Lumemöllust ja jääkarudest troopika primaatideni

Esmaspäevane torm ja lumemöll puid loomaaias ei langetanud ja suuremat pahandust korda ka ei saatnud. Tuisuvaalud ja üha juurde pudisev lumi teevad küll lumelükkajate elu keeruliseks, kuid loomaaia põhjamaa-asukad tunnevad end väga hästi ja naudivad lumerohkusega kaasnevaid talverõõme.

Jääkaru Friida, kes poegade surma järel (15. novembril sündinud karupoegadest üks suri ööpäeva pärast, ülejäänud kaks 21. novembri õhtupoolikul) marssis aedikus puhisedes muret endast välja ja mörises Raspi peale, kui too teda läbi basseinide vaateklaaside liiga pikalt piidlema jäi, on nüüd rahunenud. Ta naudib jääkarudele omast lumestiihiat sageli ja pikalt püherdades ning hoolega lumekoopaid kaevates.

Reedel, 16. detsembril saab meie Friida 20-aastaseks. Sel puhul antakse talle rosinate ja puuviljadega külmutatud maiust ja ta lubab lahkelt kõigil uudistajail oma lumes möllamisest osa saada.

Igal aastal 14. detsembril tähistatakse maailma ahvide päeva, sestap kutsub loomaaedki oma külalisi peatuma primaatide aedikute juures, et uudistada neid inimestega üsna sarnaseid elukaid, kelle püsimajäämine looduslikes kooslustes on ülioluline.

Loomaaia troopikamajades kohtab pisikesi suuresilmseid senegali galaagosid, pintšetamariinide ja kääbusmarmosettide peregruppe, kuningtamariinide paari, valgetups-marmosetti ja muidugi šimpanseid Bettyt ja Quincyt. Grupp valgetups-marmosette elab ka läänevärava keskkonnahariduskeskuses koos kaksvarvas-laisikuga. Õueaedikus lumel aga toimetab asjalikult jaapani makaakide peregrupp.

Kesknädala õhtupoolikul tõsteti lumeleopard Otto III transpordikastiga autole ning sõit plusskraadidega Iirimaa poole läks lahti. Hea, et loom sai enne teele asumist Tallinnas ühe mõnusa lumetormi üle elada ja kõrged lumehanged läbi katsuda.

Nüüd, mil Otto III on läinud, võib noor isasloom Somu end lumeleopardide kompleksis peremehena tunda ja kõik aedikud oma lõhnaga märgistada.

Pulmaajale kohaselt roosakamaks värvunud pelikanidele pandi talvemajja pesad valmis. Ka habekotkastele antakse juba pesamaterjali, sest emaslind on pesal asjatama asunud.

Pürjad ja piisonid pikutavad häirimatult lumel. Lumme mattunud faasanite rida näib esmapilgul elutu, kuid lähemale astudes võib lumiste okste all tabada tegutsemas värvikirevaid sulelisi. Ka 38-aastane ronk Jaška istub vapralt oma oksal ja tervitab tuttavaid.

Sel laupäeval, 17. detsembril toimub loomaaias viimane õhtuekskursioon. Pileteid põhjaväravast algavale ekskursioonile on veel saada.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart