Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

Kotkaste kaitse päev

12.01.2019 @ 12:00 - 16:00

Laupäeval, 12. jaanuaril tähistab Tallinna loomaaed kotkaste kaitse päeva.

Tähelepanu on suunatud kotkaste ja teiste kulliliste olukorrale looduses. Paljud liigid on pestitsiidide kasutamise, elupaikade kadumise, ka küttimise ja muude tegurite tõttu ohtu sattunud ja nende arvukus väheneb. Seekordse kotkapäeva peakangelasteks on Eestis elutsevad kotkad: merikotkas, kaljukotkas, kalakotkas, suur-konnakotkas, väike-konnakotkas ja madukotkas.

Kotkapäevale tulles soovitame riietuda soojalt ja ilmale vastavalt! Toimub põnev võistlus, milles saab testida oma teravat nägemist ja panna end proovile kotkana saaklooma leidmises. Jälgime kotkaste toitmist koos asjakohaste kommentaaridega. Lisaks kaasahaaravatele tegevustele õues kuulame loomaaia keskkonnahariduskeskuse auditooriumis lugusid kohtumistest kotkastega ning võistleme meeleolukas mälumängus.

KOTKAPÄEVA PROGRAMM

Kullimäel:

 • Kell 12 võistlus „Terav silm“
 • Kell 13 kotkaste söötmine koos kommentaaridega

Keskkonnahariduskeskuse auditooriumis (Ehitajate tee 150, loomaaia läänevärav):

 • Kell 14 kohtumistest kotkastega kõneleb Kotkaklubi liige Urmas Sellis
 • Kell 15 seltskondlik mälumäng. Osaleda võib nii üksi kui tiimiga ( kuni 5 liiget)

Kõik tegevused on loomaaia pileti hinna sees. Eelnev registreerimine pole vajalik. Kassad on avatud nii lääne- kui põhjaväravas kella 9-15, loomaaed suletakse kell 17.

KAS TEADSID, ET…

 • Kotkaste kaitse päev (Save the Eagles Day) on alguse saanud Ameerika Ühendriikidest ning seda tähistatakse igal aastal 10. jaanuaril. Ühendriikide vapilind valgepea-merikotkas oli 20. sajandi keskpaigaks väljasuremise äärele jõudnud, kuid tõhusad kaitsemeetmed ja paljude taimekaitsevahendite keelustamine aitasid liiki taastada: 2007. aastal viidi valgepea-merikotkas maailma looduskaitseliidu (IUCN) punase nimistu ohustatud liikide kategooriast välja.
 • Tallinna loomaaia ekspositsioonis elab 12 liiki haugaslasi: kalju- ehk maakotkas, merikotkas, valgepea-merikotkas, hiid-merikotkas, stepikotkas, kääpakotkas, hiireviu, habekotkas, kaeluskotkas, kumai-kaeluskotkas, raisakotkas ja raipekotkas. Pooled neist on kantud ohustatud või ohulähedaste liikide nimekirja
 • Loomaaia kullimäel ei ole kotkastel ideaalseid tingimusi, kuid sellele vaatamata on paljud liigid järglasi andnud. Esimesena hakkas siin sigima raisakotkas: 1989. aastal koorunud ja pesas üles kasvanud noorlind läks EEP programmi (Ohustatud Liikide Euroopa programm) raames loodusesse, Mallorca saarele. Alates 2001. aastast sigivad siin edukalt hiid-merikotkad (Tallinna loomaaed oli viies loomaaed maailmas, kel õnnestus hiid-merikotkaste paljundamine). Edukalt on siin järglasi andnud ja need üles kasvatanud ka kalju- meri- ja stepikotkad. Inkubaatoris välja hautud kaks habekotkatibu viidi siit Austriasse ohustatud raisakotkaste paljunduskeskusesse habekotkast kasuvanema kasvatada.
 • Kotkas kui jõu, vabaduse ja surematuse sümbol on kindlalt inimese teadvusse kinnistunud. Legendi järgi austasid asteegid seda lindu nii väga, et ehitasid oma pealinna kohta, kus kotkas istus kaktuse otsas ja varitses madu. Mõnedes religioonides usutakse, et kõrgustes hõljuv kotkas puudutab jumala palet.

Details

Päev:
12.01.2019
Time:
12:00 - 16:00

Avatud

 • Kassa
  9-15
 • Siseekspositsioonid *
 • Laste loomaaed

*Siseekspositsioonid ja laste loomaaed on märtsis suletud.
Kassad avatud kell 9-15, ainult kaardimaksed.
Iseteeninduskassad avatud kell 9-17, ainult kaardimaksed.
Loomaaia territooriumil saab märtsis jalutada kella 19ni.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside