Tallinna loomaaias uued vaatamisväärsused

Tallinna loomaaia kollektsiooni lisandub uus liik – Homo sapiens sapiens ehk bioloogiline nüüdisinimene. Aprill 🙂 

Paljude maailma tunnustatud teadlaste uuringud on näidanud, et bioloogiline liik nüüdisinimene on viimaste aastakümnete pööraste arengute tõttu muutumas ohustatuks. Eelkõige põhjustab seda inimliigi kiire arvukuse kasv ning oma elukeskkonna ülekasutamine ja rikkumine.  Lisaks elurikkuse kadumisele, metsade arutule hävitamisele ja kliimasoojenemisele on viimasel ajal nüüdisinimest hakanud mõjutama ka teistelt liikidelt ülekanduvad zoonootilised nakkushaigused. Uuringud näitavad, et erinevalt teistest liikidest ohustab bioloogilist inimliiki eelkõige tema kultuuriline saamatus mõista keskkonna alalhoiu olulisust.

Foto: Gerhard Lock

Esialgu hakkavad Tallinna loomaaias elama üks meesisend ja üks naisisend. Nüüdisinimeste jaoks luuakse uus ekspositsiooniala, mis hakkab paiknema loomaaia põhjavärava vahetus läheduses. Selleks renoveeritakse loomaaia territooriumil asuv 19. sajandi lõpus ehitatud Triinu tare. Kindlasti on uue ekspositsiooni haldamisel oluline liigi tegeliku heaolu tagamine – see tähendab vajadus tagada, et ta oleks õnnelik.

Nüüdisinimese ekspositsiooniala loomine on vaid üks osa ennetavast liigikaitselisest tegevustest, mida rakendatakse ülemaailmselt, et tagada inimliigi säilimine. Rahvusvahelise looduskaitseliidu (IUCN) punase nimistu viimase hinnangu järgi on Homo sapiens sapiens ohualdis liik.  Edasised prognoosid viitavad tema seisundi järsule halvenemisele, juhul kui ei rakendata märkimisväärseid meetmeid tema püsimise tagamiseks. Hiljuti nimetas EAZA (Euroopa Akvaariumite ja Loomaaedade Assotsiatsioon) ametisse ka Homo sapiens sapiens liigikoordinaatori, kes korraldab ekspositsioonialade väljatöötamist ja edasist tegevust liigi kaitsmisel. Koordinaatori sõnul ei ole liigi niigi suure arvukuse juures tema paljundamine tehistingimustes põhjendatud, küll aga on põhjendatud ekspositsioonide loomine, kuna neil on suur loodushariduslik roll.

Foto: Gerhard Lock

Möödunud kevadel katsetati lühiajaliselt Tallinna loomaaias inimliigi eksponeerimist. Tuginedes pilootprojekt positiivsele vastuvõtule, loodab loomaaed optimistlikult, et uus ekspositsioon toob kaasa kuni 30%-lise külastajate kasvu. Seni on loomaaeda külastanud aastas üle 400 000 inimese ning oluline on nii suure hulga inimesteni viia arusaam Homo sapiens sapiensi püsimist ohustavate tegurite kiire kaotamise vajalikkusest. Muutus paljude peades annab lootust liigi püsimiseks.  

Peagi kuulutatakse välja konkurss sobivate isendite leidmiseks uude ekspositsiooni. Sobivad kõik. Kes ees, see mees!

Avatud

  • Kassa
    9-18
  • Siseekspositsioonid *
    10-19
  • Laste loomaaed
    -

*Indoor expositions are closed on Mondays.
The Zoo closes two hours after the ticket office is closed.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – North Entrance

From Tallinn city centre (Kaubamaja) bus no. 42 (Bus stop Zoo) From Freedom square (Vabaduse väljak) buses no. 22, 41, and 42 (Bus stop Zoo) From Railway station (Balti jaam) buses no. 21, 41, and 43 (Bus stop Zoo)

Ehitajate tee 150 – West Entrance

From Tallinn city centre (Kaubamaja) bus no. 42 (Bus stop Karikakra or Nurmenuku) From Railway station (Balti jaam) bus no. 43 (Bus stop Karikakra, Nurmenuku or Zoo) Buses no. 10, 12, 13, 28, 37, 45, 46, 47

Zoo map

Kontakt

E-R +372 6943 300; Emergency: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Give us feedback