Sügis lisab värviküllust ja tegutsemislusti

Sügisilm ja oktoobripäike värviküllusega tagasi ei hoia. Päikese kullatud puud tumeda taeva taustal mõjuvad kohati lausa silmipimestavalt. Erksavärvilised on ka sügisannid, mida head inimesed loomadele koguvad ja loomaaeda toimetavad.

Valguspäeva lühenemine mõjub lindudele erutavalt. Faasanite reas toimetab nüüd julgemalt ringi vilgas ja kaunilt värviline hiina lasuurharakas. Pisikesed kaeluspapagoid, kes veel õuejahedust ei pelga, annavad endast märku valjuhäälsete hüüatustega. Kuukabarra kõkutab naerda, sini-kõrvukfaasan hirnub, eakas ronk Jaška hõikab oma nime ja tervitab mööduvaid tuttavaid endise õhinaga. Valge vares aga sirutab, ringutab ja sätib oksal istudes sulgi nagu millekski valmistudes.

Manul Altani on aktiivsemaks muutunud ja luusib aedikus ringi ka päevasel ajal. Amuuri kass Murmur sätib end vaateklaasi ette istuma ja uudistab möödujaid. Kalakassid Tommi ja Coral veedavad aega kahekesi koos ja saavad omavahel hästi läbi.

Sõraliste majas elav nooruke kääbuskodukitse sikk Nuki sai nädala alguses omale kaaslasteks viis kääbuskodukitse laste loomaaiast. Tutvumisel oli poksimist ja suhete selgitamist parasjagu.

Tormituulega vajus juurelt pikali üks kulaanide aedikus kasvanud kask ja korraga oli eeslikel ees hulk lisasööta. Kasekoor maitseb neile eriti hästi, see näriti ära nii tüvelt kui ka peenematelt okstelt. Kaselehed, mida nad muidu samuti hea meelega söövad, jäeti pärastiseks.

Kopsupõletikku haigestunud eakas 13-aastane emane luitekass Ashley paranes peale loomaaia arstimajas läbi tehtud ravikuuri. Söögiisu tuli tagasi ja ta pääses koju liigikaaslaste kõrvale.

Läinud reedel külastas loomaaeda Zürichi ülikooli doktorant loomaaialoomade, eksootiliste lemmikloomade ja metsloomade kliiniku veterinaar Gila Sauspeter. Ta uurib loomaaedades peetavate Aafrika ninasarvikute toitumist. Tema sõnul on meie teravmokk-ninasarvikud parajas konditsioonis, Euroopa keskmised. Ta märkis ka, et nad on väga sotsiaalsed ja suhtlemisvalmis.

Oktoobris on loomaaednikel tublisti vabatahtlikke abiks käinud. Ettevõtte Checkout Eesti töötajad kaevasid uue valmiva vihmametsahoone kõrvale tulbipeenra ja panid tulbisibulad maha. SEB panga töötajad aga lõikasid oksi ja puhastasid võsast alpinaariumi hooldusala ning pesid puhtaks vana karumaja ajaloonäituse kõik stendid ja pühkisid langenud lehed põrandalt.

Meenutame väikese pildikollaažiga jääkaru Nora (2013–2022) vallatuid tempe Tallinna loomaaias.

Alates 2017. aastast Schönbrunni loomaaias elanud ja seal 2019. aastal karupoeg Finja emaks saanud jääkaru Nora haigestus läinud nädalal ägedasse sooltepõletikku, mida tuli opereerida. Vaatamata loomaarstide ja talitajate hoolitsusele ja väsimatutele jõupingutustele halvenes tema seisund nii järsult, et 9. oktoobril otsustati ta paranemislootuse puudumise tõttu eutaneerida.

Nora sündis Tallinna loomaaias 24. novembril 2013. aastal ja kasvas üles oma ema Friida ja isa Nordi esimese pojana. Ta oli viies jääkarupoeg, kes Tallinna loomaaia ajutistes endistest sõjaväeladudest ümber ehitatud puurides üles kasvas.

Tema sünd ja kasvamise jälgimine koondasid Tallinna loomaaia ümber palju toredaid loomaaiasõpru ja see andis suure tõuke Tallinna loomaaeda jääkarumaailma rajamiseks, mis avati 7. oktoobril 2017. aastal.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart