Loomaaia šimpansitele Bettyle ja Quincyle tehti põhjalik tervisekontroll

Tallinna loomaaias tehti möödunud nädalal šimpansitele Bettyle ja Quincyle põhjalik terviseuuring. Uuring viidi läbi Eesti Maaülikooli, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Tartu Ülikooli Kliinikumi kiirabimeeskonna osalusel, kaasati ka veterinaarkardioloog Belgiast.

Dr Aleksandr Semjonov, Eesti Maaülikooli loomakliiniku ülemarst, veterinaaranestesioloog viis patsiendid uuringu ajaks anesteesiasse ja tagas loomade heaolu ja inimeste ohutuse kogu protseduuri jooksul.

Uuringu läbiviimiseks saabus Belgiast Eestisse šimpansite ja gorillade südamete uurimises suurte kogemustega  veterinaarkardioloog dr Laurent Locquet. Südameprobleemid esinevad inimahvidel sageli nii looduses kui ka loomaaedades ning nende varajane diagnostika ja õigeaegne ravi on olulised looma elukvaliteedi tagamiseks. Dr Locquet tuvastas, et mõlemal šimpansil esinevad südames väga kerged struktuursed muutused klappides, mis ei vaja hetkel ravi. 

Šimpansid on inimese lähimad sugulased, seetõttu olid uuringusse kaasatud ka Põhja-Eesti Regionaalhaigla radioloogid dr Jelena Gavrilkina ja dr Andrei Šamarin. Arstid tegid põhjaliku kõhuõõne ultraheliuuringu, mille käigus tuvastati Bettyl kasvajalaadne moodustis emakas. Betty terviseseisund jääb jälgimisele ja sümptomite ilmnemisel teostatakse korduvuuring või vajadusel ka kirurgiline ravi. Tõsisemaid hädasid Bettyl ega Quincyl ei leitud – meie šimpansite tervis on hea. 

Mõlemal šimpansil tuvastati aga probleeme hammastega, mille tõttu ootab neid ühel hetkel ka hambaarsti põhjalik ülevaatus ja hammaste puhastamine hambakivist. Vahepeal aga õpetatakse šimpanse hambaid harjaga puhastama.

Inimahvid, sh šimpansid on vastuvõtlikud koroonaviiruse nakkusele, seetõttu vaktsineeriti ka Bettyt ja Quincyt terviseuuringu käigus Pfizeri vaktsiiniga.

Inimeste ja loomade ohutuse tagamiseks oli kohal Tartu kiirabimeeskond eesotsas juht dr Veronika Reinhardiga, kes olid igal hetkel valmis komplikatsioonide tekkimise korral sekkuma. Õnneks möödus uuring komplikatsioonideta ja kiirabi meeskond oli toetavaks taustajõuks protseduure läbi viinud arstidele. 

Tallinna loomaaed tänab suurepärase koostöö eest Eesti Maaülikooli, Tartu Kiirabi, Põhja-Eesti Regionaalhaiglat ja Semetron AS-i. „Need terviseuuringud on järjekordne hea näide, et koostöö annab alati suurepäraseid tulemusi loomade ja looduse eest hoolitsemisel,“ sõnas loomaaia direktor Tiit Maran.

Terviseuuringut kajastab lähemalt loodussaade “Osoon” esmaspäeval, 27. septembril kell 20.30 ETV-s. 

Järelvaatamine: Osoon | Šimpansite terviseuuring | ETV | ERR

Fotod: Inari Leiman

24.09.2021

Avatud

  • Kassa
    9-15
  • Siseekspositsioonid *
    10-16
  • Laste loomaaed
    10-17

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside