Ihmiset

Henkilökunta

Hallinto
Johtaja Tiit Maran zoo.direktor@tallinnzoo.ee
Kokoelmanjohtaja Tõnis Tasane tonis.tasane@tallinnzoo.ee +37256567204
Talousjohtaja Katrin Tõru katrin.toru@tallinnzoo.ee
Tekninen johtaja Aivar Saareli aivar.saareli@tallinnzoo.ee +372694 3335
Henkilöstöpäällikkö Katrin Rahula katrin.rahula@tallinnzoo.ee +3726943364
IT-tuki Jaan Kont jaan.kont@tallinnzoo.ee +37258871439
Sihteeri Linda Jaanus linda.jaanus@tallinnzoo.ee +3726943300
Myynti- ja markkinointiosasto
Myynti- ja markkinointipäällikkö, osastonjohtaja Riine Kallas riine.kallas@tallinnzoo.ee +37258876854
Markkinointiasiantuntija Helen Maandi helen.maandi@tallinnzoo.ee +37257813911
Viestintäasiantuntija Killu Kuuben killu.kuuben@tallinnzoo.ee +37257705028
Myyntiasiantuntija Helina Õunapuu helina.ounapuu@tallinnzoo.ee +3725156536
Pääkassan johtaja Annika Tammur annika.tammur@tallinnzoo.ee

+3726943317

+3725115368

Myymäläpäällikkö Kersti Remmel kersti.remmel@tallinnzoo.ee +37253325454
Pohjoisportin lipunmyynti (Paldiski mnt) +3726943366
+3726943338
Länsiportin lipunmyynti (Ehitajate tee) +3726943337
Lahjakauppa +37253015771
Tieteellisen suojelutyön keskusta
Tiedesihteeri – johtaja
Suojelutyön asiantuntija Kristel Nemvalts kristel.nemvalts@tallinnzoo.ee +37258857893
Suojelutyön asiantuntija Karmel Ritson karmel.ritson@tallinnzoo.ee +37258550234
DNA analysis specialist Grete Nummert grete.nummert@tallinnzoo.ee +3726943399
Luontokoulutus ja avoimet suhteet
Osastonjohtaja Maris Laja maris.laja@tallinnzoo.ee +372512 6961
+372694 3315
Apulaisjohtaja (zooloogia, lasten eläintarha) Inari Leiman inari.leiman@tallinnzoo.ee +372512 6962
+372694 3353
Asiantuntija (kerhotoiminta) Leelo Kurbel leelo.kurbel@tallinnzoo.ee +372694 3363
+37253465229
Kirjasto Uve Ramst uve.ramst@tallinnzoo.ee +372694 3316
Zookoulu Ene Lehtmets zookool@tallinnzoo.ee +3726943365
Opaskierrokset ekskursioonid@tallinnzoo.ee +37258835804
Luontokoulu Helina Raja helina.raja@tallinnzoo.ee +37253020962
Luontokoulu Darja Zubareva darja.zubareva@tallinnzoo.ee +37258835804
Luontokoulu Kristiina Taits kristiina.taits@tallinnzoo.ee +3726943314
Luontokoulu Leif-August Kirs leif.august@kirs.tallinnzoo.ee +372527 7772
Luontokoulu Tiina Liivamägi tiina.liivamagi@tallinnzoo.ee
Kouluohjelmat (venäjä) Anastassia Makarova anastassia.makarova@tallinnzoo.ee +37253052276
Lasten tapahtumat, kerhot (venäjä) Tatjana Žukova tatjana.zukova@tallinnzoo.ee +3726943363
Lasten eläintarha Annika Kohv +37253335843
Tiia Vanner
Sandra Soomann
Zoopalvelut
Eläinlääkäri-osastonjohtaja Rene Saimre rene.saimre@tallinnzoo.ee
Eläinlääkäri Pjotrs Korolkovs pjotrs.korolkovs@tallinnzoo.ee
Zoo-osasto 
Kuraattori Oless Kapalo oless.kapalo@tallinnzoo.ee
Johtava asiantuntija Anne Saluneem anne.saluneem@tallinnzoo.ee
Kuraattori Jelena Semjonova jelena.semjonova@tallinnzoo.ee +3725126925
Kuraattori Julia Kolpakchi julia.kolpakchi@tallinnzoo.ee +3725126924
Kuraattori Allan Erm allan.erm@tallinnzoo.ee +3725126904
Ruokinta (eläimet)
Osastonjohtaja Katerina Reiska katerina.reiska@tallinnzoo.ee +3726943346
Keittiö +3726943347
Puutarha ja ylläpito
Puutarhuri – osastonjohtaja Hannes Maripuu hannes.maripuu@tallinnzoo.ee +3725126930
+3726943326
Vanhempi puutarhuri Kaidi Laine kaidi.laine@tallinnzoo.ee +3725126931
Kompostoinnin asiantuntija Dmitri Pšenitšnõi dmitri.psenitsnoi@tallinnzoo.ee +3725126932
Kasvihuone +3726943328
Huolto
Osastonjohtaja Toomas Sula toomas.sula@tallinnzoo.ee +3725088697
Apulaisjohtaja Tõnis Luhakooder tonis.luhakooder@tallinnzoo.ee +3725126937
+3726943359
Asiantuntija Artur Alaküla artur.alakyla@tallinnzoo.ee +3726943325
Varasto Nadežda Kotškina +3726943329
Sisevalveosakond
Osastonjohtaja Kaido Lasn kaido.lasn@tallinnzoo.ee 694 3344
Vartijat +3725126965
+3726943343
Länsiportin parkkipaikka +37253400983
Länsiportin valvoja +37258875127
+3726943352
Pohjoisportin kulkuneuvojen sisäänkäynti +37253020473
Pohjoisportin valvoja +3726943339

Aukioloajat

  • Lipunmyynti
    9-17
  • Sisätilat *
    10-18
  • Lasten eläintarha
    10-18

Sisätilat ovat maanantaisin suljettu. Eläintarhan alue on avoinna kävelylle klo 20.00 asti.

Saapuminen

Paldiski mnt. 145 – North Entrance

From Tallinn city centre (Kaubamaja) bus no. 42 (Bus stop Zoo) From Freedom square (Vabaduse väljak) buses no. 22, 41, and 42 (Bus stop Zoo) From Railway station (Balti jaam) buses no. 21, 41, and 43 (Bus stop Zoo)

Ehitajate tee 150 – West Entrance

From Tallinn city centre (Kaubamaja) bus no. 42 (Bus stop Karikakra or Nurmenuku) From Railway station (Balti jaam) bus no. 43 (Bus stop Karikakra, Nurmenuku or Zoo) Buses no. 10, 12, 13, 28, 37, 45, 46, 47

Zoo map

Yhteystiedot

E-R +372 6943 300; Emergency: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Give us feedback