Putukanäitus “Väikeste elukate elutähtsad ametid”

Tallinna loomaaia keskkonnahariduskeskuses on avatud uus koguperenäitus “Väikeste elukate elutähtsad ametid”.  Näitus kutsub avastama putukate põnevat maailma ning annab ülevaate putukate erilistest rollidest meie looduskeskkonna kujundajate ja säilitajatena.

Näitusesaalis leiab hulgaliselt eksponaate, mille abil maailma arvukama loomarühma tööjaotustega lähemalt tutvust teha. Sisukate infostendide ja videote kõrval saab putukamaailma kirevust uudistada ka elus kui prepareeritud putukate näol, nii nende elusuuruses kui läbi mikroskoobisilma.

Välja on pandud elusputukaid 12 liigist, kelle hulgas leiabki erinevate “ametite” esindajaid. Teiste seas võib kohata näiteks inimese käsivarre pikkuseid raagritsikaid, värviliselt küütlevaid õiepõrnikaid, Vana-Egiptuses pühaks peetud sõnnikumardikaid või tulnukaliku välimusega varitsusspetsialiste palvetajaritsikaid. Samuti on võimalik õppida, kuidas anda oma panus end ümbritseva keskkonna säilimisse. Seda kõike saab teha pea kohal hõljuva putukaparve all ning pideva suvise putukakontserdi saatel!

Loodame, et näitust külastanud inimene saab paremini mõistma, kuidas nii iseenesestmõistetavana tunduv looduse toimimine on tegelikult selle üksikosade, väga paljude erinevate oskustega ja võimetega elusolendite, ühise kooseksisteerimise tulemus. Samuti toob näitus välja ka selle kooseksisteerimise hapruse ning mida nende suhetevõrgustike kahjustumine ka inimkonna jaoks tähendab,”märgib näituse kuraator Leif-August Kirs.

Putukanäitus jääb avatuks 2022. aasta 14. veebruarini. Näitus on eesti, vene ja inglise keeles. Väljapanekuga kaasnevad haridus- ja publikuprogrammid.

09.02 Loodusõhtu “Mitmekesised ja salapärased herilased” 

Oled oodatud loomaaia loodusõhtule, kus putukateadlane Villu Soon avab meile põnevat herilaste maailma! Juttu tuleb herilastest kõige laiemas mõttes. Herilased ei ole vaid need tüütud putukad, kes grillipeo ära rikuvad. Enamik herilasi elavad märkamatult oma väga põnevat elu, mis väärib lähemat tutvust. Kauneima välimusega herilased on teiste putukate parasiidid, teised on aga lennuvõimetud ja neid tunneme sipelgatena. Mesilasedki on tegelikult taimtoidulised herilased. Uurime mis putukad nad sellised on, mis elu nad elavad ja kuidas neil Eestis läheb.

Loeng on TASUTA ja toimub kolmapäeval, 9. veebruaril kl 17.30 Tallinna loomaaia Keskkonnahariduskeskuse auditooriumis (Ehitajate tee 150).


Näituse valmimist toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Koostajad:

Kuraator: Leif-August Kirs

Meeskond: Marili Tooming, Karmel Ritson ja Tallinna loomaaia loodushariduse osakond

Kujundus ja graafiline disain: Motor OÜ

Video: Eik Tammemäe, Vallo Järv, Tiit Hunt

Tekstide toimetamine: Tiiu Viires

Täname: Aare Lindt, Allan Selin

16.08.2021


Hea külastaja! Putukanäituse külastamiseks kehtivad Covid-19 piirangud. Loe lähemalt.

Avatud

  • Kassa
    9-18
  • Siseekspositsioonid *
    10-19
  • Laste loomaaed
    10-19

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside