Amuuri tiiger

Panthera tigris altaica

AMUR TIGER
АМУРСКИЙ ТИГР
SIPERIANTIIKERI

Liiki praegu ekspositsioonis ei ole, kuid ta tuleb tagasi, kui on valmis ehitatud tiigriorg (ca 2023. a)

Sugukond: Kaslased (Felidae)

Tiigri põhjapoolseima levikuga alamliik amuuri tiiger on võimsa bengali tiigri kõrval usutavasti suurim tänapäeval elav kaslane. Umbkaudu 400 amuuri tiigrit elutseb Primorski ja Habarovski krais Venemaal, üksikud loomad ka Vene-Hiina piirialadel. Ainult 20% Venemaa tiigripopulatsioonist elab kaitstavatel aladel.

Amuuri tiiger elab mägitaiga seedermändide ja laialehiste puudega murdmaastikel, tihnikutes ja mägijõgede orgudes. Sügava lumikattega piirkondi väldib, kuna seal on vähe sõralisi, keda jahtida. Tihedas taimestikus muudab valguse-varju mäng jahti pidava triibulise tiigri peaaegu märkamatuks.

Talvel muutub amuuri tiigri kasukas tihedamaks, karvapikkus küündib üle 10 cm. Talvekarvas loom on sageli tokerja väljanägemisega. Vöödid amuuri tiigri tagumikul, sabatüvikul ja vahel ka külgedel on pruunikamad kui teistel tiigri alamliikidel. Vöödimuster on igal loomal ainulaadne – see võimaldab isendeid eristada.

Amuuri tiiger jahib videvikus kõiki, kellest jõud üle käib, murdes suurt saaki keskmiselt korra nädalas. Põhitoiduks on metssiga, metskits, tähnikhirv, punahirv (izjubr), võimalusel ründab ka pruun- ja kaeluskaru. Inimest ründab harva, pigem enesekaitseks.

Tiigrid on polügaamsed, ühe isaslooma territoorium kattub tavaliselt mitme emaslooma elualaga. Nii isas- kui emasloomad märgistavad territooriumi uriini ja näärmenõre seguga, jätavad ekskremente territooriumi piiridele ja sügavaid küünisejälgi puutüvedele.

Amuuri tiigrit varitsevad ohud:

 • elupaikade hävimine metsatulekahjude ja ebaseadusliku raie tagajärjel: iga kolme aastaga kaob ligi 30 000 ha amuuri tiigri elupaiku
 • elupaikade killustumine, mistõttu populatsioonid jäävad isolatsiooni ja langeb geneetiline mitmekesisus
 • toidubaasi vaesestumine ja vähenemine, konkurents jahimeestega saakloomade pärast
 • salaküttimine: nahk karusnahakaupmeestele, organid ja kehaosad traditsioonilise ida rahvameditsiini preparaatide valmistamiseks

Loe Tallinna loomaaias elanud amuuri tiigrite kohta siit.

 Amuuri-tiiger-Christina-Daous (2) Amuuri-tiiger-Signe-Kalgan Amuuri-tiiger-Signe-Kalgan2 Amuuri-tiiger-Signe-Kalgan3 Amuuri-tiiger-Aleksandr   

Kuni tiigrioru rajamiseni Tallinna loomaaeda osaleb meie isatiiger Pootsman Euroopa Akvaariumide ja Loomaaedade Assotsiastiooni (EAZA) liigikaitselises paljundusprogrammis ja viibib teistes loomaaedades.

Avatud

 • Kassa
  9-18
 • Siseekspositsioonid *
  10-19
 • Laste loomaaed
  10-19

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside