Kunstinäitus Tallinna loomaaia keskkonnahariduskeskuses

7. novembrist 2023 kuni 7. jaanuarini 2024

Ökoloogilise katastroofi poolt ohustatud Läänemeri on äärmiselt aktuaalne teema nii meile, rannikualade elanikele, kui ka kõigile neile, kes armastavad Läänemerega piirduvaid alasid.

Näitusel on esindatud viie kunstniku – Joanna Czaplewska (Poola), Rasa Joni (Leedu), Lucija Mrzljaki (Eesti), Gundega Muzikante (Läti) ja Justyna Nyka (Norra) – illustratsioonid ja Grażyna Rigalli nukud, mis loodud inspireerituna poola lastekirjaniku Anna Czerwińska-Rydeli raamatust „Baltek“. Raamat kõneleb Baltekist, noorest ja targast tursast, kes koos teiste mereasukatega muretseb plastiga risustatud Läänemere tuleviku pärast. Iga kunstnik on püüdnud Balteki lugu interpreteerida omal viisil.

Viis, kuidas Joanna Czaplewska veealust maailma esitles, paneb meid kohe tundma emotsionaalset sidet raamatu tegelastega. Meie erilise poolehoiu võidab laste poole abi saamiseks pöörduv Baltek. Seetõttu said just tema ja ta kolleegid selle näituse giidideks.

Rasa Joni töödes viitavad merd hirmutavale ohule värvid: virulentne, justkui mürgine roosa.

Lucija Mrzljaki puhul näeme jälle peeneid, pedantselt töödeldud vorme: pudelisse lõksu jäänud krevetti ja kinda taustal väikest kala. Kui taipame, et enamik neist kaunilt värvidega kokku sobitatud esemetest ei tohiks üldse merre sattuda, tabab meid teatud ebamugavuse tunne.

Ühel Gundega Muzikante illustratsioonil märkame võrku kinni jäänud hüljest. Kunstnik näitas seda ökoloogilist probleemi väga ilmekalt – ainuüksi Läänemeres võib hinnanguliselt olla kuni kaheksasada tonni kaduma läinud kummitusvõrke, mis on loomadele surmavaks lõksuks.

Justyna Nykale iseloomulik tehnika – vabakäejoonised sule ja tindiga – annab tema illustratsioonidele sügava teravuse. Ebareaalsed olendid ujuvad tühjas ruumis, kuhu aeg-ajalt ilmuvad tugevad tumedad aktsendid – prügi. Kas Läänemeri näeb mõne aasta pärast välja selline?

Näitust täiendavad fantastilised nukud, kelle kujundas ja õmbles Grażyna Rigall. Maskotid on ainulaadsed – kunstnik kasutas nende loomisel vanu ja äraviskamiseks mõeldud esemeid, vastates ühtlasi Balteki palvele, kes julgustab lapsi plasti kasutamist vähendama.

Kas Läänemeri muutub järk-järgult kinni kasvavaks veehoidlaks, mis muutub üha vaesemaks ja kus ei asu mitte tursk ja hülged, vaid bakterid ja vetikad? Kas üha madalam vesi muutub roheliseks viskoosseks lögaks ja ainult igikestvad sinivetikad mäletavad, et see soine ala oli kunagi Läänemeri? Ja mis siis, kui meil tuleb jalutada liiva asemel mööda lõputut prügimerd kõrguvatel mikroplasti hunnikutel? Ja kui meri kaob täielikult, kas muinasjutud, legendid ja müütilised mereolevused jäävad ellu? Seda me ei tea, aga me kõik saame selle seisundi muutmisele kaasa aidata, isegi kui need on väikesed sammud…

Väljapaneku koostas Gdański Läänemere Kultuurikeskus, kes on iga-aastase Baltic Meetings of Illustrators (Läänemere illustraatorite kohtumised) korraldaja. Projekti kuraator on Anna Misiek, näituse kuraator Monika Konca, kaaskuraator Eestis on Viive Noor.

Näitus avati esmakordselt Poolas Gdański linnas 20. novembril 2020 virtuaalsena, 2022. aasta septembris oli näitus üleval Art Factory´s Tczewis. Rändnäituse rahvusvaheline väljapanek algas koostöös Poola Vabariigi suursaatkonnaga Eestis Eesti Lastekirjanduse Keskuses 2023. aasta 29. märtsil, kust liikus edasi Haapsalu lasteraamatukogusse, sealt Narva lasteloomingu majja ja edasi Tallinna loomaaeda.

Näitus on avatud iga päev loomaaia lahtiolekuaegadel kl 9-17  keskkonnahariduskeskuse fuajees Ehitajate tee 150 ja ainult näituse vaatamiseks ei pea ostma loomaaia piletit.

Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart