Kulaan e. Türkmenistani eeslik

Equus hemionus kulan

КУЛАН
TURKMENIAN WILD ASS or KULAN
KULAANI

Sugukond: Hobuslased (Equidae)

Eeslikud on vanapärased hobuslased. Nad moodustavad hobuste (Equus) perekonnas suhteliselt selgelt eristuva rühma (alamperekonna). Süsteemaatiliselt on eeslikud kõige lähemal pärishobustele. Eesliku pea on massiivsem kui hobusel. Kõrvad on pikemad kui hobusel, kuid lühemad kui eeslil.

Kulaanid on kiired ja vastupidavad

Eeslikud elavad põhiliselt savi- ja kivikõrbeis ning eelmäestike poolkõrbeis, vähem steppides. Enamik kulaane elab Badhõþi looduskaitsealal Türkmenistanis. Nad on äärmiselt vastupidavad loomad ja suudavad taluda nii kuiva kuuma suve kui ka külma lumerohket talve. Jooksul pead iseloomulikult kõrgel hoidvad eeslikud on erakordselt kergejalgsed ning liiguvad isegi kiiremini kui ratsahobused (lühemat maad kiirusega üle 80 km/h). Eelkõige tänu kiiretele jalgadele pole täiskasvanud kulaanidel looduslikke vaenlasi. Kulaanide arvukust on vähendanud peamiselt joogikohtade hõivamine, vähem küttimine.

Nagu muudki hobused, kogunevad kulaanid karja ehk tabuuni, mis  koosneb täiskasvanud täkust, mitmest märast, sälust ja varsast. Tabuunis on keskmiselt 5-11 liiget. Juhttäkk tegutseb tabuunist veidi eemal, kuid hoiab sellel kogu aeg silma peal. Tema ülesanne on kaitsta tabuuni vaenlaste ja rivaalide eest. Juhttäkk on enamasti 4-10-aastane.  Peale juhttäku on karjas alati juhtmära, kes suunab rühma liikumist. Loomad suhtlevad omavahel silmside varal, häält teevad harva.

Joogipaigad on olulised

Kulaani nagu teistegi poolkõrbe- ja kõrbeloomade leviku määrab joogipaikade kättesaadavus. Kulaan joob harilikult 12-15 liitrit vett ööpäevas. Suvel, kui  toiduks on kuivad rohttaimed, vajab kulaan vett kaks korda enam ja peab tihti jooma. Seetõttu ei lähe ta joogipaikadest tavaliselt kaugemale kui 10-15 km. Joogipaikadele viivad hästi sissetallatud rajad.

Kulaani  kabi on kohastunud liikumiseks kiviklibustel järskudel nõlvadel. Kõrgelt võlvunud kitsa kabja kahekihiline kandeserv on suhteliselt lai ja hobuserauanaaste meenutavate nukkidega. Need soodustavad kabja haakumist pinnasega. Erinevalt hobuse kabjast ei puutu sarvkiil kõndimisel maapinnaga kokku.

Loe Tallinna loomaaias elanud ja elavatest kulaanidest siit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Avatud

  • Kassa
    9-18
  • Siseekspositsioonid *
    10-19
  • Laste loomaaed
    10-19

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside