Ehitame amuuri tiigrile ja teistele Kaug-Ida asukatele uue kodu – tiigrioru

Tallinna loomaaeda planeeritav tiigrioru ekspositsioon on kaasaegne ehituslik lahendus, mille sarnast mujal Euroopas ei näe.

Kavandamisel on eelkõige lähtutud loomade heaolu tagamisest, aga ka külastajatele elamusrohkete kogemuste loomisest. Lisaks amuuri tiigrile saab tulevases tiigriorus näha mitmeid teisi Kaug-Ida liike nagu näiteks värvikirevat kärplast harsat, usinat taimtoidu varujat ümarate kõrvadega viiksjänest, sarvedeta, kuid see-eest teravate ja pikkade kihvadega muskushirve ning lühikeste teravate sarvedega oskuslikku mägironijat goralit.

Kõik liigid asuvad elama oma loodusliku elupaiga sarnases keskkonnas, võimaldades külastajatel Kaug-Ida loodusest ettekujutust saada. Tiigriorgu on kavandatud ka kohvik ning kolm puhkeala, kus lapsed mängimise ja turnimise vahepeal teadmisi omandavad.

“Tiigrioru kontseptsiooni koostamisel on osalenud paljud inimesed, sealhulgas ka professionaalne zoodisainer Ameerika Ühendriikidest. Tahame teha tiigriorust koha, mille lahendustesse on haaratud parim praegu maailmas olev teadmine,” märkis Maran. “See võimaldab pakkuda loomadele nende heaolunõuetele vastavaid tingimusi, külastajatele jahmatavaid elamusi ja võimalust kaasa lüüa selle liigi kaitses looduslikes oludes. Kuidas läheb selle suure projekti rahastamine, see sõltub kõigist meist. Jääkarudele uue kodu toonud kampaania annab aga eduks palju lootust. Eesti inimesed on muutunud palju enam teistest liikidest hoolivaks – see rõõmustab hinge.”

Uus tiigriorg kujutab endast väga suurt ala, mis jääb praegusest tiigri aedikust linnutiikide poole ning elevandimajast kängurute poole. Piirkond külgneb vahetult projekteerimisel oleva Kagu-Aasia troopilise vihmametsa majaga. Viimasesse kavandatud kohvikus saavad külastajad tiigrit ka läbi klaasakna uudistada.

Sweco Projekt AS-i kaasabil on võimalik teha väike rännak tulevikku ning vaadata, milline hakkab Tallinna loomaaia tiigriorg välja nägema. Suur aitäh ja kummardus Sweco Projekti meeskonnale, kes on teinud palju tööd ja aidanud meid sammuke lähemale unistuste täitumisel. Praeguse seisuga loodame, et tiigriorg valmib aastal 2023.

Pootsman reisib

Kuni tiigrioru valmimiseni Tallinna loomaaias osaleb isane amuuri tiiger Pootsman EAZA liigikaitse paljundusprogrammis ja rändab mööda Euroopat.

Tallinnas

Amuuri tiiger Pootsman sündis 2011. aastal Moskvas loodusest pärit amuuri tiigrite pesakonnas. Tallinna loomaaeda toodi ta 2012. aastal.

Tšehhis

Detsembris 2018. aastal saadeti ta liigikaitse paljundusprogrammi koordinaatori soovitusel Tšehhi Zlín-Lešná loomaaeda. 2019. aasta 10. juunil nägid seal ilmavalgust ja kasvasid üles kolm armsat kutsikat, vanemateks Pootsman ja tema väärikas partner Tanya.

Itaalias

2020. aastal rändas Pootsman paljundusprogrammi raames edasi Itaaliasse Parco Natura Viva loomaaeda. Sealsetes tiigritele loodud suurepärastes tingimustes tõi Pootsmani paariline Luva ööl vastu 3. juunit ilmale kolm kutsikat.

Sloveenias

Praegu elab Pootsman Sloveenia pealinnas Ljubljanas, kus ta püüab võluda talle kolmandaks paariliseks määratud ematiiger Vitat.

Kuni tiigrioru valmimiseni Tallinna loomaaias osaleb isane amuuri tiiger Pootsman EAZA liigikaitse paljundusprogrammis ja rändab mööda Euroopat.

Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart