Loading Sündmused

« Kõik Sündmused

  • Sündmus event on möödas

Kotkapäev

jaanuar 13

Kotkaste kaitse päev (Save the Eagles Day) on alguse saanud Ameerika Ühendriikidest ning seda tähistatakse igal aastal 10. jaanuaril. Ühendriikide vapilind valgepea-merikotkas oli 20. sajandi keskpaigaks väljasuremise äärele jõudnud, kuid tõhusad kaitsemeetmed ja paljude taimekaitsevahendite keelustamine aitasid liiki taastada: 2007. aastal viidi valgepea-merikotkas maailma looduskaitseliidu (IUCN) punase nimistu ohustatud liikide kategooriast välja.

Kotkaste kaitse päeval on tähelepanu koondunud kotkaste ja teiste kulliliste olukorrale looduses: paljud liigid on pestitsiidide kasutamise, elupaikade kadumise, ka küttimise ja muude tegurite tõttu ohtu sattunud ja nende arvukus väheneb.

Tallinna loomaaia ekspositsioonis elab 12 liiki haugaslasi: kalju- ehk maakotkas, merikotkas, valgepea-merikotkas, hiid-merikotkas, stepikotkas, kääpakotkas, hiireviu, habekotkas, kaeluskotkas, kumai-kaeluskotkas, raisakotkas ja raipekotkas. Pooled neist on kantud ohustatud või ohulähedaste liikide nimekirja.

Loomaaia kullimäel ei ole kotkastel ideaalseid tingimusi, kuid sellele vaatamata on paljud liigid järglasi andnud. Esimesena hakkas siin sigima raisakotkas: 1989. aastal koorunud ja pesas üles kasvanud noorlind läks EEP programmi (Ohustatud liikide Euroopa programm) raames loodusesse, Mallorca saarele. Alates 2001. aastast sigivad siin edukalt hiid-merikotkad (Tallinna loomaaed oli viies loomaaed maailmas, kel õnnestus hiid-merikotkaste paljundamine). Edukalt on siin järglasi andnud ja need üles kasvatanud ka kalju- meri- ja stepikotkad. Inkubaatoris välja hautud kaks habekotkatibu viidi siit Austriasse ohustatud raisakotkaste paljunduskeskusesse habekotkast kasuvanema kasvatada.

Kotkas kui jõu, vabaduse ja surematuse sümbol on kindlalt inimese teadvusse kinnistunud. Legendi järgi austasid asteegid seda lindu nii väga, et ehitasid oma pealinna kohta, kus kotkas istus kaktuse otsas ja varitses madu. Mõnedes religioonides usutakse, et kõrgustes hõljuv kotkas puudutab jumala palet.

Kotkapäevale tulles tasub end riietada soojalt ja ilmale vastavalt! Ees ootavad põnev võistlus, kus saab testida oma nägemist kotkana saaklooma otsides, ekskursioon ning kotkaste toitmise vaatamine koos asjakohaste kommentaaridega. Päeva lõpetab Poola režissöör Ireneusz Chojnacki filmi konnakotkastest: „Suur konnakotkas – lind nagu ei keegi teine“. Hea muusikalise kujundusega film annab ülevaate selle hävimisohus linnuliigi aastaringist. Filmi juhatab sisse Mati Kaal.

Kotkapäeva programm:
11.00 -14.00 Võistlus „Terav Silm“. Asukoht: kullimägi.
12.00 -12.30 Ekskursioon (eesti keeles). Asukoht: kullimägi.
12.30 Kotkaste toitmise demonstratsioon (eesti ja vene keeles). Asukoht: kullimägi.
14.00 Film „Suur konnakotkas – lind nagu ei keegi teine“. Asukoht: keskkonnahariduskeskuse auditoorium (Ehitajate tee 150, loomaaia läänevärav).

Kõik tegevused on loomaaia pileti hinna sees. Ekskursioon algab kullimäelt, kuhu jõuab kõige kiiremini sisenedes loomaaeda põhjaväravast (Paldiski mnt 145). Eelnev registreerimine pole vajalik.

Detailid

Päev:
jaanuar 13
Sündmus Category:

Avatud

  • Kassa
    9-15
  • Siseekspositsioonid *
    10-16
  • Laste loomaaed
    10-17

* Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud
Loomaaias võib viibida kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist

Kuidas tulla

Paldiski mnt värav

Peatus ZOO: buss nr 21, 21B, 22, 37, 41, 42 ja 43; autoga, jalgrattaga või jalutades

Ehitajate tee värav

Peatus Nurmenuku või Karikakra: nt buss nr 10, 12, 28, 37, 41, 42, 43 ja 45; autoga, jalgrattaga või jalutades

VAATA VÄRAVATE ASUKOHTI KAARDIL

Kontakt

E-R +372 6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150 / Paldiski mnt. 145, Tallinn

Tagasiside