Kääbusjõehobu

Hexaprotodon liberiensis

PYGMY HIPPOPOTAMUS
КАРЛИКОВЫЙ БЕГЕМОТ
KÄÄPIÖVIRTAHEPO

Sugukond: Jõehobulased (Hippopotamidae)

Asustab aeglase vooluga jõgede kaldaalasid ja soid. Erakliku ja peidulise eluviisiga, häirimise korral võib olla ohtlik. Liigub taimestikus mööda sissetallatud tunnelilaadseid radu. Erinevalt jõehobust poegib maismaal, mitte vees.

Loodusvöönd: vihmamets, aastaajati niiske mets

Kääbusjõehobud Holger & Pupa

Holger elab Tallinna loomaaias 1990. aasta oktoobrist. Sündinud on ta Kopenhaageni loomaaias ja enne Tallinna saabumist elas ta Doni-äärse Rostovi loomaaias. Seal olevat ta olnud Talitajate Hirm!

???????????????????????????????

Tõepoolest, tema Tallinna saatmiseks transportkasti saamisega oli tükk tegu. Ei aidanud ei meelitamine, utsitamine ega togimine – Holger keeldus kasti sisenemast, pöördus aga viimasel hetkel kõrvale ja sukeldus basseinivette. Siis avati kasti mõlemad luugid, et läbipääs paistaks vaba.  Kasti peal oli valvel luuki hoidev talitaja. Hämaras ruumis kostus vuhin, kajas kõva plartsatus ja pealtnäha aeglane pontsakas loom oli torpeedona läbi kasti vuhisenud ja basseini teise ossa sukeldunud. Talitaja kasti peal ei jõudnud reageeridagi.

No lõpuks ta siiski saadi kasti, lennukusse ja Tallinna!

Ka siinseile talitajaile püüdis ta algul kohta kätte näidata, kuid kindel päevarutiin, hea sõna ja vitsake tegid imet. Vitsa austavad Holger ja Pupa niivõrd, et enamasti piisab sõnakuulmatule loomale vaid vitsa nägemisest talitaja käes ja kõik on jälle korras.

Pupa on Holgeri kaasa. Ta on sündinud Kaunase loomaaias ja elab Tallinnas alates 1989. aasta novembrikuust.

2_Pupa_foto Inari Leiman

Pojaõnne Pupal ja Holgeril olnud ei ole. Aegade jooksul on neil küll sündinud kolm poega, kuid ellu pole jäänud ükski. Pupa pole oma poegadest ka eriti huvitatud olnud.

3_Pupa vasikas

Pupa ja Holgeri esimene poeg, 4. jaanuaril 1992 sündinud isane kääbusjõehobuvasikas.

Holger on mehiselt julge. Vahel lastakse hobusid jalutama koridori, ninasarvikuaedikusse või tagaõue. Kui koht on uus ja võõras, siis läheb Holger alati ees ja Pupa tuleb ettevaatlikult tema taga. Tuttavatesse kohtadesse aga tormab Pupa jooksujalu ees.
Holger on ka väikest viisi õgard, pistab kinni kõik, mis kätte saab. See harjumus on talle kõvasti kätte maksnud. Mitmel korral on ta aedikusse loobitud rämpstoidust kõhulahtisuse saanud. Eelmisel aastal, peale üht eriti külastajaterohket suvepäeva, oli ta lausa pikali ega saanud tükk aega kuidagi jalgu alla. Alles kohale kutsutud veterinaari nägemine sundis teda viimased jõuraasud kokku võtma ja end püsti ajama. Süsti saada ei taha ju keegi.

Lõugu laiutades ei küsi jõehobud süüa, nad demonstreerivad oma kaitsevahendeid –

4_IMG_9357 4_Pupa ja Holger_foto Inari Leiman

nugateravaid hambaid, mis võivad lihasest nagu võist läbi minna.

Kääbusjõehobudel on puhtusest oma ettekujutus. Niipea kui talitaja on boksi, basseini või aediku puhtaks küürinud, märgistatakse see koheselt. Mida puhtamaks nühib talitaja, seda tugevamalt märgistab loom. Oma territoorium – oma lõhn. Nii peab olema!
Märgistav kääbusjõehobu on omapärane vaatapilt, aga temaga tasub distantsi hoida. Nimelt hakkab kääbusjõehobu roojates kiiresti oma saba keerutama ja pritsib nii rooja võimalikult suurele alale laiali. Saba käib ringi ka basseinivees roojates.
Holger ja Pupa oskavad mõlemad uksi avada. Hammastega ukselingist kinni ja… Sestap peavad uksed alati lukku keeratud olema.
Aeg-ajalt käib Holger siseboksi kaunistavaid rippuvaid toataimi kontrollimas – kas on juba nii pikaks kasvanud, et hamba taha saab? Ronib esijalgadega suisa basseiniveere või oksanoti otsa ja küünitab. Kui hamba taha saab, tõmbab alla koos potiga. Aga tegelikult maitsevad Holgerile ja Pupale väga õunapuuoksad. Ja kui tuju tuleb mängivad nad basseinivees hulpiva puunotiga.
Kui kääbusjõehobu mõnda aega vette ei saa, eritub tema naha pinnale valget lima. See aitab nahka niiskena hoida. Lima eritub rohkesti ka siis, kui loom vihastab.

5_IMG_9345

Kui Pupa ja Holger vahel tülli pööravad, siis „sõimab“ Holger Pupat suud kiiresti kinni-lahti liigutades ja tatti lendab ning suu vahutab. Ka kõrvatagused on siis eriti limased.
Kääbusjõehobud käivad õuejalutuskäigul ka jahedama ilmaga, kuid siis kuivatatakse nad enne ära. Suure saunalinaga.

25. mail 2014 tähistati Holgeri juubelisünnipäeva suure võilillesülemiga, mis kääbusjõehobupaarile väga maitses.

9_IMG_3756 8_IMG_3714

6_Holger_40_Maaja

Loomaaiasõprade poolt Holgerile meisterdatud võililledest number neljakümnega tegi Pupa aga triki.

11_IMG_3722

Ta haaras nullist ja keeras selle kaheksaks. Ehk ennustas ta nii Holgerile pikka iga.

Avatud

  • Kassa
    9-17
  • Siseekspositsioonid *
    10-18
  • Laste loomaaed
    10-19

*Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud.
Loomaaed on avatud kaks tundi pärast piletikassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside