Roosapelikan Tšipa
Kes ei tunneks pelikani? Seda kogukat pika noka ja mahuka nahkja kurgupaunaga kalatoidulist lindu. Kuid kindlasti pole paljudel olnud õnne näha pelikani tibu.
Tallinna loomaaia veelinnumajas koorus 15. jaanuaril 2013 üks üsna omapärase välimusega linnupoeg. Vastkoorunu oli roosa ja sulitu ning meenutas väliselt pigem saurust kui lindu. Ilmavalgust nägi roosapelikan Tšipa.
Nagu kõik linnupojad, nii hakkavad ka pelikanitibud üsna kiiresti kasvama. Õige pea muutub nende nahk hallikaks ja nad kattuvad tihedate mustjas-pruunide udusulgedega.
Aprillis kevadpäikest tervitama pääsenud kolmekuune roosapelikan Tšipa on juba täiskasvanud linnu mõõtu, kuid veel tumeda sulestiku, määrdunudvalge kõhualuse ja tuhmpruunika kurgupaunaga. Ka tema nokk on veel mustjas.
Suve lõpul aga algas pelikaninooruki elus värviline periood. Tume peasulestik on seitsmekuusel roosapelikanil vahetunud heleda vastu, nokk on muutunud roosakaks, kurgupaun kollaseks. Tasapisi muutuvad roosakamaks ka suured ujulestadega jalad.
Kuigi Tšipal nagu loomaaia kõigil avatud aedikutes elavatel lindudel on äralendamise vältimiseks tiivaotsa kärbitud, ei takistanud see teda kõrguste vallutamisel, et kodusele veelinnumajale ja tuttavatele talitajatele lähemale pääseda. Septembris, kui ta linnutiikide keskmisesse aedikusse jalutama lasti, hüppas ta tiibadega hoogu andes võreaiale. Ja suutis end seal ka tasakaalus hoida! Oma kümme minutit nautis ta kõrgusest avanevat vaadet, enne kui alla hüppas.
Et Tšipa koorus inkubaatoris ja kasvas üles inimeste hoole all, ei tahtnud ega osanud ta algul teiste pelikanidega seltsida. Hoidis pigem omaette või tatsas toitja-talitaja sabas. Sügise edenedes siiski asi paranes ja varsti sai Tšipast Tallinna loomaaia roosapelikanide grupi täieõiguslik liige, kuigi täiskasvanud linnu sulestiku omandab pelikaninooruk alles 3. eluaastal.
2017. aasta suvel sai Tšipa veelinnutiikidele tunginud kiskja (tõenäoliselt saarma) käest väga tugevalt kloaaki haavata. Kuigi teda raviti, ei tulnud ta sellest välja ja suri 27.09.2017. Tšipa elas 4 aastat 8 kuud ja 12 päeva.