2022. aasta lõppseisuga on biopanka kogunenud üle 3000 proovi

Biopankade eesmärgiks on säilitada informatsiooni geneetilisest mitmekesisusest kogudes ja hoiustades ohustatud liikidelt bioloogilist materjali edaspidiste uuringute tarbeks.

Kõige kergem on hoiustada erinevaid nö surnud bioloogilisi materjale nagu koeproovid, karvaproovid, suled, väljaheited ning ka korjuseid. Võimalik on säilitada ka elus kudesid rakuliinide näol, gameete ning isegi embrüosid kuid nende kogumise ja hoiustamisega Tallinna loomaaias hetkel ei tegeleta.

Liigikaitseuuringute keskuses alustati erinevatelt liikidelt bioloogilise materjali kogumist 2017. aastal. Loomaaia biopanka kogutakse koeproove loomaaialoomade surma korral kuid ka karva-, sule-, ja vereproove veterinaarprotseduuride käigus ca 90 liigilt (linnud, imetajad, roomajad, kahepeaiksed). Nüüdseks on alustatud materjali kogumist ka Eesti looduses elavatelt loomaliikidelt.

Biopangast pärit proove on kasutatud nii loomaia DNA laboris kui on saadetud ka teistele uurimisgruppidele uurimiseks. Näiteks on uuritud euroopa naaritsaid, euroopa piisoneid, tervamokk- ninasarvikuid, hobuslasi ning šimpanseid.

Kui on huvi loomaaia biopanga proove oma teadustöös kasutada, siis tuleks kirjutada DNA analüüside spetsialistile, Grete Nummertile: grete.nummert@tallinnzoo.ee

Biopank protsentides

Illustration

Biopangas

2022. aasta lõpu seisuga

3000 proovi

1000 indiviidilt

90 loomaliigilt

Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-17
  • Loomaaed 9-19
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets T-P 10-18
  • Laste loomaaed 10-18
  • Meenepood 10-18
Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Laste loomaaed on kuu viimasel esmaspäeval suletud.

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart