Pole to Pole
http://www.poletopolecampaign.org/
Koostöös EAZA ja teiste Euroopa loomaaedadega osaleb Tallinna loomaaed rahvusvahelises Pole to Pole kampaanias. Meie eesmärk on teavitada loomaaia külastajaid loomapopulatsioonide seisundist Arktikas ja Antarktikas ning näidata, kuidas nende alade loomade elu on muutunud kliima ja inimtegevuse tagajärjel ning mida meie saame teha olukorra paremaks muutmiseks.
Selle kampaania peategelane Tallinna loomaaias on jääkaru, kes on ülemaailmselt tuntud sümbol polaaralade kaitsmisel. Kuigi jääkarud on suurepärased ujujad, ei saa nad ainult vees hakkama – neil on ka jääd vaja nii küttimiseks kui ka lihtsalt ellujäämiseks. Teadlased on rõhutanud fakti, et kui ilmastikuolud ei muutu paremaks, siis surevad jääkarud 50 aasta jooksul looduses välja.
Jääkarud on Arktikas laialt levinud. 2009. aastal hindasid IUCNi jääkarude spetsialistid nende arvukuseks üle 20000 isendi. Jääkaru on suur karnivoor, kelle elu sõltub kättesaadavast saagist, põhiliselt hüljestest, mistõttu on jahipidamine jääpankadel jääkarude jaoks ülitähtis. Jääkarude elu- ja tegutsemispaik on tohutult suur, tavaliselt vähemalt tuhandeid ruutkilomeetreid, kuid sageli rohkemgi. Ühe jääkaru toiduvajadus aastas on umbes 43 viigerhüljest. Seega on jääkarude ellujäämine sõltuv hülgepopulatsiooni heast tervisest ja jääväljade säilimisest. Mereökosüsteemide jätkusuutlikkus aga on otseses sõltuvuses kliimamuutustest ja inimtegevusest.
(Ian Stirling. Polar Bears: The Natural History of a Threatened Species)
Foto: Daniel J. Cox/Natural Exposures
Tallinna loomaaias elab lisaks jääkarule ka teisi Arktika loomi: grööni muskusveis, lumehani ja lumekakk. Kõiki neid loomi on võimalik kohata loomaaias aastaringselt.
Osale kampaanias!
Mida saad sina teha aitamiseks:
- Tõmba juhtmed seinast välja, kui seadmeid ei kasuta
- Taaskasuta kõike, mis võimalik
- Ära jäta valgusteid vajaduseta põlema
- Vaata vähem televiisorit
- Mängi harvemini arvutimänge
- Kasuta korduvkasutusega kotte
- Kõnni jala või sõida jalgrattaga
- Istuta puid
- Kasvata enda tarbeks köögivilja
- Kasuta vähem pudelivett
- Hoida loodust, kaitse oma keskkonda
- Kontrolli energiatarbimist oma kodus
- Ole tark tarbija
- Vaheta vanad kodumasinad energiasäästlike vastu
- Mõtle läbi oma käigud, et vähem tühisõite teha
- Tee oma kodu ilmastikukindlaks
- Kui sul on konditsioneer, siis keera see suvel 2 kraadi soojemaks ja talvel 2 kraadi külmemaks
Pisemgi asi võib otsustava tähtsusega olla!
Kaasa lööb ka dotE