Kuidas loomad reisivad?
Loomaaiad vahetavad omavahel loomi üle terve maailma. Loomade viimine ühest loomaaiast teise, olgu maad või vett mööda või läbi õhu, on alati pikka planeerimist vajav ettevõtmine. Loomade ja inimeste ohutuse tagamiseks peab iga looma jaoks olema just temale sobiv transpordikast.
Loomaaialoomad reisivad nii autos, rongis, laevas kui lennukis.
Reisil olles peab loomal olema turvaline olla ja turvaline peab olema ka loomavedajal ning kaasreisijail. Seepärast on kõige parem looma transportida kastis – transpordikastis. Selle tugevad seinad ja sees valitsev hämarus mõjuvad loomale enamasti rahustavalt.
Kast ei tohi olla liialt suur, et sõiduärevuses loom sees lõhkuma hakata ei saaks. Siiski peab loomal olema võimalus end kastis sirutada, püsti ajada ja pikali visata.
Mida tugevam või paremini varustatud (sarved, hambad, kabjad, küüned) on loom, seda vastupidavam peab olema kast. Suurte ja tugevate hammastega näriliste (okassiga) transpordikast tasub teha lausa üleni metallist.
Elevanditornis on välja pandud väike vana transpordikast, millega 1985. aastal üks paariaastastest elevandijumbudest Tallinna loomaaeda toodi.
Kuidas loom transpordikasti saada?
Uruloomadega on lihtne – kitsas ja pime kast annab neile hea turvatunde ja enamasti lipsavad nad kasti ise vabatahtlikult ja hea meelega. Kui loom ei taha kasti minna, siis tuleb teda kastiga harjutada, meelitada-keelitada, üle kavaldada või, kui muud üle ei jää, siis uinutada ja kasti tõsta. Pikemate reiside puhul peab olema võimalik kastis olevat looma ohutult joota. Kuigi reisistressis loom tavaliselt ei söö, siis kaua kestvate sõitude puhul peab saama looma ka toita.
Enne teele saatmist tuleb loomale teha tervisekontroll, vajalikud vaktsineerimised ja kiibistamine.