helmja margit.helmja@tallinnzoo.ee +37253338697
Viestintäasiantuntija Killu Kuuben killu.kuuben@tallinnzoo.ee +37257705028
Yhteistyökumppanien koordinaattori Signe Kalgan signe.kalgan@tallinnzoo.ee +372504 6650
Pääkassan johtaja Kristi Samuel kristi.samuel@tallinnzoo.ee +372511 5368
+3726943317
Myymäläpäällikkö Kersti Remmel kersti.remmel@tallinnzoo.ee +37253325454
Pohjoisportin lipunmyynti (Paldiski mnt) +3726943366
+3726943338
Länsiportin lipunmyynti (Ehitajate tee) +3726943337
Lahjakauppa +37253015771
Tieteellisen suojelutyön laboratorio
Tiedesihteeri – johtaja
Suojelutyön asiantuntija Kadri Ashford kadri.ashford@tallinnzoo.ee +372520 4993
Suojelutyön asiantuntija Kristel Nemvalts kristel.nemvalts@tallinnzoo.ee +37258857893
DNA analysis specialist Grete Nummert grete.nummert@tallinnzoo.ee +3726943399
Luontokoulutus ja avoimet suhteet
Osastonjohtaja Maris Laja maris.laja@tallinnzoo.ee +372512 6961
+372694 3315
Apulaisjohtaja (zooloogia, lasten eläintarha) Inari Leiman inari.leiman@tallinnzoo.ee +372512 6962
+372694 3353
Asiantuntija (kerhotoiminta) Leelo Kurbel leelo.kurbel@tallinnzoo.ee +372694 3363
+37253465229
Kirjasto Uve Ramst uve.ramst@tallinnzoo.ee +372694 3316
Zookoulu Ene Lehtmets zookool@tallinnzoo.ee +372512 6963
Opaskierrokset ekskursioonid@tallinnzoo.ee +37258835804
Luontokoulu Kertu Namsing kertu.namsing@tallinnzoo.ee +37251903789
Luontokoulu Darja Zubareva darja.zubareva@tallinnzoo.ee +37258835804
Luontokoulu Helina Maanso helina.maanso@tallinnzoo.ee +37253478771
Luontokoulu Ülle Limbach ulle.Limbach@tallinnzoo.ee +37255560642
Kouluohjelmat (venäjä) Anastassia Makarova anastassia.makarova@tallinnzoo.ee +37253052276
+3726943365
Lasten tapahtumat, kerhot (venäjä) Tatjana Kuznetsova tatjana.kuznetsova@tallinnzoo.ee +3726943363
Oppaat Aleksei Turovski darja.zubareva@tallinnzoo.ee +37258835804
Graafinen suunnittelija Katrin Nõu katrin.nou@tallinnzoo.ee +3726943360
Lasten eläintarha Annika Kohv +37253335843
Janet Poola
Tiia Tšapis
Sandra Soomann
Zoopalvelut
Eläinlääkäri Rene Saimre rene.saimre@tallinnzoo.ee
Eläinlääkäri Pjotrs Korolkovs pjotrs.korolkovs@tallinnzoo.ee
Zoo-osasto 1
Osastonjohtaja Tatjana Miljutuna tatjana.miljutina@tallinnzoo.ee
Apulaisjohtaja Jana Sajadjan jana.sajadjan@tallinnzoo.ee
Juhtivspetsialist Anne Saluneem anne.saluneem@tallinnzoo.ee
Zoo-osasto 2
Osastonjohtaja Jelena Semjonova jelena.semjonova@tallinnzoo.ee
Apulaisjohtaja Julia Kolpakchi julia.kolpakchi@tallinnzoo.ee
Ruokinta (eläimet)
Osastonjohtaja Jelena Motorenko jelena.motorenko@tallinnzoo.ee +3726943346
Keittiö +3726943347
Puutarha ja ylläpito
Puutarhuri – osastonjohtaja Hannes Maripuu hannes.maripuu@tallinnzoo.ee +3725126930
+3726943326
Apulaisjohtaja Kaidi Laine kaidi.laine@tallinnzoo.ee +3725126931
Kompostoinnin asiantuntija Dmitri Pšenitšnõi dmitri.psenitsnoi@tallinnzoo.ee +3725126932
Kasvihuone +3726943328
Huolto
Osastonjohtaja Toomas Sula toomas.sula@tallinnzoo.ee +3725088697
Apulaisjohtaja Tõnis Luhakooder tonis.luhakooder@tallinnzoo.ee +3725126937
+3726943359
Asiantuntija Monika Lossman monika.lossman@tallinnzoo.ee +3725126986
+3726943325
Varasto Nadežda Kotškina +3726943329
Sisevalveosakond
Osastonjohtaja Madis Pärn madis.parn@tallinnzoo.ee
Vartijat +3725126965
+3726943343
Länsiportin parkkipaikka +37253400983
Länsiportin valvoja +37258875127
+3726943352
Pohjoisportin kulkuneuvojen sisäänkäynti +37253020473
Pohjoisportin valvoja +3726943339

Aukioloajat

  • Lipunmyynti
    9-15
  • Sisätilat *
    10-16
  • Lasten eläintarha
    10-17

*Sisätilat ovat maanantaisin suljettu
Eläintarha on avoinna kaksi tuntia lipunmyynnin sulkemisajan jälkeen.

Saapuminen

Paldiski mnt sisäänkäynti
Pysäkki Zoo, bussit nr. 21, 21B, 22, 41, 42 ja 43; autolla, polkupyörällä ja kävellen

Ehitajate tee sisäänkäynti
Pysäkki Nurmenuku, bussit nr. 10, 28, 42, 43, 46, 47; autolla, polkupyörällä ja kävellen

Katso sisäänkäyntien sijainnit kartalla

Yhteystiedot

Ma-Pe +372 6943 300; Vartijat: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150 / Paldiski mnt. 145

Palaute