Tallinna loomaaed osaleb Snow Leopard Trust’i algatatud kaslaste isendituvastamise projektis

Viimastel aastakümnetel on rajakaamerate ehk kaameralõksude üha laialdasem kasutus võimaldanud teadlastel koguda andmeid varjulise eluviisiga liikide kohta.

Rajakaamerad töötavad liikumisanduri põhiselt, käivitudes siis, kui loom kaamerast möödub. Pildile jäänud loomade karvamustrit kasutatakse seejärel isendite eristamiseks. Kogutud andmete põhjal saab välja arvutada liigi arvukuse kasutades püük-märgistus-taaspüük (capture-mark-recapture) meetodit.

Snow Leopard Trust’i hiljutises uuringus (https://snowleopard.org/are-camera-trap-studies-overestimating-populations/) selgus, et rajakaamera piltide abil isendite tuvastamine ja nende andmete alusel arvukuse välja arvutamine on oodatust ebatäpsem. Järeldati, et isendite vahel vahet tegemisel esinevatest vigadest tingituna ülehindasid teadlased lumeleopardi populatsiooni suurust ja seda lausa 35% võrra.

Parandamaks isendite tuvastamise metoodikat algatas Snow Leopard Trust projekti, milles ka Tallinna loomaaia kaslased kaasa löövad. Projekti eesmärgiks on rajakaamerate abiga püüda pildile loomaaedades elavaid lumeleoparde, amuuri leoparde, amuuri tiigreid ja ilveseid. Teadlaste ülesandeks saab nende piltide analüüsimine ning isendite tuvastamine ainult karvamustri abil. Hiljem kontrollitakse nende tulemuste õigsust, sest loomaaedades elavaid isendeid saab kindlalt tuvastada.

Meie loomaaiast osalevad projektis amuuri leopardid Alexei, Muusi ja Darla, lumeleopardid Deli ja Otto III ning ilvesed Dikusha ja Charik.

Vaata, mida amuuri leopard Alexei “piilukaamerast” arvab:

Avatud

  • Kassa
    9-17
  • Siseekspositsioonid *
    10-18
  • Laste loomaaed
    10-18

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside