Kodustatud jakk

Bos grunniens grunniens

Population status unknown

  • Vertebrate
  • Phylum: Keelikloomad (Chordata)
  • Class: Imetajad (Mammalia)
  • Order: Sõralised (Artiodactyla)
  • Family: Veislased (Bovidae)
Zoo visiting area Sise-Aasia
Activity

Activity

videviku, päevane

Sociability

Sociability

seltsinguline, inimkaasleja

Nutrition

Nutrition

rohttaimed, lehed ja võrsed

Size and weight

Size and weight

kehapikkus 300 cm, õlakõrgus 140 cm, kaal 500 kg

Life expectancy

Life expectancy

25 aastat

Kodustatud jakki peetakse laialdaselt Sise-Aasia kõrgmägedes. Ta erineb ulukjakist vähe, on väiksem, lühemate ja peenemate sarvedega ning varieeruvama värvusega. Jakkide kodustamise aeg ei ole teada, ilmselt toimus see varsti pärast seda, kui inimene asus elama Aasia kõrgmägedesse. Kodustatud jakk on vähenõudlik loom ja saab looduses hakkama ilma inimese hoolitsuseta.

Lühikeste tugevate jalgadega jakk on ebatavaliselt osav ronija. Ta võib liikuda kõrgetes ja järskudes mägedes, kitsastel ohtlikel mägiteedel ja mööda selliseid karniise, kust vaevalt pääseks edasi mägilammaski.

Tihe karvkate kaitseb kõrgmäestiku külmade eest. Talvel langeb temperatuur sageli madalamale kui –40 °C. Suuremat osa jaki kerest katab tihe ja ühtlane karv. Jalgadel, külgedel ja kõhul olevad pikad karvad ulatuvad peaaegu maani. Kui loom heidab lumele, kaitsevad need teda külma eest altpoolt. Ka jaki saba on kaetud pikkade karvadega, meenutades hobuse saba. Lumetormide ajal seisavad jakid tundide kaupa liikumatult, sabapool tuule suunas.

Jakk on asendamatu koduloom kõrgmägedes, ta on suurepärane koorma- ja ratsaloom. Jaksab kanda kuni 150 kg koormat. Isegi 6000 m kõrgusel  mägedes suudab jakk liikuda koormaga väsimatult ühtlasel sammul mitu päeva järjest. Jakilt saadakse piima, liha, nahka, villa ja jämedaid pealiskarvu. Kuivatatud jakisõnnik on ainus kohapeal leiduv kütus mägedes ja platoodel, kus puid ei kasva. Jaki piim on kollakat värvi ja kõrge rasvasisaldusega. Jakipiimast tehtud võid kasutavad šerpad suurtes kogustes toiduks ja valgustites. Nepaali šerpade hulgas peetakse jakikarjasid  jõukuse ja prestiiži sümboliks. Kõikidel madalamatel aladel, kus jakke leidub, on levinud  jaki hübriidid teiste kodustatud veislastega.

Illustration
Illustration

Aukioloajat

  • Lipunmyynti ja sisäänpääsy 9-18
  • Eläintarha 9-20
  • Sisätilat, ml Sademetsä Ma 11-19, Ti-Su 10-19
  • Sademetsän sisäänpääsy 18:30 asti
  • Lasten eläintarha (sisätila) 10-19

Kartta

Eläintarhan kartta