Rahvusvaheline hülgepäev

Alates 1982. aastast, kui USA Kongress selle päeva esmakordselt välja kuulutas, tähistatakse 22. märtsil üle maailma rahvusvahelist hülgepäeva.

Hülged on ühed enim kütitud mereloomad maailmas. Neid kütitakse nende rasva, liha ja naha pärast.

Rahvusvahelise hülgepäeva eesmärgiks on tutvustada hülgeid ja nende eluviise ning tõsta inimeste teadlikkust hüljeste kaitse vajalikkusest. Samas juhitakse ka tähelepanu nii legaalse kui illegaalse hülgepüügi julmusele ning püütakse avaldada survet hülgetööstusele.

Rahvusvaheline hülgepäev eelneb vahetult Kanada hülgepüügihooaja algusele. Kanada on tänapäeva maailma suurim hüljeste küttija. Hülglastele peetakse ulatuslikku jahti ka Namiibias, Gröönimaal, Norras ja Venemaal. Paljud riigid on seevastu mereimetajate jahi keelustanud.

Hülged on olnud tähtsal kohal ka mitmetes iidsetes kultuurides: Vana-Kreekas oli käibel hülge pildiga münt, hülgeid mainisid Aristoteles ja Homeros, Peruu Moche kultuuris kujutati hülgeid kunstis, Keltidel on müüdid kõndida oskavatest hüljestest.

15 Fun Seal Facts to Celebrate International Seal Day

Maailmas tuntakse 19 hülgeliiki. Eestis, elab kaks liiki: hallhüljes (Halichoerus grypus) ja viigerhüljes (Pusa hispida). Vahel võib Läänemere lõunaosast meie vetesse sattuda ka randal (Phoca vitulina).

Praegu on kätte jõudnud hüljeste tavapärane poegimisaeg – valges titekarvas hülgepojad sünnivad veebruari teisest poolest märtsi keskpaigani. Võimaluse korral hoiavad hülgeemad inimesest eemale. Lihtsaim on seda teha külmadel talvedel, kui meri on suures ulatuses jääs. Soojematel aastatel tuleb leppida sellega, mida loodusel pakkuda – leida see viimane jääserv või väikesaar, kus rahulikult poegida. Samas sobib maismaa poegimiseks vaid hallhülgele, ohustatud ja väikese arvukusega viigerhülged suudavad järglased üles kasvatada vaid jääpangal lumekoopas.

Tallinna loomaaias elavad praegu, aastal 2021, kaks hallhüljest: 20-aastane Lielu ja 19-aastane Lätipoiss (Zizla). Nad mõlemad leiti pojana Lätimaa mererannikult ja kasvatati üles Riia loomaaias.

Avatud

  • Kassa
    9-18
  • Siseekspositsioonid *
    10-19
  • Laste loomaaed
    10-19

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside