Ida-Aafrika teravmokk-ninasarvik Kigoma

Saksamaal Berliini loomaaias sündinud isane Ida-Aafrika teravmokk-ninasarvik Kigoma saabus koos Krefeldist pärit emase teravmoka Kibibiga Tallinna 27. aprillil 2013. aastal. Kigoma oli siis juba kolmeaastane sälg, Kibibi veel kaheaastane.
1_ninasarvikud_tulemine_foto Inari Leiman 003 1_ninasarvikud_tulemine_foto Inari Leiman 037 1_ninasarvikud_tulemine_foto Inari Leiman 048 1_ninasarvikud_tulemine_foto Inari Leiman 055
Mitmepäevane teekond oli väsitav ja mahalaadiminegi võttis aega. Suur järelkäruga veok mööda loomaaia käänulisi teid elevandimajani ei pääsenud, sestap tuli põhjaväravas kastid koos ninasarvikutega järgemööda loomaaia väiksema auto peale tõsta ja sellega elevandimajja sõidutada. Kast koos Kigomaga osutus nii raskeks, et loomaaia traktor Komatzu seda liigutada ei jõudnud. Seetõttu pidi kohale tellitud kraana mitu korda värava ja elevandimaja vahet sõitma. Lõpuks oli kast paigas ja luugid võis avada. Kardeti, et peale vintsutusi keeldub Kigoma kastist välja tulemast. Kuid ei, kõik läks hästi! Kigoma sisenes uude latrisse kenasti – ees oli läinud ju tema reisikaaslane Kibibi ning tolle lõhna ja sõnnikut oli juba kõikjal. Väsinud Kigoma võttis talitajalt krõbeleiba ja jäi õige pea tukkuma.
2_Kigoma siseneb_foto Inari Leiman 060 2_Kigoma uues kodus_foto Inari Leiman
Kigoma sarveots oli tömp – see murdus lapsepõlves õnnetult. Sarve kasvamine ja teravaotsaliseks kulumine võtab aega.

Ninasarvikud on umbusklikud, vahel isegi pelglikud ja kipuvad seetõttu puhisedes ründama. Parim kaitse on ju rünnak! Uute ruumide, inimeste ja olukordadega harjumine võtab aega. Kigomal tema lapsepõlve sarvekaotuse trauma tõttu veel eriti.
Mai lõpus, kuu aega peale Tallinna saabumist, käisid Kigomal külas tema endised hooldajad ninasarvikutalitajad Tanja ja Jürgen Jahr Berliini loomaaiast. Jällenägemine rõõmustas kõiki.
2_talitajad Berliinist_23.05.13_foto Inari Leiman 026 2_talitajad Berliinist_23.05.13_foto Inari Leiman 027
Siiski ei julgenud Kigoma veel kuidagi õue tulla, mis sest, et Kibibi juba ammu õues ringi traavis, kappas, püherdas ja sarvega liiva viskas. Tasapisi okstest maiuspaladega meelitades õnnestus talitajatel suve edenedes Kigoma siiski õueaedikuga ära harjutada.
3_Kigoma õues_foto Signe Kalgan 3_Kigoma õues1_foto Signe kalgan 3_Kigoma õues2_foto Maaja Kitsing 3_Kigoma õues2_foto Signe Kalgan_n
Esimene kohtumine elektrikarjusega oli küll hirmutav, kuid õueõhu nautimine oli juba harjumuseks saanud ja Kigoma julges õige pea jälle õue tulla.
3_kohtumine elektrikarjusega1_foto Signe Kalgan 3_kohtumine elektrikarjusega2_foto Signe Kalgan 3_kohtumine elektrikarjusega3_foto_Signe Kalgan 3_kohtumine elektrikarjusega4_foto Signe Kalgan
Kigoma on väärikas ja rahulik loom. Umbusklik nagu ühele korralikule ninasarvikule kohane. Talle ei meeldi uuendused, asjad peavad kindlalt oma kohtadel olema. Kord peab olema. Ordnung.
Lapsepõlvest on tal pärit harjumus talitaja sõrmi lutsida. Armastab magusat. Kui talitaja talle moka vahele mõne maiuspala pistab, näitab ta peale korralikku matsutamist keelt. Nii annab ta teada, et maius talle väga meeldib. Ka kõrvits maitseb Kigomale hästi.
4_maiust luniv Kigoma_foto Inari Leiman 4_maiustamas kõrvitsaga_foto Inari Leiman

Mänguasjadega Kigoma algul mängida ei osanud. Nüüd tõukab ta juba hea meelega suurt punast palli ja tuuseldab pappkaste. Tõsi, need viimased pistab ta õige ruttu pintslisse. Kord puistas ta pappkastiga ette antud tammetõrud kastist välja, jättis need sinnapaika ja mugistas esmalt pappkasti ära süüa.

Pesemine paneb muidu nii vaoshoitud Kigoma traavima ja püherdama. See meeldib talle väga.
5_pesus_foto Signe Kalgan 5_pesus_mõnulemas_foto Signe Kalgan
5_Savisaar ja ninasarvikPaljudel loomaaialoomadel on vaderid – eraisikud või asutused, kes looma toetavad. Rahvusvahelisel ninasarvikupäeval, 22. septembril 2013 käis Edgar Savisaar, kes toona oli ninasarvik Kigoma vader, tema eest loomaaias hoolitsemas.

Pehmete talveilmadega näeb ninasarvikuid ka lumel jalutamas.
6_Kigoma lumes_foto Inari Leiman

Avatud

  • Kassa
    9-18
  • Siseekspositsioonid *
    10-19
  • Laste loomaaed
    10-19

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside