Loomaaialoomade elukeskkonna rikastamine

Loomaaia loomadel puuduvad samasugused füüsilised ja vaimsed võimalused nagu on nende liigikaaslastel vabas looduses. Nad ei pea otsima toitu, põgenema kiskjate eest ega kaitsma oma territooriumi. Ilma tegevuseta, mis sunniks loomi kasutama oma meeli, võib tehistingimustes elavatel loomadel “igav hakata”, mis võib põhjustada käitumishäireid. Loomuliku käitumusliku repertuaari esile kutsumiseks on oluline pakkuda loomadele nii vaimselt kui füüsiliselt rikastavaid tegevusi, mis stimuleeriks nende meeli ning hoiaks ära ebanormaalse käitumise.

Keskkonna rikastamine on süstemaatiline protsess, mille käigus luuakse loomadele väljakutsuv keskkond, et rahuldada nende sotsiaalseid, füüsilisi ja vaimseid vajadusi. Keskkonna rikastamise läbi muudetakse loomade elukeskkonda selliselt, et see innustaks neid tegema valikuid, kutsuks esile liigiomast loomulikku käitumist, esitaks vaimseid väljakutseid, julgustaks loomi rohkem liikuma ning suurendaks seeläbi nende üldist heaolu. Lisaks, pakkudes keskkonna rikastamise läbi loomadele valikuvõimalusi, annab see neile teatava kontrolli oma elukeskkonna üle ning hoiab ära frustratsiooni ja stressi tekkimise. Samuti, mida aktiivsemaks muutuvad loomad, seda huvitavama kogemuse saavad ka loomaaia külastajad.

Kõigil on võimalus anda oma panus loomaaia loomade heaolu parandamisse. Loomaaia soovide nimekirjast leiate keskkonnarikastamise vahendid, mille üle loomad kindlasti rõõmustaks.

Nimekirjast saate valida just endale meelepärase mänguasja ja saata selle otse loomaaeda (täpse aadressi leiate siit). Lisainfo: kristel.nemvalts@tallinnzoo.ee

Keskkonna rikastamise tüübid

Rikastamise vahendid jagatakse enamasti viide rühma. Neid erinevaid rikastamise tüüpe koos kombineerides koostatakse keskkonna rikastamise kuuplaane ja kavasid, mida paljud loomaaiad loomade igapäevase hooldamise käigus rakendavad

Leopard iseenda kujuga sõbrustamas. Foto: Kristel Nemvalts

Leopard iseenda kujuga sõbrustamas. Foto: Kristel Nemvalts

 

1. Sotsiaalne rikastamine

Sotsiaalse rikastamise all peetakse silmas loomade suhtlust teiste loomadega. Suhtlus stimuleerib looma looduslikku käitumist ja   instinkte. Kuid alati ei kasutata selleks elusolendeid, vahel piisab ka loomade kujutistest, maskidest või ka peeglitest.


 

Jääkaru mänguasjadega. Foto: Inari Leiman

2. Kognitiivne rikastamine (manipuleeritavad esemed)

Kognitiivse rikastamise raames lastakse loomadel lahendada erinevaid ülesandeid või pakutakse neile mängimiseks uusi mänguasju. Eesmärgiks on vaimu stimuleerimine, mispärast kuulub siia alla ka loomade treenimine, mis on loomade jaoks uus kogemus ning sunnib neid mõtlema ja seoseid tegema.


Ninasarvik mudaaugus. Foto: Signe Kalgan

Ninasarvik mudaaugus. Foto: Signe Kalgan

 

3. Füüsiline rikastamine

 Füüsiline rikastamine võib tähendada nii aedikus olemasolevate objektide ümberpaigutamist, kui ka sinna uute objektide    lisamist.  Samas lisatakse aedikutesse ka uusi substraate ning luuakse püherdamisalasid ja mudaauke. Selleks, et aediku  territooriumi  võimalikult efektiivselt ära kasutada, luuakse nendesse erinevaid tasandeid, kuhu loom saaks ronida. Lisaks  luuakse erinevaid  puhke- ja varjekohti (nt voolikutest kiiged).


Amuuri leopardid kaneeli sees püherdamas. Foto: Helen Kaigu

Amuuri leopardid kaneeli sees püherdamas. Foto: Helen Kaigu

 

4. Sensoorne rikastamine

 Sensoorse rikastamise alla kuuluvad kõik vahendid, mis stimuleerivad loomade erinevaid meeli. Meelte ergutamiseks  kasutatakse näiteks erinevaid lõhnu, helisid, materjale ja toiduobjekte, mida loomad igapäevaselt ei saa. 

Lõhnarikastamisest Tallinna loomaaia amuuri leopardi Alexei näitel valmis Risti Põhikooli 8. klassi õpilasel Annett Arulal 2021. aastal uurimistöö, mis saavutas Keskkonnaalaste uurimistööde konkursil esimese koha ja pälvis õpilaste teadustööde riikliku konkursi II voorus Keskkonnaministeeriumi eripreemia. | Loe uurimistööd siit.


Pesukaru torude seest maiuseid otsimas. Foto: Kristel Nemvalts

Pesukaru torude seest maiuseid otsimas. Foto: Kristel Nemvalts

 

5. Toiduga rikastamine

Toiduga rikastastamise alla kuuluvad samuti uued toiduobjektid, kuid lisaks sellele serveeritakse toitu ka mitmel erineval  viisil. Näiteks riputatakse toit posti külge, peidetakse substraadi alla või mõne eseme sisse, et loom oma saagi kättesaamise  nimel end natuke liigutaks.


Keskkonna rikastamise kohta saate vaadata videosid Tallinna Loomaaia youtube’i kanalilt.

Vaata, kuidas loomaaia looduskooli lapsed euroopa naaritsate käitumist rikastasid:

Avatud

  • Kassa
    9-18
  • Siseekspositsioonid *
    10-19
  • Laste loomaaed
    10-19

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside