Kolmekümne kaheksas nädal

Kesknädalal, rahvusvahelisel ninasarvikupäeval alguse saanud ninasarvikute tähtpäeva tähistamine jätkub loomaaias laupäeva, 25. septembri keskpäeval ninasarvikute õueaediku ääres.

Möödunud reedel toimus Tallinna loomaaia šimpansite Betty ja Quincy põhjalik terviseuuring. Uuring viidi läbi Eesti Maaülikooli, Põhja-Eesti regionaalhaigla ja Tartu Ülikooli kliinikumi kiirabimeeskonna osalusel, kaasati ka veterinaarkardioloog Belgiast. Terviseuuring tuvastas mõlema šimpansi südameklappides kerged struktuursed muutused, mis praegu ravi ei vaja. Šimpans Betty emakas avastati healoomuline müoom, mis loodetavasti samuti sekkumist ei vaja.

Terviseuuringut kajastab ETV loodussaade „Osoon“ 27. septembril kell 20.30. Peale protseduure on mõlemad šimpansid hulga mõtlikumaks, vaiksemaks ja rahulikumaks muutunud, vähemalt esialgu.

Tänavu mai lõpupoole sündinud buhhaara hirve vasikas, kes kunagise kauaaegse talitaja auks sai nimeks Krista, on nüüdseks oma titetähnid kaotanud ja harrastab väärikate hirvelehmade vahel karges sügishommikuses aedikus kiireid jooksutiire silgata.

Manul Altani on alati valmis vaatajail pingsalt silma peal hoidma. Ta ei tea veel, et loomaaednikel on plaanis talle kaaslane tuua, märkab ainult, et viimasel ajal kõrvalaedikus üha sagedamini toimetatakse ja kopsitakse.

Teisipäeval pesti järjekordselt hülgebasseini ja nii sai hallhülgepaar kuni basseini veega täitumiseni kuival lesides mõnusalt aega veeta. Loomaaeda külastades tasub kella ühe paiku päeval sammud hülgebasseini äärde seada, sest isahüljes Lätipoiss on õppinud toiduportsu ootamise kärsituses loibasid kokku lööma, nii et vett lendab.

Araraunad koliti jaheduse eest troopikamajja. Faasanite reas lendlevad kaeluspapagoid aga jahedust ei pelga, saputavad suled kohevile ja lasevad vile lahti. Ka hiina lasuurharakas, violett-turako ja kuukabarrad ei ole veel talvekorterisse läinud. Ronk Jaškal, kes tuttavaid möödujaid usinalt tervitab, on käsil sulgimine.

Õueaedikuid kasutavad veel ka kaelusmangabeid, rohepärdik ja vaarid. Okasseadki ei pelga sügisilmu ja käivad kogu kambaga õuealal puukoorepinnase vahelt sinna pudistatud maiuspalu otsimas.

Vööthüäänidele anti uudistamiseks kõrvitsad. Emasloom kirevast viljast välja ei teinud, aga isasloom asus kohe tegutsema ja püüdis kõrvitsat lahti kaapida.

Kullimäel elavad ilvesed Dikuša ja Charik lasti kokku, et neil oleks teetööde mürinas turvalisem olla. Sellele vaatamata Charik end päevaajal ei näita, püsib peidus, Dikuša aga lamab kõrgel riiulil ja hoiab tegevusel silma peal. Tuleval nädalal algab paksunahaliste maja esise tee taastusremont.

Teisipäeva hommikuks oli lõppenud metsseaemis Loretta elutee. Tallinna loomaaias sündinud ja 20-aastaseks elanud metsanotsu jagas aastaid aedikut kult Naf-Nafiga. Peale viimase surma 2017. aastal 17 aasta vanuses, veetis Loretta vanaduspõlve rahulikus üksinduses.

Lahkunud on ka 1995. aasta kevadel Kaug-Ida loodusest loomaaeda toodud hiid-merikotkas Amur. Koos oma paarilise, samal aastal samuti Kaug-Idast saabunud emaslinnuga moodustasid nad tähelepanuväärse paari, kes haudus välja ja kasvatas üles 17 hiid-merikotkatibu.

Swedbanki vabatahtlikud on loomaaednikel jälle tublisti abiks olnud: korrastanud lakkhundi- ja känguruaedikuid, tassinud liiva faasanites, puhastanud vanas karumajas loomaaia ajaloo näituse puure ja viitasid.

Keskkonnahariduskeskuse fuajees saab oktoobri lõpuni imetleda loodusfotograafia tõelisi tippe: välja on pandud 30 aasta kaunimad loodusfotod Ungarist.

Avatud

  • Kassa
    9-17
  • Siseekspositsioonid *
    10-18
  • Laste loomaaed
    10-18

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside