Sinu panus ohustatud liikide kaitseks

Valides kassas toetuse loodusele tagasi, saavad Tallinna loomaaia külastajad panustada 1 € väljasuremisohus sumatra ninasarviku ning väikese kaslase – manuli – liigikaitsesse looduses. Põhipiletile lisanduv 1 € läheb Tallinna loomaaia liigikaitsefondi. Laekuva summaga toetab loomaaed ühenduste Save the Rhino, Pallas’s Cat International Conservation Alliance ja Snow Leopard Trust kaudu ettevõtmisi, mille eesmärgiks on nende liikide alalhoid looduses.

Kagu-Aasia sumatra ninasarvikute populatsioon on viimasel sajandil inimtegevuse tulemusel langenud kriitilise piirini. Liigi elupaikades – Borneo ja Sumatra vihmametsades – on alles vähem kui 80 ninasarvikut. Organisatsioon Save the Rhino aitab kaasa teineteisest isoleeritud sumatra ninasarvikute ümberasustamisele turvalistesse varjupaikadesse. Varjupaikade eesmärk on luua geneetiliselt elujõuline tehispopulatsioon, kust saaks tulevikus isendeid loodusesse tagasi asustada.

Esimene varjupaik Sumatran Rhino Sanctuary loodi juba 1996. aastal, et anda sumatra ninasarvikutele võimalus kohtuda liigikaaslastega ja paljuneda. 35 aasta tulemusena on varjupaigas sündinud kaks poega ning üks ninasarvik on elanud lausa 40-aastaseks. Sumatra ninasarviku kohta on see väga kõrge vanus.

sumatra ninasarvik | foto: International Rhino Foundation

2002. aastal hinnati manulite üleilmse populatsiooni suuruseks 50 000 isendit, 2016. aastaks oli see langenud 15 315-ni. 2020. aasta suurimaks üllatuseks oli avastus, et manuleid võiks looduses olla arvatust rohkem – lausa 58 000 isendit ning Rahvusvaheline Looduskaitseliit (IUCN) liiki enam ohustatuks ei pea. Kõlab ju hästi?

Tegelikult on need numbrid suuresti hinnangulised. Manulid on väga salapärase eluviisiga loomad ja looduses neid lihtsasti kokku lugeda ei saa. Pigem uurisid teadlased manulitele sobivaid elupaikasid eri regioonides ja arvutasid välja, kui palju manuleid seal elada võiks. Samuti ei ole selle väikese kaslase puhul kuhugi kadunud ohud nagu elupaikade killustumine ja hävimine, saakloomade kadu ning salaküttimine. Selleks, et manuleid rohkem uurida, vajab liik jätkuvalt toetust.

Laia levilaga, kuid salapärase ja varjulise eluviisiga manuli uurimiseks on vaja palju ressursse ning rahvusvahelist koostööd. Ühenduse Pallas’s Cat International Conservation Alliance eesmärk on manulite arvukuse objektiivne hindamine, kaitseplaanide koostamiseks vajalike ökoloogiliste uuringute läbiviimine ning teavitus- ja  koostöö kohalike kogukondadega, et tagada manulite ja nende saakloomade säilimine ning kaitse.

manul | foto: Inari Leiman

2021

2021. aastal panustasid külastajad loomaaia pileti ostul liigikaitse heaks 30 175,48 eurot, millele lisandub vaderite annetatud 1949,43 eurot. Kokku annetasite looduse heaks rekordilised 32 124,91 eurot. Aitäh! Külastajate ja vaderite toetus jaguneb loomaaia liigikaitsefondist järgmiselt:

16 062,46 eurot edastame organisatsioonile Save the Rhino Sumatra ninasarviku püsimise toetamiseks.

16 062,46 eurot kanname manuli seisundi hindamiseks. Sellest 5354,15 eurot kantakse üle Snow Leopard Trustile ning 10 708,30 eurot edastame Pallas’s Cat International Conservation Alliance manuli töörühmale. 

2020

2020. aastal panustasid külastajad loomaaia pileti ostmisel manulite ja ninasarvikute toetuseks liigikaitsefondi 6389,49 eurot.

Liigikaitsefondist 3193,25 eurot kandsime organisatsioonile Snow Leopard Trust, kes on manulite kaitseorganisatsiooni Pallas’s Cat International Alliance partner. Toetus suunatakse liigi uurimisele looduses. Kuna manuleid võib leida lausa 16 riigi territooriumilt, keskendutakse esialgu peamiselt Kõrgõzstanis elavate manulite uurimisele. Seal kujutavad manulitele ohtu vabalt elavad koerad ning teadlased asuvadki välja selgitama, kui suurt mõju avaldavad koerad selle väikekaslase asurkonnale. 

Toetussummast 3193,24 eurot edastasime organisatsioonile Save the Rhino, et panustada Sumatran Rhino Sanctuary tegevusse nende igapäevatöös. Kevadine koroonaviiruse esimene laine mõjutas suuresti liigi kaitsetegevust, mistõttu ninasarvikute transportimine loodusest varjupaika tuli lausa peatada. Õnneks on projekt tänaseks taas käima lükatud ning hetkel jälgitakse looduses 12 teineteisest isoleeritud ninasarvikut, keda tulevikus liigikaaslastega kohtumiseks ja järglaste saamiseks varjupaika ümber asustada. 

2019

Tallinna loomaaed alustas piletitulult liigikaitseliste tegevuste toetamisega 2019. aasta kevadel. Toona oli loomaaia külastajate panus ligikaudu 24 000 eurot. Laekunud summa koos aasta lõpus algatatud kampaaniast laekunud vahenditega – kogusummas 78 440 eurot –  kanti selle aasta alguses Austraalia Loomaaedade ja Akvaariumite Assotsiatsiooni Looduse Alalhoiu Fondile, et aidata ulatuslikes maastikupõlengutes kannatada saanud ja elupaiga kaotanud loomi.

Avatud

  • Kassa
    9-18
  • Siseekspositsioonid *
    10-19
  • Laste loomaaed
    10-19

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside