Sügis paisutab tuult, küpsetab vilju, toob rändeärevust ja paariheitmistuhinat, elu ja surma

Pilvede vahelt sirutuvad taevasse vikerkaared. Kruugutades lendavad kured üle loomaaia. Tasapisi tuleb metsatukkadesse värvi. Aedviljade kogumiskast loomaaia väravas täitub heade inimeste toodud erksavärviliste sügisandidega.

Igal aastal 22. septembril peetakse üle maailma ninasarvikute päeva. Tallinna loomaaias tänavu ninasarvikupäeva ei tähistata. Loomaaias on lein: meie ainukese allesjäänud ninasarviku elu eest võidelnud loomaaednikud pidid siiski alla vanduma – Kibibi suri täna kell 13.45 jalavigastusest tingitud terviseprobleemide tõttu, mida ei õnnestunud ravida.

Kibibi, jääme sind mäletama julge, erksa, uudishimuliku ja mängulise loomana, kes kinkis meile Tallinna loomaaia esimese ninasarvikuvarsakese.

Sudaani maasarvik kõmistab kumedalt.

Bennetti kängurud istuvad kahekesi kõrvu nagu elunäinud vanapaar, kel emotsioonidki sarnased ja arupidamist ilmaelu üle jagub. Ainult et kängurud on noored ja nende mõtteis mõlgub soo jätkamine, igatahes ei lase isane sookaaslasel emast lähemalt nuusutada.

Alpinaariumis lasti tagakaspia uriaalide karja suursuguselt kõrgekaareliste sarvedega meil sündinud üheksa-aastane uriaalijäär Puks. Tema karjaks on nüüd üheksa uriaaliutte.

Korsak Rital on peal sügisene kaapimistuhin, mis võtab lausa ähkima. Talitajate abiga saavad korsakid tutvust teha sügiseselt erksavärviliste puuseente punapoorikutega. Mitte et see neile rohkemaks kui korraks nuusutamisrõõmu pakuks, aga ilus on vaadata.

Suure seenenäituse järelkajana on ka keskkonnahariduskeskuses jätkuvalt vaatamiseks väljas mõned huvitavad seened.

Okassead toimetavad ennelõunati agaralt aedikus, siis puhkavad mõnda aega hämaras ruumis, et õhtupoolikul jälle välja toimetama tulla.

Loomaaia vivaariumist kolis laste loomaaeda noor vahvalt suurte ja kikkis kõrvadega küülikpoiss.

Euroopa liikuvusnädal tõi taas fookusesse tervisliku ja liikuva eluviisi ning kutsus üles pidama sel reedel autovaba päeva. Liigelgem jala, jalg- ja tõukeratta või ühistranspordiga ning saagem keskkonnasõbralikumaks ja säästvamaks! Rohelise pealinna eestvõttel toimusid reedel giidiga jalgrattatuurid Tallinna sadama D-terminalist mööda kergliiklusteid loomaaeda, kus sai külastada ka vihmametsamaja.

Neljapäeval lõikasid arboristid irbiseaedikut valguseküllasemaks: aia pealt tõmmati maha laialt vohanud elulõng, aedikus saeti puid-põõsaid vähemaks. Õhtupoolikul oli lumeleopard Makalul seal küllaga põnevust ja uudistamist.

Vihmast märjal kesknädalal käisid Eesti Maaülikooli loomakliiniku spetsialistid koos tudengitega Prževalski hobuste Pamela, Niva ja Vaide ning kulaan Dorise kapju värkimas. Ühtlasi tehti loomadele tervisekontroll ja võeti vereproovid.

Esmaspäeval parandasid tublid vabatahtlikud Swedbankist laste loomaaia lambaaedikuid.

Tuleva nädala kolmapäeval näeb loomaaia keskkonnahariduskeskuse suures saalis Matsalu loodusfilmide festivali nelja toredat loodusfilmi, täpsemalt siin.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart