Sügise sünnipäevalised

Loomariigis ei ole sügisel palju sünnipäevi, ometi oli sel nädalal tähtpäev lausa kahel loomaaiaasukal.

Neljapäeval sai 13-aastaseks amuuri tiiger Danuta, kes kolis tänavu suvel meie tiigriorgu. Danuta sündis Saksamaal Magdeburgi loomaaias ja elas enne Tallinna saabumist 11 aastat Sloveenias Ljubljana loomaaias. Järglasi pole tal kunagi olnud. Danutat ja tema toitmist laupäeviti kell 13 näeb kõige paremini läbi Kagu-Aasia vihmametsamaja restorani suurte akende. Looduses on võimsad ja kaunilt triibulised kaslased tiigrid väljasuremisohus.

Reedel täitub kaheksas eluaasta Tallinna loomaaias sündinud gaurilehmal Agatal. Tõsise väljanägemisega tänapäeva suurimad ulukveised, Aasias elavad gaurid (pulli õlakõrgus võib olla üle kahe meetri, mass aga ületada tonni) on küllaltki pelgliku loomuga ning eelistavad tegutseda ja toituda videvikus. Ohualdiste gauride hääbumise põhjuseks looduses on metsade ülemäärane raadamine ja koduloomadelt džunglisse kanduvad taudid.

Viimasel suvepäeval läinud laupäeval sai nelja-aastaseks meie noorim, Poolas sündinud jõesiga Zlata, kes oma sünnipäeva eel sai maiustada aedikus mugulaid kasvatanud kartulitega. Aafrika ekvatoriaalsetes ja lähisekvatoriaalsetes metsades elavad jõesead ei ole otseselt ohustatud, kuid nendegi arvukus on langustrendis.

Sügisilmade vaheldusrikkus ja päevapikkuse kahanemine muudavad loomad aktiivsemaks.

Vööthüäänid Taia ja Thamani otsivad aedikus mõnusaid päikeseküllaseid lamamispaiku. Amuuri kass Murmur on sagedamini liikvel: uurib põõsaaluseid, ringutab, teritab küüsi ja ronib tüvedel. Valgesaba-okasseadki näitavad end taas päevasel ajal.

Kaeluspapagoi ja hele hallvares, beežikas sulisrind kummis ees, imetlevad ennast peeglist. Heleda hallvarese pigmentatsiooni osaline puudumine ehk leukism on põhjustatud erinevate pigmenditüüpide vähenemisest organismis. Leukismi puhul on silmade värv liigile iseloomulik. Albinismi puhul on tegu ühe pigmendi – melaniini – puudumisega organismis. Silmad on punased, sest ka silmaiiris on pigmenditu ja silmapõhja veresooned paistavad välja.

Keskaasia kilpkonnad loomaaia looduskooli eluslooduse klassis peavad pulmi.

Ka pisihiirte elupaigas käis teisipäeval kõva trall, tagaajamine ja paaritumine.

Kulaanid ehk turkmenistani eeslikud nosivad sõime ääres sõbralikult koos oma päevast graanuliportsu. Üks märadest on aga valvsam ümbrust jälgima.

Ekspositsiooni toodi välja teinegi valgeselg-faasani kukk – ohulähedane Taiwani saare endeem –, kes asustab lehtmetsi kuni 2000 meetri kõrgusel.

Teisipäeva õhtupoolikul pügati villa kõigil laste loomaaia tosinal kihnu maalambal.

Neljapäeval jõudis loomaaeda esimene tänavuse kõrvitsakampaania annetus Ehte Humanitaargümnaasiumilt. Kõrvitsaid ning dekoratiiv- ja suvikõrvitsaid oli kokku 113,8 kilogrammi.

Tuleval nädalal alustavad tööd loomaaia looduskooli huviringid, kuhu on veel võimalik registreeruda. Reedel, 4. oktoobril aga, nagu igal aastal ja üle ilma, tähistame meiegi isekeskis loomaaednike päeva.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-17
  • Loomaaed 9-19
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-18, T-P 10-18
  • Vihmametsa sissepääs kuni 17:30
  • Laste loomaaed 10-18
  • Meenepood 10-18

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart