Amuuri tiiger Pootsman on taas kolme kutsika isaks saanud!

Tänasel rahvusvahelisel tiigripäeval, 29. juulil on rõõm jagada uudist, et Tallinna loomaaia amuuri tiiger Pootsman, kes saadeti Ohustatud Liikide Euroopa Paljundusprogrammi raames elama Itaaliasse Parco Natura Viva loomaaeda, on jälle isaks saanud.

Originaaluudis Parco Natura Viva kodulehel: https://bit.ly/30QIyDq

Parco Natura Viva loomaaias tiigritele loodud suurepärastes tingimustes tõi Pootsmani paariline Luva ööl vastu 3. juunit ilmale kolm kutsikat. Emane kutsikas sai nimeks Alina, isaseid kutsutakse Zov ja Krai. Heade geenidega vanemate järeltulijate tervis on suurepärane ning nad kasvavad jõudsasti, suurim poegadest kaalub juba 10 kg.

Vaata, kuidas kutsikad veterinaaride juures kontrollis käivad:

Kutsikad Parco Natura Viva loomaaias arstlikul läbivaatusel

Nüüd nunnu- ja nurrumeetrid tööle – tõelised südametemurdjad on sündinud! Täna, rahvusvahelisel tiigripäeval, jagame rõõmsaid sõnumeid Itaaliast, Parco Nature Viva loomaaiast. Meie põhjamaa majesteetliku amuuri tiigri Pootsmani ja imelise Luva pesakonda sündisid käesoleva aasta 3. juunil kolm armsat kutsikat – Zov, Krai ja Alina. Kutsikad on kahe kuu jooksul hästi kosunud ning nende tervis on suurepärane. Viimase saja aasta jooksul on looduses tiigrite arvukus märkimisväärselt vähenenud ning põhjapoolse levikuga amuuri tiigreid on säilinud vaid ca 500 isendit. Tallinna loomaaia amuuri tiiger Pootsman viibib Parco Natura Viva loomaaias Ohustatud Liikide Euroopa Paljundusprogrammi raames, et aidata looduses väljasuremisohus tiigrite asurkondade säilimist.

Posted by Tallinna Loomaaed / Tallinn Zoo on Teisipäev, 28. juuli 2020

Ema Luva on tasakaalukas tiigrimamma, kes hoolitseb oma poegade eest hästi neid lakkudes ja imetades ning naudib kutsikate mängulusti. Kui isased kutsikad katsuvad enamasti omavahel jõudu, siis pisike Alina järgneb emale ja püüab matkida kõiki tema tegemisi. Kutsikad pääsevad külastajate ette kolme kuu vanusena.

Poegade isa Pootsman sündis 2011. aastal Moskvas loodusest pärit amuuri tiigrite pesakonnas. Tallinna loomaaeda toodi ta 2012. aastal. Detsembris 2018. aastal saadeti Pootsman Euroopa Akvaariumide ja Loomaaedade Assotsiatsiooni (EAZA) liigikaitse paljundusprogrammi raames ajutiselt Tšehhi Zlín-Lešná loomaaeda. Eelmise aasta 10. juunil nägid seal ilmavalgust ja kasvasid üles kolm armsat kutsikat, vanemateks Pootsman ja tema väärikas partner Tanya. Loe täpsemalt siit.

Tiiger (Panthera tigris) on elanud Maal üle 2 miljoni aasta. Nüüdseks on sarnaselt teistele tiigri alamliikidele ka amuuri tiigri säilimine looduses suures ohus. Varem Kaug-Idas ulatuslikult levinud amuuri tiigri asuala on tänaseks tugevalt kahanenud ning säilinud on veel vaid ligi 500 isendit Sihhote Alini mäestikus Venemaa kaguosas ja väikestel aladel Põhja-Hiinas. Suurimaks ohuks amuuri tiigrile on salaküttimine ning elupaikade hävimine illegaalse metsaraie tõttu.

Euroopa Ohustatud Liikide Programmi (EEP) raames peetakse loomaaedades enam kui 260 tiigrist koosnevat tehispopulatsiooni.

Tallinna Loomaaia direktori Tiit Marani sõnul on see nn hädaabi populatsioon, mis võimaldab, juhul kui tiiger looduses täielikult hävib, teda loomaaedade abil elus hoida ja võimalusel loodusesse tagasi viia. Paljundusprogramm kannab hoolt, et loomaaia tiigrite geneetiline mitmekesisus püsiks võimalikult suur. Seetõttu rändavadki loomad loomaaiast loomaaeda sobilike partnerite juurde sigima.

Vaata videot ja saad aimu, milline hakkab välja nägema tulevane Tallinna loomaaia tiigriorg siit.

Avatud

  • Kassa
    9-17
  • Siseekspositsioonid *
    10-18
  • Laste loomaaed
    10-19

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside