Kasulaps hiid-merikotkas

tubli hiid-merikotkapaar_17.08.05_foto Inari LeimanTallinna loomaaed oli viies loomaaed maailmas, kus hiid-merikotkad (Haliaeëtus pelagicus) sigima hakkasid. Alates aastast 2001 kuni tänaseni on siin hiid-merikotkastelt juba palju järglasi saadud: tibud on koorunud ja üles kasvanud nii linnuvanemate pesades kui ka inimese hoole all inkubaatoris.

Ometi elab Tallinnas üks hiid-merikotkapaar, kellelt järglasi saada on keeruline: nad loobuvad sageli haudumisest, lõhuvad munad ära või hukkuvad juba koorunud tibud pesas.

Nende munad võiks paigutada inkubaatorisse ja tibud kunstlikult üles kasvatada, kuid linnuvanemad, olgu nad või kasuvanemad, on tibule siiski paremad kui inimene. Aastatepikkune kogemus kurgedega oli olemas (õnnekurepaar kasvatas 2017. aastal üles juba kuuenda valgekurepoja) ja nii süveneski loomaaednike peas mõte proovida.

Kõigepealt tuli otsustada, keda kasuvanematena proovile panna.

Tubli hiid-merikotkapaar, kes aastal 2001 Tallinna loomaaiale esimese tibu kinkis, on andnud maailmale 18 hiid-merikotkatibu, kuid viimasel ajal ei ole paari omavaheline läbisaamine enam hea. Emalind kipub isalindu pesitsusperioodil kimbutama ja vahel jäävad omagi munad hoopis unarusse. Pealegi on kahe hiid-merikotkapaari pesitsusaeg kuuajalises nihkes.

merikotkas Silver_foto Inari Leimanmerikotkaema_foto Inari LeimanSestap valiti kasuvanemateks omavahel hästi läbi saav ja kogenud merikotkapaar (Haliaeëtus albicilla), kes on aastate jooksul üles kasvatanud kaheksa merikotkatibu.

Krasnodarist pärit isalind Silver saabus Tallinna 1986. aastal. Emalind, keda omavahelises kõnepruugis Pensakaks kutsutakse, jõudis Tallinna 1999. aastal Pensast. Emalind on pesitsusperioodil inimeste vastu parajalt agressiivne ja kaitseb poegi, ühesõnaga ta on väga hea ema.

Kuigi haudeaja pikkus on mõlemal liigil, nii hiid-merikotkal kui merikotkal enam-vähem sarnane, umbes 38 päeva, alustavad merikotkad munemisega varem kui hiid-merikotkad. Nii ka tänavu. Merikotkastel olid munad pesas juba märtsi esimesel nädalal. Need võeti pesast ja asemele pandi munamulaaž, et kotkad pesa maha ei jätaks. Läks õnneks. Merikotkapaar istus pesal kuu aega ja jäi hauduma ka siis, kui mulaaž hiid-merikotka munadega asendati.

Hiid-merikotkas munes 3. ja 5. aprillil, 9. aprillil tõsteti munad merikotka pessa. Üks muna oli viljastamata, kuid teisest koorus 12. mail 2017. aastal tibu.

Nüüd tuli pöialt hoida, et kasuvanemad võõrast häält tegevat ja suuremat kasvu tibu ka toitma hakkaksid. Hakkasid! Hoolitsesid, soojendasid ja toitsid teda kordamööda, kuni isalinnu aeg otsa sai ja ta 5. juulil suri.

Suur töö oli juba tehtud, nüüd pidi emalind seda üksi jätkama.
Ees ootas veel kriitilisi perioode: kas tibu tõuseb jalgadele, kas ta lendab pesast alla ja ka üles tagasi?
Tõusis ja lendas! Sai hakkama!
poeg ja ema_foto Inari Leiman hiid-merikotka poju portree_foto Inari Leiman hiid-merikotka poju_foto Inari Leiman hiid-merikotkatibu_foto Inari Leiman

Avatud

  • Kassa
    9-18
  • Siseekspositsioonid *
    10-19
  • Laste loomaaed
    -

*Indoor expositions are closed on Mondays.
The Zoo closes two hours after the ticket office is closed.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – North Entrance

From Tallinn city centre (Kaubamaja) bus no. 42 (Bus stop Zoo) From Freedom square (Vabaduse väljak) buses no. 22, 41, and 42 (Bus stop Zoo) From Railway station (Balti jaam) buses no. 21, 41, and 43 (Bus stop Zoo)

Ehitajate tee 150 – West Entrance

From Tallinn city centre (Kaubamaja) bus no. 42 (Bus stop Karikakra or Nurmenuku) From Railway station (Balti jaam) bus no. 43 (Bus stop Karikakra, Nurmenuku or Zoo) Buses no. 10, 12, 13, 28, 37, 45, 46, 47

Zoo map

Kontakt

E-R +372 6943 300; Emergency: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Give us feedback