Kahvripühvel JÖRM

Tallinna loomaaia kahvripühvlid Susanna-Roosi ja Jörm olid mõlemad pärit Berlin Tierparkist. Susanna-Roosi saabus loomaaia uuele Veskimetsa asumis paiknevale territooriumile 1984. aastal nelja ja poole aastasena. Aasta hiljem 1985. aastal jõudis pärale kolmeaastane Jörm.

Vanast sõjaväelaost ümber ehitatud sõraliste maja aedikud, kus loomad elasid, olid päris kitsukesed. Rahvas kõndis lähedalt mööda ja nii mõnigi kord vaibusid loomaaiakülaliste kilkamine, naer ja sagin, mõni hüppas lausa sammukese tagasi, kui suur ja aukartusäratav kipras kulmu ja vahus mokkadega veislane äkitselt pead pöörates puhinal aia äärde tormas. Kahvripühvlid on loomad, kes nalja ei mõista ja looduses ka lõvikarjale tuule alla võivad teha!

Pojaõnne Susanna-Roosil ja Jörmil ei olnud. Talitajad muigasid, et Jörmile meeldivad blondiinid – ühtepuhku piidles ta kaht kõrvalaedikus elavat valget seebulehma ja lakkus nende mokki, kui nad lähemale tulid. Ruuget karva veislased bantengid ja gajaalid teda ei huvitanud.

Susanna-Roosi lahkus 2000. aastal 21-aastasena. Jana Sajadjan mäletab, kuidas aastaid võrkaia taga vaguralt istunud Jörm peale üksikuks jäämist rinnaga õueaediku võrgu kinnituskohast lahti pressis ja pea ning esisõraga juba külastajate tee peal oli. Siiski laskis ta end tagasi kutsuda ja sestpeale kindlustati tema aedik tugevate metallvarbadega.

Mehi Jörm ei sallinud. Niipea, kui ta meesterahvast talitajat haistis, hakkas ta sarvedega vastu võret või varbaeda puskima ja mõurama. Naistel aga lakkus ta käsi ja lasi ennast ka kõrva tagant sügada. Talviti, kui ta lõunamaa asukana pikka aega õueaedikusse ei saanud, ja ka muidu, kui tal igav hakkas, lõi ta sarvedega vastu koridori avanevat söötmisluuki ja nõudis nii selle avamist, et talitajate toimetamisi jälgida. Kord tungisid kameruni kääbuskitsed läbi õueaia augu tema aedikusse, aga pisikesed seltsilised teda ei häirinud.

Aastatega muutus Jörm rahulikumaks, kuid tema tõsine altkulmu pilk, suurte kõrvade lingutamine ja vaikne puhin taltsutasid ulakaid loomaaiakülalisi endiselt.

Jörm  sündis 27.05 1982 ja suri 22.01 2010. Ta elas 27 aastat 7 kuud ja 26 päeva. Kahvripühvel Jörmi kolju on välja pandud loomaaia looduskooli koridori vitriinis.

Avatud

  • Kassa
    9-18
  • Siseekspositsioonid *
    10-19
  • Laste loomaaed
    10-19

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside