Tähistamaks 100 aastat eesti graafik ja illustraator Sándor Martin Sterni  (1924-2017) sünnist, toimub Tallinna loomaaia keskkonnahariduskeskuses tema loomingu näitus.

Eesti-ungari päritolu Sándor Martin Stern oli hariduselt graafik, enim tuntud ja tunnustatud just loomade kujutajana. Sterni loodusvaatlustel põhinev pildilooming sisaldab lisaks dokumentaalsetele joonistustele ja avarellmaalidele ka raamatuillustratsioone, logosid ja postmargi kujundusi.

Illustratsioonidest on kõige tuntumad Ernest Seton-Thompsoni raamatule “Lugusid loomadest” (Eesti Raamat, 1971) valminud joonistused, logodest mitu varianti Tallinna loomaaia tunnuseks olnud loomaaia esimesest asukast ilves Illust ning Euroopa Loomaaedade ja Akvaariumide Assotsiatsiooni (EAZA) logo. Filmimaailma on ta panustanud mängufilmi “Vallatud kurvid” (1959, panoraamversioon “Ohtlikud kurvid”, 1961) kaasstsenaristina koos Dagmar Normetiga. Valik mälestusi loomaaias toimunud seiklustest on ilmunud raamatus “Sandori loomalood” (Huma, 2005).

Manul. Autor Sandor Stern
Luitekass. Autor: Sandor Stern

Näitusel esitatud loomingu võib lihtsustatult jaotada kolmeks: uuringud, arendused ja kujundused. Uuringute hulka kuuluvad visandid natuurist ehk modellide vahetul vaatlemisel kogutud dokumentaalne teave, mida iseloomustab empaatiline ja isiklik suhe modelliga, olenemata sellest, kas on tegemist looma või inimesega. Arendusteks ja töötlusteks võib loomingulises plaanis liigitada ilukirjanduse jaoks loodud illustratsioonid, mida siinkohal esindavad kunstiakadeemia diplomitööna valminud linoollõiked Ernst Särgava rebasejuttudele (1961). Kujunduste seas saab eristada stilisatsioone ja täpseid, teatmekirjanduse illustratsiooniks sobivaid töid, kus võib märgata karge mõtteselguse ja lõbusa liialduse head suhet. Sterni pildilooming on püsivalt nähtav Tallinna loomaaias teeviitadel ja liike tutvustavatel stendidel, samuti Eesti Posti markidel. Sterni looming on äärmiselt loomutruu, eristades peenelt loomade miimikat, kehaasendeid ja žeste.

Tallinna loomaaiaga oli Stern seotud juba 1949. aastast ja igapäevaselt töötas kunstnik loomaaias 1961. aastast, mil direktori ametikohale asus tema vend Karoly Stern. Tõelise loomafanaatikuna ei piirdunud Sandor üksnes joonistamistundidega – võõrad ei olnud talle ei ulukihooldaja, loomapüüdja ega asendusema rollid. 1984. aastast hakkas Stern juhatama loomaaia animalistika ringi ja tegi seda järjepanu enam kui 25 aastat.

Sandor Stern
Sandor Stern

Näituse koostajad, kunstnik ja illustraator Kadri Roosi (1975) ning kunstnik, kunstiõpetaja ja -õppejõud Margot Kask (1974), on tema õpilased loomaaia animalistika ringi päevilt.

Täname:

Aleksander Stern, Karl Stern, Maarika Scheer, Lea Armväärt, Karmen Haiba, Katrin Haiba, Indrek Roosi, Eno Roosi, EKA muuseum jt

Näitus on loomaaia keskkonnahariduskeskuses üleval kuni 27.06.24

Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart