Loading Sündmused

« Kõik Sündmused

 • Sündmus event on möödas

Ahvipäev

15.12.2018

kaelusmangabei

valgelaup-pruunleemur

senegali galaago

vaari

Väikesed ahvid, suured ahvid, haardevõimelise sabaga või üldse sabata – mis vahe neil kõigil on? Tule loomaaeda ja saa teada!

Laupäeval, 15. detsembril tähistame rahvusvahelist ahvipäeva, mil loomaaia primaadid saavad kingitusi ning külastajad kuulda harivaid ja põnevaid lugusid. Ahvipäeval mõtleme kõikidele primaatidele, imetleme nende uudishimu ja lustlikkust, nutikust ja perekondlikku armastust. Iga inimene võiks teada, et meie lähimad sugulased seisavad silmitsi paljude ohtudega: noored pärdikud satuvad ebaseaduslikult lemmikloomakaubandusse, orangutanid kaotavad kodu ja elu palmiõli tootmise huvides, gorillasid kütitakse koltani leiualadel.

Ahvipäeva kava:

 • 11:00 kingitused šimpansitele vaderilt AS TV Play Baltics. Ahvidest räägib armastatud Aleksei Turovski.
 • 12:00 toit ja keskkonnarikastus küünisahvidele. Väikeses troopikamajas kõneleb ahvidest Inari Leiman.
 • Avame kasutatud telefonide kogumiskasti.
 • Külastajatele on tutvumiseks meie loomaaia primaate tutvustav stend.

Üritusel osalemine on talviselt soodsa loomaaia piletiga. Loomaaed on jalutamiseks avatud kella 17-ni.
Ahvipäev Facebookis.

šimpans

rohepärdik

karumakaak

jaapani makaak

Miks tuua oma vana mobiil loomaaeda?

Turu-uuringufirma GfK Retail and Technology andmetel osteti Eesti jaemüügiturul 2017. aastal 402 000 uut mobiiltelefoni, aasta varem oli sama number ligi 404 800, mis tähendab, et uue mobiili soetab keskmiselt iga kolmas eestlane. Telia andmetel vahetab keskmine eestlane telefoni iga kahe-kolme aasta tagant. Seega võib pea igal eestlasel olla kodus sahtlis seismas mõni katkine kasutu mobiiltelefon.

Telefonides kasutatavatest materjalidest 80,02% on taaskasutatavad. Korduvkasutusse minevad mobiiltelefonid demonteeritakse käsitsi ning sealt saadav plast, metallosad, akud ning trükiplaadilt saadavad osad taaskasutatakse, kumm jm põlevad jäätmed kasutatakse energia saamiseks. Ülejäänu läheb lõppladestusse. Elektroonikaseadmetes kasutatakse mitmeid haruldasi muldmetalle. Üheks neist on koltan ehk kolumbiit-tantaliit, millest rafineeritud kuumakindlat metalli tantaali kasutatakse laialdaselt telefonide, sülearvutite jm elektroonika trükiplaatidel stabiilse elektrivoolu kontrolli all hoidmiseks.

80% kogu maailmas kaevandatavast koltanist pärineb Kongo Demokraatlikust Vabariigist. Vähemal määral kaevandatakse koltanit Austraalias, Kanadas, Brasiilias, Hiinas, Etioopias ning Mosambiigis. Kaevandamine kahjustab ja hävitab metsa ning seetõttu jääb looduslikke elupaiku metsaelanikele aina vähemaks.

Rikkalikud koltani leiukohad asuvad ka kaitsealadel, näiteks mägigorillade elualal Kahuzi Biega rahvuspargis. Maagi olemasolu toob sinna piirkonda kuritegevuse salajase kaevandamise näol. Hävib mets ning kaevandajate ja sõjaliselt aktiivse piirkonna mässuliste toitmiseks kütitakse gorillasid: nende populatsioon rahvuspargis on vähenenud juba pea poole võrra 258 isendilt 130 isendini.

Ohus on ka šimpansid ja elevandid.

Mitmed koltanit kasutavad ettevõtted on hakanud oma tarnijatelt nõudma, et tooraine ei pärineks Kongost.

Tuues oma vana mobiili loomaaeda, aitad kaitsta loomade looduslikke elupaiku!

kääbusmarmosett

pintsetamariin

kuningtamariin

valgetups-marmosett

 

 

 

Detailid

Päev:
15.12.2018

Avatud

 • Kassa
  9-15
 • Siseekspositsioonid *
  10-16
 • Laste loomaaed
  10-17

* Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud
Loomaaias võib viibida kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist

Kuidas tulla

Paldiski mnt värav

Peatus ZOO: buss nr 21, 21B, 22, 37, 41, 42 ja 43; autoga, jalgrattaga või jalutades

Ehitajate tee värav

Peatus Meistri, Nurmenuku või Karikakra: nt buss nr 10, 12, 16, 26, 27, 28, 37, 41, 42, 43 ja 45; autoga, jalgrattaga või jalutades

VAATA VÄRAVATE ASUKOHTI KAARDIL

Kontakt

E-R +372 6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150 / Paldiski mnt. 145, Tallinn

Tagasiside