Loomaaia peidus pool – Euroopa naarits

Kõiki loomi loomaaias külastajale ei näidata. Ootamatu, aga … ehk ei peagi, ei saagi näidata – need loomad on loomaaias looduskaitselise tegevuse ja teadusuuringute eesmärgil.

Tallinna loomaaia liigikaitseuuringute laboris elab juba aastakümneid enam kui 100 Euroopa naaritsat. Nende pidamine erilistes varjatud tingimustes on vajalik selle üliharuldase kiskjaliigi säilitamiseks.

Iga aasta hakul valitakse hoolikate analüüside põhjal välja liigi säilimise seisukohalt olulised emas- ja isasloomad ning paaritatakse neid jooksuajal märtsi lõpus ja aprillis. 42-päevase tiinuse järel sünnivad emaloomadel keskmiselt neljast abitust pojast koosnevad pesakonnad. Sündinud naaritsad kannavad järgmistesse põlvkondadesse kunagi loodusest loomaaeda toodud isendite geenirikkust – see on tagatis  liigi säilimisele. Veelgi enam, loodusliku asurkonna taastamiseks viiakse osa neist suve lõpul Hiiumaale. Lisaks püütakse rahvusvaheliste ühisuuringute käigus selgusele jõuda selle peidulise looma elu nendes varjatud külgedes, mis aitaksid liiki alal hoida.

EUROOPA NAARITS (Mustela lutreola) on Maailma Looduskaitseliidu Punases Raamatus üles tähendatud kui äärmiselt ohustatud liik – liik, kes on vahetus väljasuremise ohus. Looduses on teda üliväikeste kokkukuivavate gruppidena veel ainult Hispaanias, Prantsusmaal, Rumeenias ja Venemaal. Ainuke loodusesse tagasi viidud asurkond elab Eestis Hiiumaal.
naaritsa portree_foto Tiit Maran naaritsapesakond_lutreolaTiitMaranSM (12 of 30) naarits_lutreolaTiitMaranSM (6 of 30) naarits Hiiumaal_lutreolaTiitMaranSM (25 of 30)
Siiski saab ka loomaaiakülastaja selle huvitava liigiga tutvust teha – varjulise eluviisiga naaritsat võib kannatlik huviline näha väikeses aedikus amuuri tiigri aediku läheduses. Naarits seal on sõnumitooja külastajatele oma liigi kurvast saatusest, inimese vastutusest ja püüdlustest muutusele.
naaritsad
Selle pildi joonistas üks Hispaanias elav eesti tüdruk, kui ta oli kuulnud naaritsate lugu.

Kas teadsid, et:

– Euroopa naarits on teadaolevalt kõige enam ohustatud pisikiskja maailmas.
– Veel eelmise sajandi algul oli naarits levinud peaaegu kogu Euroopas.
– Naaritsa väljasuremise põhjusteks on ameerika naaritsa ehk mingi asustamine Euroopasse, väikeste jõgede ja ojade hävimine ning arutu küttimine varasematel aegadel.
– Tallinna Loomaaed ja sihtasutus Lutreola juhivad rahvusvahelist naaritsate tehistingimustes paljundamise programmi, kus osaleb enam kui 12 loomaaeda ning paljunduskeskust Euroopa erinevais maades.
– Tallinna loomaaias on peaaegu 2/3 kõigist loomaaedades peetavatest naaritsatest
– Hiiumaal tegeldakse selle haruldase liigi uue loodusliku asurkonna loomise ja ülalpidamisega alates 2000. aastast.
– Öeldakse „Kui mõtled naaritsast, siis mõtle voolavast veest … „.  Nii ongi – naarits on osav ujuja ning lahkub jõgede kallastelt harva kaugemale kui 100 meetrit. Seetõttu tuleb naaritsat pidada väikeste jõgede ja ojade hea käekäigu sümbolliigiks.
– Naaritsa põhitoit on konnad, kalad, vähid ja pisiimetajad.
– Naarits ja mink on välimuselt väga sarnased. Kahe liigi eristamiseks vaata looma ninamikku: naaritsal on valged nii üla- kui alamokk, mingil on valge laik vaid alalõual, kui sealgi.
– Naaritsa pojad on sündides abitud hõbehallid kahe sentimeetri pikkused “vorstikesed”. Poegade silmad ja kõrvad avanevad kuu vanuselt ning alles siis hakkavad nad pesast väljas käima. Sellest hetkest käib naaritsapesakonna juurde lahutamatu osana poegade pidev trall ja mäng.
– Naaritsa lähim sugulane on tuhkur.

Avatud

  • Kassa
    9-18
  • Siseekspositsioonid *
    10-19
  • Laste loomaaed
    10-19

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside