Aasia lõvi Juna, hellitusnimega Johnny

2003. aasta 22. detsembri ööl vastu 23. detsembrit sündis Saksamaal Frankfurdi loomaaia aasia lõvide paaril Kiril ja Kashil kolme kutsikaga pesakond. See oli nende esimene ja jäi ka ainsaks pesakonnaks. Üks kutsikas kolmest oli surnud, kuid kaks lõvikutsikat kasvasid kenasti üles: 22. detsembril sündinud emane kutsikas sai nimeks Joy ning 23. detsembril ilmavalgust näinud isane kutsikas sai nimeks Juna.

Fotol on Juna pere Frankfurdi loomaaia siseekspositsioonis. Aitäh Katty Harapatile, kes meiega seda fotot jagas.

Juna uueks elupaigaks valiti välja Tallinna loomaaed, kus mõni aeg tagasi oli lõppenud aafrika lõvide pidamine ja ehitati parasjagu lõvide ekspositsiooni avaramaks.

Juna saabus Tallinna 18. aprillil 2005. aastal. Ta toodi kohale veidi varem, kui oli planeeritud – ehitustööd lõvide ekspositsioonis ei olnud veel lõpetatud. Frankfurdis oli Juna saanud oma isa käest hammustada. Kerge käpahaav paranes kiiresti, kuid noor loom oli vaja peregrupist eemaldada, et vältida edasisi kokkupõrkeid. Juna pandi transportkasti ja saadeti Tallinna poole teele.

Tallinnas kohal, avastati transportkasti avades, et lõvinooruk oli oma saba otsa närima hakanud.

Esialgu prooviti lõvile ravi ja rahu tagades hakkama saada, kuid Juna jätkas oma sabaotsa puremist. Seepärast ta uinutati ning toonane loomaaia veterinaaride meeskond eesotsas Maaja Kitsinguga puhastas haava, lõikas järatud otsa maha ja õmbles nahalapi peale. Õnneks lasi Juna haaval paraneda ega puutunud oma sabakönti enam.

Juna aastatel 2006, 2008 ja 2013:

Oma hiilgeaegadel nägi Juna väga ilus välja, tema kahevärviline pikk lakk ulatus uhkelt esikäppade vahele ja kõhu alla. Kuid Juna tervis ei olnud kunagi väga hea ja ta sai päris sageli ravi.

Tallinna loomaaias sai Juna omale kaaslaseks Lodzi loomaaias Poolas sündinud ja inimeste poolt üles kasvatatud emalõvi Tori ning Helsingi loomaaia lõvigrupist pärit emalõvi Xylitoli ehk Ksjuša.

Kahjuks ei moodustunud neist lõvigruppi ehk praidi ega ka paare ja viimastel aastatel elasid kõik meie lõvid omaette. Ka järglasi neil ei sündinud, sest Junal oli raskusi paaritumise lõpule viimisega. See tekitas temas frustratsiooni, mille ta elas välja emase peal. Kjuša, kellega Juna mõnda aega sõbralikult koos elas, pelgas isast lõpuks (peale sagenenud rünnakuid) niiväga, et ei julgenud teda üldse lähedale lasta ja pages hirmunult puurinurka.

Aasia lõvi Juna 2020. aastal

Juna 2020. aastal

2020. aasta veebruaris tehtud tervisekontrollis tuvastati Junal neerupuudulikkus – see on üheks sagedasemaks tervisemureks keskea ületanud kaslastel. Vaatamata ravile halvenes Juna seisund 2021. aasta jaanuari esimestel nädalatel märgatavalt, ta keeldus söögist ja joogist ega tõusnud lõpuks enam ka jalgadele. Süveneva valu ja edasiste kannatuste vältimiseks uinutati lõvi kolmapäeval, 13. jaanuaril igavesse unne.

Kuna neeruvaevustele lisaks ilmnesid loomal ka ülemiste hingamisteede haiguste sümptomid ja on teada, et kaslased on koroonaviirusele vastuvõtlikud, siis tehti lõvile post-mortem koroonatestid. Testide tulemused kinnitasid üllatuslikult, et Juna oli nakatunud koroonaviirusesse.

Seejärel lõvimajaga otseselt või kaudselt kokku puutunud personalile tehtud koroonaviiruse ja antikehade testid olid negatiivsed nii nakkuse kui antikehade osas. Külastajatega kokkupuude lõvil puudus.

Tallinna loomaaia direktori Tiit Marani sõnul ei teata praegu, kuidas sai lõvi nakatuda. “Potentsiaalselt nakatuda võivate loomade puhul on rakendatud karmimad hügieeni- ja sanitaarnõuded. Valepositiivse testi tõenäosus on olematu, kuna lõvilt võeti kolm sõltumatut testi. Töötame selle nimel, et nakatumise allikas teada saada.” sõnas Maran. Loe täpsemalt siit.

Juna lahkus vanuses 17 aastat ja 21 päeva. Mõlemad Juna vanemad, ema Kiri ja isa Kashi surid 17-aastasena. Juna õde Joy andis elu kahele lõvipesakonnale ning elas 15 ja pool aastat vanaks.

Väga hea tervisega lõvid võivad tehistingimustes elada 30-aastaseks, kuid seda tuleb siiski ette üliharva.

Tallinna loomaaias elab praegu emane aasia lõvi Tori. 2021. aasta 20. veebruaril saab ta 16-aastaseks. Ka tema tervis ei ole enam hea.

Avatud

  • Kassa
    9-18
  • Siseekspositsioonid *
    10-19
  • Laste loomaaed
    10-19

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside