MAAILMA KOTKASTE KAITSE PÄEV

Pühapäeval, 7. jaanuaril tähistame ülemaailmset kotkaste kaitse päeva. Kell 13 toimub Kullimäel kotkaste kommenteeritud toitmine.

Kotkas on jõu, vabaduse ja surematuse sümbolina kindlalt inimese teadvusse kinnistunud. Legendi järgi austasid asteegid seda lindu nii väga, et ehitasid oma pealinna kohta, kus kotkas istus kaktuse otsas ja varitses madu.

Igal aastal 10. jaanuaril tähistatakse üle maailma kotkaste kaitse päeva. See päev sai alguse Ameerika Ühendriikidest. Seal elutsev valgepea-merikotkas (Ühendriikide vapilind) oli 20. sajandi keskpaigaks väljasuremise äärele jõudnud. Kauni röövlinnu kaitseks keelustati paljud taimekaitsevahendid, mis kotkaste sigimist mõjutavad, ning asuti linde tehistingimustes paljundama ja loodusesse tagasi laskma. Sellel tegevusel oli edu ja 2007. aastal viidi valgepea-merikotkas maailma looduskaitseliidu (IUCN) punase nimistu ohustatud liikide kategooriast välja.

Kotkaste kaitse päeval ongi tähelepanu koondunud kotkaste ja teiste kulliliste olukorrale looduses: paljud liigid on pestitsiidide kasutamise, elupaikade kadumise, ka küttimise ja muude tegurite tõttu ohtu sattunud ja nende arvukus väheneb.

Aasta alguses tasub talve trotsides loomaaia kullimäele jalutama tulla, sest tasapisi pikenev valguspäev muudab siinsed asukad eriti erksaks ja häälekaks. Algamas on kotkaste elus oluline aeg – pesitsusperiood.

Sündmusel osalemine on loomaaia piletiga.

Foto autor: Ilja Matusihis

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart