Kas tead, et teravmokk-ninasarvik on üks ohustatumaid liike maailmas?

Teravmokk-ninasarvikuid on looduses ligikaudu 5000 (Save the Rhino 2018. aasta andmetel 5,040 kuni 5,458 isendit). Umbes sama arv inimesi asustab tänasel päeval Rapla linna. Selle erilise looma arvukus on vähenenud drastiliselt alates 20. sajandi teisest poolest. Tänaseks on nende arv vaid 0,5% sellest, mis oli sajand tagasi.

20. sajandi algul võis teravmokk-ninasarvikuid kohata peaaegu üle terve Aafrika. Umbes 850 000 isendit olevat asustanud mitmekesise taimestikuga savanne. 1960. aastatel oli järele jäänud vaid 100 000 looma. Kuhu kadus poole sajandiga 750 000 teravmokk-ninasarvikut?

20. sajand oli suur muutuste aeg inimkonnale. Aafrika põlisalade koloniseerimisega kaasnes eurooplaste kui uusasukate sissevool. Seni suhteliselt puutumatuna püsinud põlisrahvaste külad muudeti suurteks farmideks. Savannide ja laialdaste rohumaade viljakas muld ahvatles Euroopa kaupmehi. Inimtegevuse järsu pealetungiga hävitati suur osa ninasarvikute elupaiku.

Uustulnukad olid hämmingus suursugustest ninasarvikutest. Ninasarviku küttimine ning mahalaskmine muutus jahimeeste seas lausa harrastuseks.

Dramaatiline liigi arvukuse vähenemine toimus aastatel 1960–1995.

Aastast 1977 on teravmokk-ninasarvik kantud CITESi – ohustatud liikidega rahvusvahelise kaubanduse konventsiooni – I lisasse: igasugune kauplemine ninasarviku, tema osade ja neist valmistatud toodetega on täielikult keelatud.

Sellele vaatamata võtsid salakütid võimust ning viisid teravmokk-ninasarviku väljasuremise äärele. Arvukus kahanes ning populatsioonide geograafilise eraldatuse tõttu vähenes ka geneetiline mitmekesisus. 90-ndate keskpaigaks loeti looduses elavaid teravmokk-ninasarvikuid kokku kõigest 2410 isendit.

1986. aastal kanti teravmokk-ninasarvik Maailma Looduskaitseliidu (IUCN) punases nimistus (Redlist) väljasuremisohus olevate liikide nimekirja. Kümne aasta pärast, 1996. aastal, oli liik muutunud veelgi haruldasemaks ja kanti kriitilises seisundis olevate liikide nimekirja, kus ta on tänapäevani.
KRIITILISES_SEISUNDIS_vasak

Miks ahvatleb ninasarvik salakütte?

Hiina rahvameditsiini väitel on ninasarviku sarv kõikide ravimite hulgas lausa imetegija. Traditsioonilise Aasia meditsiini austajad usuvad, et sarve pulber ravib pea kõiki haigusi, peavaludest vähkkasvajani.

Ninasarviku sarv koosneb sarvainest ehk keratiinist, nagu ka karvad, juuksed, küüned, küünised, sõrad, kabjad. Uuringud ei ole andnud vähimatki kinnitust ninasarvikusarve väidetavatele raviomadustele, ometigi uskumus püsib, nõudlus mustal turul on suur ja ninasarvikuid hävitatakse.

Pistodad, mis on araabia maades rikkuse sümboliteks, vajavad ka väärilist käepidet. Seetõttu tehakse need kallihinnalisest ja eriti haruldasest materjalist – ninasarviku sarvest.

Mida haruldasemad on ninasarvikud, seda kõrgemaks tõuseb sarve hind mustal turul. Kõrge hind paneb omakorda salakütte aktiivsemalt tegutsema. 2016. aastal langes salaküttide ohvriks 1054 teravmokk- ja laimokk-ninasarvikut.

Miks kaitsta ninasarvikuid?

● Ninasarvikud on maa peal ringi liikunud 50 miljonit aastat
Elevandi järel suuruselt teised maismaaimetajad, suured taimtoidulised loomad ninasarvikud, on olnud ökosüsteemi oluline osa miljoneid aastaid: nad raadavad võsa, säilitavad rohumaid, vähendavad põlenguriske, väetavad maad, aitavad kaasa taimeseemnete levikule ja idanemisele.

● Ninasarvikud on hävimisohus ning drastilist arvukuse vähenemist on põhjustanud inimene
Teravmokk-ninasarvikut ohustab eelkõige salaküttimine sarve hankimiseks hiina rahvameditsiini tarbeks ja suveniiride valmistamiseks. Kõvasti on halvenenud ninasarvikute elupaikade kvaliteet – elupaigad hävivad ja võõrtaimeliigid tungivad peale. Looduskaitseliste aktsioonide tõhusust vähendavad ka sagedased poliitilised konfliktid.

● Ninasarvikud on võtmeliigid
Ninasarvikuid ja nende elupaiku kaitstes kaitseme ka kõiki ülejäänud liike, kes samas piirkonnas elavad.

Mis saab siis kui ninasarvikuid enam ei ole?

Ninasarvikud on taimtoidulised, nad toituvad lehtedest, võrsetest või rohttaimedest ja väetavad oma sõnnikuga maad ning levitavad taimeseemneid. Tänu ninasarvikute toitumisharjumustele, kasvab nende elupaikades väga mitmekesine taimestik. Aafrika asukad teravmokk-ninasarvikud ja laimokk-ninasarvikud söövad vastavalt võsa ja kõrgemakasvulisi kõrrelisi soodustades sellega madalama ja mahlakama rohustu kasvu, mida söövad antiloobid. Ninasarvikud on ka “koduks“ väikestele lindudele, kes toituvad nende nahalt püütud putukatest ja parasiitidest ning hoiatavad häälitsustega lühinägelikke ninasarvikuid ohtude eest.

Kui ninasarvikud kaovad, läheb paigast ökosüsteemi bioloogiline tasakaal.

Kuidas päästa teravmokk-ninasarvik väljasuremise ohust?

Ninasarvikute päästmisel mängivad suurt rolli heategevuslikud organisatsioonid Save the Rhino International (SRI) ja World Wildlife Fund (WWF).

Liigi säilitamiseks on populatsioone ümber asustatud, et tagada piisavalt soodne elukeskkond ning anda liigile aega taastumiseks. Kaitsealad, kus ninasarvikud elavad on piiratud kõrge aiaga ning territooriumi valvavad relvastatud meeskonnad. Ninasarvikute küttimise vältimiseks on hakatud eemaldama nende sarvi. Protseduuri ajal on loom narkoosis ning enamikel juhtudel kulgeb see komplikatsioonideta. Aafrika koolides õpetatakse nägema ninasarvikut kui tähtsat osa kogu maailma ökosüsteemist. Ka loomaaedadel on suur roll ninasarvikute arvukuse säilitamisel ja täiendamisel.

Mida saad sina ninasarvikute heaks teha?

Ära osta midagi, mis on valmistatud ninasarviku sarvest. Kuigi Eestis ei ole ühtegi teadaolevat juhtumit, tasub reisides olla teadlik ja arukas.

Tallinna loomaaiast on võimalik soetada ninasarviku pildiga magnet, rinnamärk või kruus. Müügist saadud tulu annetatakse heategevuslikule organisatsioonile Save the Rhino International ninasarvikute kaitsetegevuste toetamiseks looduses.

Avatud

  • Kassa
    9-18
  • Siseekspositsioonid *
    10-19
  • Laste loomaaed
    10-19

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside