Kääbusjõehobud Holger ja Pupa


1_Sergei Chichagov_Tallinn_Zoo_16-10-2007_Hexaprotodon_liberiensis_male_001
1_Sergei Chichagov_Tallinn_Zoo_04-07-2008_Hexaprotodon_liberiensis_male_001sHolger elab Tallinna loomaaias 1990. aasta oktoobrist. Sündis ta aga 25. mail 1974 Kopenhaageni loomaaias ja elas enne Tallinna saabumist Doni-äärse Rostovi loomaaias.

Seal olevat ta olnud Talitajate Hirm!

Tõepoolest, tema Tallinna saatmiseks transpordikasti saamisega oli tükk tegu. Ei aidanud ei meelitamine, utsitamine ega togimine – Holger keeldus kasti sisenemast, pöördus aga viimasel hetkel kõrvale ja sukeldus basseinivette. Siis avati kasti mõlemad luugid, et läbipääs paistaks vaba. Kasti peal oli valvel luuki hoidev talitaja. Hämaras ruumis kostus vuhin, kajas kõva plartsatus ja pealtnäha aeglane pontsakas loom oli torpeedona läbi kasti vuhisenud ja basseini teise ossa sukeldunud. Talitaja kasti peal ei jõudnud reageeridagi.

No lõpuks ta siiski saadi kasti, lennukusse ja Tallinna!

Ka siinseile talitajaile püüdis ta algul kohta kätte näidata, kuid kindel päevarutiin, hea sõna ja vitsake tegid imet. Vitsa austavad Holger ja Pupa niivõrd, et enamasti piisab sõnakuulmatule loomale vaid vitsa nägemisest talitaja käes ja kõik on jälle korras.

2_kääbusjõehobu Pupa_foto Inari Leiman
Pupa on Holgeri kaasa. Ta on sündinud Kaunase loomaaias 8. detsembril 1983 ja elab Tallinnas alates 1989. aasta novembrikuust.

2_Pupa I vasikasPojaõnne Pupal ja Holgeril olnud ei ole. Aegade jooksul on neil küll sündinud kolm poega, kuid ellu pole jäänud ükski. Pupa pole oma poegadest ka eriti huvitatud olnud.

Fotol on Pupa ja Holgeri esimene poeg 4. jaanuaril 1992 sündinud isane kääbusjõehobuvasikas.

ninasarvikuaediku mudaspaas käinud Holger_foto Anke MartinHolger on mehiselt julge. Vahel lastakse hobusid jalutama koridori, ninasarvikuaedikusse või tagaõue. Kui koht on uus ja võõras, siis läheb Holger alati ees ja Pupa tuleb ettevaatlikult tema taga. Tuttavatesse kohtadesse aga tormab Pupa jooksujalu ees.

Holger on ka väikest viisi õgard, pistab kinni kõik, mis kätte saab. See harjumus on talle kõvasti kätte maksnud. Mitmel korral on ta aedikusse loobitud rämpstoidust kõhulahtisuse saanud. Kord peale üht eriti külastajaterohket suvepäeva, oli ta lausa pikali ega saanud tükk aega kuidagi jalgu alla. Alles kohale kutsutud veterinaari nägemine sundis teda viimased jõuraasud kokku võtma ja end püsti ajama. Süsti saada ei taha ju keegi.

3_Holger lõuad laiali_foto Maaja Kitsing 4_kääbusjõehobu Holger tagaplaanil_foto Inari LeimanLõugu laiutades ei küsi jõehobud süüa, nad demonstreerivad oma kaitsevahendeid – nugateravaid hambaid, mis võivad lihasest nagu võist läbi minna.

Kääbusjõehobudel on puhtusest oma ettekujutus. Niipea kui talitaja on boksi, basseini või aediku puhtaks küürinud, märgistatakse see kohe uuesti. Mida puhtamaks nühib talitaja, seda tugevamalt märgistab loom. Oma territoorium – oma lõhn. Nii peab olema!

Märgistav kääbusjõehobu on omapärane vaatapilt, aga temaga tasub distantsi hoida. Nimelt hakkab kääbusjõehobu roojates kiiresti oma saba keerutama ja pritsib nii rooja võimalikult suurele alale laiali. Saba käib ringi ka basseinivees roojates.

Holger ja Pupa oskavad mõlemad uksi avada. Hammastega ukselingist kinni ja… Sestap peavad uksed alati lukku keeratud olema.

Aeg-ajalt käib Holger siseboksi kaunistavaid rippuvaid toataimi kontrollimas – kas on juba nii pikaks kasvanud, et hamba taha saab? Ronib esijalgadega suisa basseiniveere või oksanoti otsa ja küünitab. Kui hamba taha saab, tõmbab alla koos potiga. Aga tegelikult maitsevad Holgerile ja Pupale väga õunapuuoksad. Ja kui tuju tuleb mängivad nad basseinivees hulpiva puunotiga.

Holger_foto Maaja Kitsing_IMG_9345Kui kääbusjõehobu mõnda aega vette ei saa, eritub tema naha pinnale valget lima. See aitab nahka niiskena hoida. Lima eritub rohkesti ka siis, kui loom vihastab. Kui Pupa ja Holger vahel tülli pööravad, siis „sõimab“ Holger Pupat suud kiiresti kinni-lahti liigutades ja tatti lendab ning suu vahutab. Ka kõrvatagused on siis eriti limased.

Kääbusjõehobud käivad õuejalutuskäigul ka jahedama ilmaga, kuid siis kuivatatakse nad enne ära. Suure saunalinaga.

Holgeri 40. juubelisünnipäeva tähistati suure võilillesülemiga, mis kääbusjõehobupaarile väga maitses. Loomaaiasõprade poolt Holgerile meisterdatud võililledest number neljakümnega tegi Pupa aga triki. Ta haaras nullist ja keeras selle kaheksaks. Ehk ennustas ta nii Holgerile pikka iga.
Holger 40_foto Maaja Kitsing Holger 40_foto Maaja Kitsing_IMG_3662 Holger 40_foto Maaja Kitsing_IMG_3677 Holger 40_foto Maaja Kitsing_IMG_3707 Holger 40_foto Maaja Kitsing_IMG_3710 Holger 40_foto Maaja Kitsing_IMG_3714 Holger 40_foto Maaja Kitsing_IMG_3756 Holger 40_Pupa_foto Maaja Kitsing_IMG_3723

Holger jõudis maailma loomaaedades elavate eakaimate kääbusjõehobude ridadesse ja vaatamata viimaste aastate liigesevaevustele oli tugev ja tubli loom. Ta suri 15.04.2020, sest tema magu ja soolestik ei toiminud enam korralikult. See on tehistingimustes elavate paksunahaliste sagedane surmapõhjus.

Avatud

  • Kassa
    9-18
  • Siseekspositsioonid *
    10-19
  • Laste loomaaed
    10-19

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside