Viiekümnes nädal

Sajandi algul Ameerika Ühendriikide kunstitudengi lõbusast üleskutsest alguse saanud ahvipäeva tähistatakse üle maailma 14. detsembril. Tallinna loomaaed aga kutsub huvilisi ahvipäevale sel laupäeval, 18. detsembril algusega kell 11. Kõneleme jaapani makaakidest, šimpansitest, senegali galaagodest ja pintšetamariinidest ning vaatame, kuidas nende elu loomaaias põnevaks tehakse.

Veel näeb loomaaia troopikamajades vahvate vuntsidega kuningtamariini, leeguaniga elupaika jagavat valgetups-marmosetti ja maailma väikseimate ahvide kääbusmarmosettide peret. Keskkonnahariduskeskuse fuajees aga toimetab alati asjalik valgetups-marmosettide grupp.

Kesknädalal peeti loomaaias sarikapidu. Katuse alla on nüüd saanud originaalprojekti alusel loomaaeda rajatav erilise katuselahendusega Kagu-Aasia troopilise vihmametsa ekspositsioonihoone, mis valmib tuleva aasta suvel ning avatakse külastajatele ületuleva aasta aprillis, kui taimed ja loomad on kohanenud.

Kevadiselt särava päikesega neljapäeval oli sünnipäev jääkaruemand Friidal. 19 aastat tagasi Tallinna loomaaias ilmavalgust näinud Friida on siinsetes vana karumaja kitsukestes tingimustes üles kasvatanud ja maailma saatnud kaks jääkarupoega: 2013. aastal sündinud Nora ja 2016. aastal sündinud Aroni. Alates 2017. aastast elab ta uues jääkarumaailmas, kus praegu on tema paariliseks võimas isajääkaru Rasputin.

Sünnipäevakingiks sai jääkaruemand oma lemmikmänguasjad: kaks koonust, mille alla peideti sünnipäevaroaks punane lõhekala.

Sulaks läinud ilm ehtis lumevarjuga loomaaia kaasikus oksal rippuva suure nõialuua. Oravad ja pasknäärid toimetavad hoolega välja sulanud toidutagavarasid ja uusi palukesi mätta alla või oksa vahele peita. Liigikaitseuuringute keskuses elavad lagritsad on aga ennast kenasti ümaraks söönud ja magavad keras soojas kaamelikarva- ja samblapesas.

Soojakraadid lubavad õueaedikutesse nii kured kui hüäänid. Vaatajaid märgates astuvad õnnekured kohemaid võre äärde uudistajaid valjude hüüetega tähele panema. Ka jaapani makaagid, kel külmaks ajaks pikk ja siidine talvekasukas selga on kasvanud, viibivad nüüd pikemalt õueaedikus.

Raisakotkad ehitavad pesa, habekotkad paarituvad, damaani kassikakk ja lumekakud hüüavad.

Ka tokeed paksunahaliste majas näivad õrnutsevat.

Rohepüüton on kergelt sinakaks muutunud, mis näitab, et ta valmistub kestumiseks.

Näpuosavad šimpansid aga harutasid lahti laest rippuva suure võrkkiige, nii et töötajad pidid selle uuesti üles kinnitama.

Saabuvate pühade eel on paslik meelde tuletada, et loomad saluuti nautida ei mõista. Taevast kostvad ja paistvad värvilised kärgatused hirmutavad paremal juhul vaid kõhu lahti, halvemal juhul aga viivad mõne nõrgema närvikavaga liigi esindajad nädalateks sügavasse stressi. Loomaaed palub oma asukaid säästa ja loomaaia läheduses saluuti mitte lasta.

Avatud

  • Kassa
    9-15
  • Siseekspositsioonid *
    10-16
  • Laste loomaaed
    10-17

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside