Putukanäitus “Väikeste elukate elutähtsad ametid”

Tallinna loomaaia keskkonnahariduskeskuses on avatud uus koguperenäitus “Väikeste elukate elutähtsad ametid”.  Näitus kutsub avastama putukate põnevat maailma ning annab ülevaate putukate erilistest rollidest meie looduskeskkonna kujundajate ja säilitajatena.

Näitusesaalis leiab hulgaliselt eksponaate, mille abil maailma arvukama loomarühma tööjaotustega lähemalt tutvust teha. Sisukate infostendide ja videote kõrval saab putukamaailma kirevust uudistada ka elus kui prepareeritud putukate näol, nii nende elusuuruses kui läbi mikroskoobisilma.

Välja on pandud elusputukaid 12 liigist, kelle hulgas leiabki erinevate “ametite” esindajaid. Teiste seas võib kohata näiteks inimese käsivarre pikkuseid raagritsikaid, värviliselt küütlevaid õiepõrnikaid, Vana-Egiptuses pühaks peetud sõnnikumardikaid või tulnukaliku välimusega varitsusspetsialiste palvetajaritsikaid. Samuti on võimalik õppida, kuidas anda oma panus end ümbritseva keskkonna säilimisse. Seda kõike saab teha pea kohal hõljuva putukaparve all ning pideva suvise putukakontserdi saatel!

Loodame, et näitust külastanud inimene saab paremini mõistma, kuidas nii iseenesestmõistetavana tunduv looduse toimimine on tegelikult selle üksikosade, väga paljude erinevate oskustega ja võimetega elusolendite, ühise kooseksisteerimise tulemus. Samuti toob näitus välja ka selle kooseksisteerimise hapruse ning mida nende suhetevõrgustike kahjustumine ka inimkonna jaoks tähendab,”märgib näituse kuraator Leif-August Kirs.

Näitust täiendab Ameerika saatkonna poolt vahendatud välinäitus „Tolmeldajate aed“, mis on loodud Smithsoniani aedade ja USA Riikliku Loodusmuuseumi ühisprojektina.

Putukanäitus jääb avatuks 2022. aasta veebruarini. Näitus on eesti, vene ja inglise keeles. Väljapanekuga kaasnevad haridus- ja publikuprogrammid:

TASUTA! Urmas Tartes loomaaia keskkonnahariduskeskuses kolmapäeval, 20. oktoobril 2021 kell 18:00

Loengu teema on „Orhideed ja putukad”. Loeng-seminari ajal tutvustatakse lillede ja putukate omavahelisi tuntud ja ka ootamatuid seoseid, keskendudes eriti käpaliste ja putukate suhetele. Esinemist  ilmestavad loodusfotod ja videolõigud.

Urmas Tartes on zooloog ja loodusfotograaf, kes on hea ütlemisega põnev ja humoorikas lektor. Tartes on töötanud Zooloogia ja Botaanika Instituudi direktorina (1996–2004) ja professorina Eesti Maaülikoolis (2005–2010). Ta on aastast 1998 Eesti Teaduste Akadeemia Looduskaitse Komisjoni esimees.

Näituse valmimist toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Koostajad:

Kuraator: Leif-August Kirs

Meeskond: Marili Tooming, Karmel Ritson ja Tallinna loomaaia loodushariduse osakond

Kujundus ja graafiline disain: Motor OÜ

Video: Eik Tammemäe, Vallo Järv, Tiit Hunt

Tekstide toimetamine: Tiiu Viires

Täname: Aare Lindt, Allan Selin

16.08.2021


Hea külastaja! Selleks, et meie kõigi külastuselamus oleks võimalikult turvaline, tuleb näituse külastamiseks esitada tõend Covid-19 vaktsineerimise või läbipõdemise kohta koos isikut tõendava dokumendiga. Tõendit ei pea esitama alla 18-aastased külastajad. Tõend koos isikut tõendava dokumendiga tuleb esitada kassas pileti ostmisel. E-piletiga külastajad peavad dokumendid esitama külastusjuhile. Loe lähemalt.

Avatud

  • Kassa
    9-15
  • Siseekspositsioonid *
    10-16
  • Laste loomaaed
    10-17

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside