Tallinna loomaaed kinkis Aleksei Turovskile tänupingi

Tallinna loomaaia 82. sünnipäeval avati palavalt armastatud zooloogi Aleksei Turovski 75. sünnipäeva puhul meeleolukate mälestuste ja muusika saatel Turovski nimeline pink. Sündmusele olid kaasa elamas endised ja praegused loomaaednikud ning päevakangelase head sõbrad ja kaasteelised. 

Loomaaia direktori Tiit Marani ja Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti tervituste järel pidas kõne ning aitas jääkarumaja ees pingilt katte maha võtta zooloog Mati Kaal. Õnnitluste ja lõbusate lugudega ühinesid Eesti Maaülikooli väikeloomakliiniku ülemarst Aleksandr Semjonov, koolivend Riivo Sinijärv, kauaegne kolleeg Anne Saluneem ning endine õpilane Darja Zubareva. 

Aleksei Turovski omanimelisel pingil | foto: Inari Leiman

Mati Kaalu õnnitluskõne

“Lugupeetud päevakangelane Aleksei Turovski, kes Sa omade jaoks oled ikka olnud lihtsalt Alik, ja kallid tänasele sündmusele kaasa elajad, kes te olete sel Tallinna Loomaaia 82. sünnipäeval siia Veskimetsa veerele polaariumi kõrvale kogunenud avama järjekordset nimelist tänupinki. 

Mina olen loomaaiaga seotud inimestest see, kes Sind, Alik, kõige kauem, juba tervelt 57 aastat tunneb ja kes Sind 49 aastat tagasi veel vanas Mäekalda tänava Loomaaias parajasti juhuslikult tolleaegset direktorit Karoly Sterni asendades, tööle võttis. Sestap seisangi ma täna siin ja püüan Sind ja Sinu tegemisi pisut iseloomustada. 

Kui ma õigesti mäletan, siis alustasid Sa meil menetluspraktika raames tööd juba enne seda, kui oma stuudiumi tollase ametliku nimega Tartu Riiklikus Ülikoolis lõpetasid. Olude sunnil jõudsid Sa seal, Kadriorus või nagu meie ütleme vana platsi peal, pidada õige mitut erinevat ametit ekskursioonijuhist ja vanemmetoodikust kuni akvaariumi-terraariumi osakonna juhatajani välja. See viimane kogemus andiski ilmselt idee asuda hiljem põhikohaga tööle Mereinstituuti, kui selgus Sinu organismi ülitundlikkus linnusulgede ja loomakarvade suhtes. 

Kuna Sa olid selle aja jooksul aga oma südames meie tegemiste, loomade ja inimestega nii tihedasti kokku kasvanud, ei suutnud Sa siiski meile päriselt selga pöörata ja jätkasid, nagu oli toonane termin – kohakaasluse alusel – loomaaias ekskursioonide juhtimist ning naasid hiljem, pärast mereinstituudi reorganiseerimist, taas päriselt põhikohaga siia tööle. Samas jätkasid Sa selle kõrvalt tegutsemist uurijana parasitoloogia vallas, zoosemiootika õppejõuna mitmes ülikoolis ning iseäranis kasutasid ära uutes oludes avanenud võimalusi üles astuda kõikvõimalikes massimeediakanalites. Loomupärane üldistamisvõime on lasknud Sul märgata ka looduse kiivalt varjatud seoseid ning kujundlik mõtlemine andnud eelduse seda kõike teistele hästi mõistetavalt ja emotsionaalselt edasi anda. Sealjuures viskad ka mõnusalt villast vahele ning esitad esimesel pilgul igavavõitu tõsiasjugi niisuguses vormis, et neid sünniks kõigil kuulata. See on Sind teinud niisuguseks tuntud ja ülimalt armastatud looduse teemadel kõnelejaks, kelle saateid ja avalikke esinemisi ootavad pikisilmi paljud huvilised üle kogu Eesti, lastest vanuriteni. Suur osa sellest on Sul õnnestunud kättesaadavaks muuta ka arvukate aimeraamatute vahendusel. Mis aga meile loomaaednikena eriliselt rõõmu valmistab on asjaolu, et Sa oled alati seda kõikjal rõhutades lasknud välja paista oma seotust Tallinna Loomaaiaga ning see on Sinust teinud tegelikult omamoodi Tallinna Loomaaia maskoti. Aastaid oled siin loomaaias  juhendanud nii eesti- kui venekeelseid huviringe, kust on Sulle välja kasvanud paar põlvkonda jüngreid, kellest nii mõnedki on pärast kõrgkoolide lõpetamist jõudnud ka ise siia tagasi tööle.  

Eelöeldust tulenevalt on igati põhjendatud loomaaia praeguse juhtkonna tänaseks teostunud idee paigaldada Sulle nimeline tänupink just siia, kuigi Sinu mitmete, nii omavalitsuste kui riiklike, autasudega pärjatud elutöö võimaldanuks seesugust tunnustust ehk ka mitmes muuski paigas. 

Soovin Sulle selle mõne aasta eest Serengetis kogetud kauni hetke fotojäädvustusega tugevat tervist, jätkuvalt lahedat jutujooksu ning tagant järele veel ka palju õnne sünnipäevaks, mis on toonud Sindki n.ö kolmveerandsajandi klubisse!”

Mati Kaal ja Alik | foto: Inari Leiman

Loodushariduse spetsialist Darja Zubareva

“Sattusin loomaaia huviringi üsna juhuslikult, aga siis sinna jäingi ja käisin huviringis pea kümme aastat. Nii nagu mõned inimesed käivad pühapäeviti kirikus, käisin mina loomaaias Turovski loenguid kuulamas. Üks suur asi, mis avaldas muljet oli see, et õpetaja Aleksei mitte ainult ei rääkinud loomadest, vaid ka joonistas ning mõnikord rääkis ja joonistas samaaegselt. See tundus väga kihvt ning tekitas isegi suurt kadedust ja soovi ise järele teha. Aga kõige suurem asi, mis võlus, oli see, et Aleksei suutis ükskõik missuguste faktide vahel leida seoseid! Ja kui teile lapsepõlvest saati keegi kümme aastat järjest kord nädalas, välja arvatud suvel, õpetab, et kõik asjad on omavahel seotud, siis see ongi see, mis vormib inimese mentaliteeti ja maailmavaadet. Seetõttu olen ma nüüd hispaania keele filoloog, kes töötab loomaaias ning ei tegele siin mitte ainult hariduse, vaid ka igasuguste teiste asjadega sõltuvalt päevast. Lihtne ja puhas tõde ongi see, et kui ma ei oleks Alekseid juba 20 aastat tagasi kohanud, siis ma ei tea, kes ma oleks praegu, aga vaevalt ma meeldiks iseendale sama palju, kui täna. Nii et aitäh Sulle, Aleksei, minu enda eest.”

õpilane Darja ja õpetaja Aleksei | foto: Inari Leiman

Tallinna loomaaias 25. augustil 2021 

Avatud

  • Kassa
    9-17
  • Siseekspositsioonid *
    10-18
  • Laste loomaaed
    10-18

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside