Koolivaheaja kõrvitsanädal lõpeb toreda kõrvitsapeoga

Kuldne ja karge sügis on käes ning mis sobiks siia paremini kui erksalt punnpõskne tervislik ja maitsev köögivili kõrvits.

Koolivaheajanädala algul toimunud 1.-4. klassi õpilaste linnalaagris meisterdasid lapsed kõrvitsatest vahvaid keskkonnarikastusvahendeid loomadele. Laste ettevalmistatud kõrvitsatega said juba enne ametlikku kõrvitsapidu maiustada kitsed ja lambad, küülikud ja merisead, kääbusjõehobu ja elevandid, tuhatjalad ja putukad. Väikestele ahvidele ja surikaatidele peideti põnevaks lõigatud kõrvitsatesse maiuspalu, suur kärnkonn aaga sai endale vahva varjualuse, maod aga võimaluse põnevat vilja kompida ja nuusutada.

Kagu-Aasia vihmametsamaja lähedusse on välja pandud kõrvitsapark, kus saab näha, kui suure koguse kõrvitsaid suudavad loomaaia asukad aasta jooksul ära süüa. Lõbus sõnamäng ootab lahendamist ja kõige ägedam kõrvitsalatern välja valimist. Laupäeval, 28. oktoobril aset leidva kõrvitsapeo kava on siin.

Vihmametsamajas elav sõrmiksaarmapere sai täiendust: kolmapäeval sündis saarmaema teine pesakond. Hallikat karva pisikesed saarmapojad on pesas ema hoole all ja kogu pere hoiab toetavalt pesa ligi. Saarmapere toitmist külastajate ees praegu ei toimu.

Troopikamajas oli neljapäeva hommikuks poeginud jõerai. Viis väikest jõeraipoega ujuvad akvaariumis koos vanematega.

Läinud laupäeval toimunud lumeleopardipäev läks hästi. Nüüd on selge, et meie kõrgmägede kaunitar Makalu, hellitusnimega Lulu, vaatajaid ei pelga, on uudishimulik, tegutseb ja näitab end kenasti. Siiski tasub aediku ees silma teritada ja meeles pidada, et kaslasele meeldib pigem jälgida, mitte ennast näidata: liikumatult lamava lumeleopardi hallikas tumedate ringide ja tähnidega kasukas aitab tal end hästi kiviks maskeerida.

Pühapäeval sai kaheaastaseks kaksvarvaslaisik Vasco. Sel puhul valmistasid talitajad kõrvitsast, paprikast ja salatitest maitsva porgandiküünaldega sünnipäevatordi ning viisid selle talle kenasti kaunistatud karbis. Kõrvitsatort maitses laisikutele hästi.

Teisipäeval läbisid tervisekontrolli 14-aastane vööthüään Paul-Kanter ja 15-aastane korsak Rudis. Vööthüäänil avastati soolekasvajad, sooleseina paksenemine mitmes kohas ja suurenenud lümfisõlmed, mistõttu ei oleks kirurgilisest ravist paranemine tulemuslik. Ta saab sümptomaatilist ravi. Korsakil leiti neerukahjustus. Tema saab neerufunktsiooni parandavat toetavat ravi.

Loomaaed tänab ultraheliuuringut teostanud NordicVet loomakliiniku loomaarste Dr Ingrid Hangi ja Dr Marleen Emilie Vildersoni. Uuringuks vajalikud meditsiiniseadmed tõi kohale UAB MedUS Medical Eesti filiaal.

Meie noored loodushariduse spetsialistid viibisid kahepäevasel keskkonnahariduse konverentsil „Kuidas olla edukas muutuvas kliimas?“. Mõtlesid kaasa, arutlesid ja püüdsid leida nutikaid lahendusi kliimamuutustega kohanemiseks ja paremaks toimetulekuks.

Kesknädalal väisas liigikaitseuuringute keskust Riia loomaaia töötaja, kes uuris euroopa naaritsate paljundamise kohta ja tutvus osakonna tööga.

Reedel oli laste loomaaias töövarjuks tütarlaps Viljandi Jakobsoni Kooli 9. klassist. Huvilised loomaaednikud aga kogunesid järjekordselt žurnaaliklubisse, et tutvuda ühiselt uuemaid teadussaavutusi kajastavate artiklitega.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart