Beebiblogi: Valgetups-marmosetid

 

Tähelepanelik külastaja on ehk juba märganud troopikamaja valgetups-marmosettide seltsingus kaht pisikest marmosetipoega vanalooma seljakarvadesse klammerdumas. Vaatamata oma suurele koormale liigub täiskasvanu keerukate akrobaatiliste hüpetega oksalt oksale, pojad aga ei tee teist nägugi, hoiavad vaid kõvasti kinni.

Kui võtta veidi aega ja pere tegemisi jälgima jääda, saab näha, kuidas pojad aeg-ajalt erinevate pereliikmete kukile kolivad. Hea, kui pere on suur ja lapsehoidjaid palju!

Valgetups-marmosetid elavad looduses kuni 14-liikmelistes peregruppides, kus on välja kujunenud kindlad alluvussuhted. Peregrupis on enamasti vaid üks paar, kes annab järglasi. Teised grupi liikmed aitavad poegi üles kasvatada, sest ema üksi ei saaks sellega hakkama.

Tõepoolest, kahe vastsündinu kehamass kokku moodustab 20-27% ema kehamassist. Nagu 61-kilone naine sünnitaks kaks seitsmekilost beebit. Ja marmosetiemal võib mõnikord olla ka kolm poega!

Niisiis on poegade tassimise ja valvamise ülesanne pereliikmete vahel jaotatud. Kohe peale sündi võtab pojad enda hoole alla uhke isa, hiljem aitavad poegi kantseldada ka teised täiskasvanud. Ema kogub pojad enda juurde ainult imetamise ajaks.

Vastsündinud marmosetipoegadel on hästi arenenud haaramisrefleks. Nad klammerduvad vanalooma karvadesse, peidavad sinna oma näogi ja lihtsalt tukuvad. Kuni järgmise toidukorrani. Märgata on neid algul päris keeruline, sest nende karvakasukas sulab vanalooma karvastikuga hästi ühte.

Õige pea aga uudistavad nad juba oma nööpsilmadega vanalooma karvade vahelt maailma. Paarinädalasena hakkavad kukilt maha ronima ja iseseisvalt ümbrust avastama. Kolmekuused pojad võõrutatakse rinnapiimast ja nad söövad juba kõike. Uhked valged karvad kõrvade ümber hakkavad kasvama, kui poeg on üle poole aasta vana. 15-kuuselt saab marmosett täiskasvanuks ning saavutab suguküpsuse.

Tänavused pojad sündisid Eesti Vabariigi aastapäeval, 24. veebruaril.

 

 

Avatud

  • Kassa
    9-17
  • Siseekspositsioonid *
    10-18
  • Laste loomaaed
    10-19

* Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud
Loomaaias võib viibida kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist

Kuidas tulla

Paldiski mnt värav

Peatus ZOO: buss nr 21, 21B, 22, 37, 41, 42 ja 43; autoga, jalgrattaga või jalutades

Ehitajate tee värav

Peatus Nurmenuku või Karikakra: nt buss nr 10, 12, 28, 37, 41, 42, 43 ja 45; autoga, jalgrattaga või jalutades

VAATA VÄRAVATE ASUKOHTI KAARDIL

Kontakt

E-R +372 6943 300
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150 / Paldiski mnt. 145, Tallinn

Tagasiside