Üheksateistkümnes nädal

Äkitselt saabunud soojalaine lükkas kevade kiiremalt käima. Rohelus on kui paisu tagant pääsenud ja kõik puhkeb korraga õide. Kuldkollane forsüütia särab päikesega võidu. Roosas õievahus jaapani kirsid sumisevad mesilastest. Alõtšana tuntud haralise ploomipuu tagasihoidlikud valged õied lõhnavad lausa uimastavalt. Kõikjal märkab pesitsevate või selleks valmistuvate lindude õhinat.

Loomaaiakülalised olid üleöö suviselt riides ja andsid end päikese meelevalda, loomad seevasti on ettevaatlikumad ega kipu kevaderksa päikese alla.

Eakas emalõvi Tori pikutab keskpäevapäikese eest varjus lavatsi all ja tuleb murule lesima alles loojuva päikese mõnusas soojuses. Kaksküürkaamelidki saadavad palava aja mööda oma majakese varjus. Õue kõndima lubatud keskaasia kilpkonnad ahmivad ruttu kõhu mahlast rohelust täis ja otsivad varjulise nurga või põõsaaluse, kus on mõnus kaevuda.

Õueaedikutesse pääsenud vaarid ehk kirileemurid tukuvad okste varjus, haigutavad mõnuga ja lasevad aeg-ajalt kuuldavale kaugele kostvaid paisuvaid ja vaibuvaid krudisevaid haugatusi. Karumakaak Griša sõrmitseb mõtlikult habet ja soojendab selga kord siit, kord sealt. Alati tegevuses kaelusmangabeide perekond toimetab ärksalt ringi ja tuleb uudistama peaaegu iga vaateakna ees peatujat.

Loomaaia titetoas kasvav pisike kängurupoeg käib õueaedikus kalpsamas, kuid hoiab siiski oma kasuema pehmest sallist kukru ligi. Tublisti sirgunud siberi kaljukitse tallekesed, kelle kekslemisele kitsuke titetuba juba alla jääb, kolivad metssiga Loreta elupaiga kõrval olevasse toredalt rohelisse majakesega aedikusse.

Loomaaias olude sunnil kõrvuti elama sattunud Brasiilia päritolu osavad kaljuronijad, merisigade sugulased mokod ning Aafrika ja Aasia kõrbete asukas luitekass veedavad aega üksteisel hoolega silma peal hoides.

Emaelevantide aedikus pandi jooksma kosk ja lasti vesi ka suurde basseini. Atsakas elevant Fien käis kohemaid lonti loputamas. Kääbusjõehobu Pupa aga patseerib õueaedikus niisama ja matsutab süüa, tema õuebassein saab korda nädalavahetuseks.

Emadepäeval, 9. mail koorus inkubaatoris teine habekotkatibu. Koorumisel väheke abi vajanud linnupoeg kasvab nüüd kenasti. Esimene, 26. märtsil koorunud habekotkatibu aga koliti neljapäeval vanalindude juurde elama. Ta on eraldi pesas ja toitmas käivad teda talitajad, kuid ta saab nüüd omasugustega suhelda ja nende tegemisi jälgida.

Vivaariumi kõik 16 emaküülikut on pesakondadega maha saanud ja pühenduvad hoolega pesapoegade üleskasvatamisele.

Peale vaateklaasi vahetust näeb troopikamajas taas veeagaame ja rohelisi kiiverbasiliske.

Kesknädalal käisid Ruila hobukliiniku spetsialistid Tiit Siiboja ja Andres Tuvi loomaaednikel abiks prževalski hobuse Pamela kapju värkimas.

Möödunud neljapäeval lennutati loomaaia liigikaitsekeskusest Hispaaniasse 10 euroopa naaritsat. Need kahe tehisasurkonna – Eesti ja Hispaania – isendite vahelise paljundamise tulemusena sündinud loomad on plaanis suve alguses lahti lasta Aragoni jõel, et hinnata nende kohanemisedukust Hispaania looduses. Rohkem siin ja loomaaia FBs.

Tallinna päeval, 15. mail kutsub loomaaed kevade edenemist märkama vääriselupaiga staatuses Veskimetsa. Ülastest valge vaibaga laialehine pärna-tamme enamusega salumets kutsub end avastama. Siin on abiks metsa üles seatud vabaõhu-püsinäitus, aga loomaaia meenepoest või kassadest tasub kaasa haarata ka metsa tutvustav ning vahvaid mõtlemis- ja tegutsemisülesandeid pakkuv „Väike huviraamat peredele“.

Loomaaed on avatud tavapärase suvise graafiku järgi, kuid suur toopikamaja ja laste loomaaia kitseaedik on koroonaohu tõttu veel suletud.

Avatud

  • Kassa
    9-17
  • Siseekspositsioonid *
    10-18
  • Laste loomaaed
    10-19

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside