Uus hingamine loomaaias

Hirmsad asjad raputavad ja löövad õhu selgeks. Ninasarvikute kaotus ja sellele järgnenud ümberkorraldused loomaaias oleksid kui andnud uue hingamise: loomaaia töötajad suhtlevad omavahel avatumalt ja püüavad anda endast veel rohkem, veel paremini.

Sügis on muutuste aeg. Valguspäeva lühenemisest inspiratsiooni saanud kaeluskotkad nikerdavad pesa ehitada. Šimpanseid võib soojal keskpäeval veel õueaedikus kohata, araraunad aga koliti öise jaheduse eest troopikamajja.

Tadžiki markuurisikk Keš kõrgub uhkelt oma väikese karja kohal, tuul sasimas habet ja rinnaesisel laiuvat lakka. Tänavu sündisid talle küll ainult kaks talle, kuid õige pea on algamas kitslaste sügisene pulmaaeg.

Kodukits Martingi seisab tähtsalt keset aedikut kivi otsas ja näib valvavat, et kõik käituksid nii, nagu on kirjas tema selja taga oleval laste loomaaia tervituspostil.

Kesknädalal oli sünnipäev meie loomaaias sündinud Aasia hiidveisel gauril nimega Agata, kes sai seitsmeaastaseks.

Elevantidele anti nosimiseks murelioksi ja tüvepakke ning suvetormiga loomaaias langenud pehkinud kuusk. Talitajad on tähele pannud, et sügiseti maitseb kõdupuit londilistele eriti hästi.

Kullimäel elavad ilvesed Dikuša ja Charik tegid läbi sügisese nugilistetõrje. Vanas karumajas elav eakas ilves Riina läbis täieliku tervisekontrolli, kuna ta kipub liialt juurde võtma. Tervisekontrollis käisid ka mõned euroopa naaritsad, kes hoopis kaalus alla võtavad.

Paratuberkuloosi vastu said vaktsineeritud kõik loomaaia kitslased, välja arvatud kolm dagestani tuuri, kes kavaldasid loomaaednikud üle ega andnud ennast kätte. Nemad saavad vaktsiinisüsti järgmisel aastal.

Laste loomaaia kääbuskits Fuuria käis hambaravil, tal viiliti madalamaks söömist takistav hambateravik.

Läinud laupäeva hommikuks olid viimasedki loomaaias suvel pesitsenud suitsupääsukesed alustanud teed lõunamaale ning paksunahaliste majas võeti ette suur päevavalguslampide kuplite küürimine nagu igal sügisel.

Ettevalmistusena elevantide talviseks siseruumiperioodiks parandasid töömehed ära heinavõrgu tõstemehhanismi. Rippuv heinavõrk pakub londilistele toitumisel just parajat väljakutset ja aitab hästi ka toiduraiskamise vastu.

Lahvandusega linnutiik kontrolliti talve tulekuks üle ja lasti uuesti vett täis.

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti eestvõttel paigaldatakse alpinaariumi algusesse kõnnitee serva joogiveepost janu kustutamiseks.

Tallinna loomaaia eripreemia 2023. aastal läks Matsalu loodusfilmide festivali filmile „Kaktuse hotell“ (režissöör Yann Sochaczewski). Värvikas film humoorikas võtmes kirjeldab hästi Ameerika ja Mehhiko piiril asuva Sonora kõrbe asukaid, kes on oma elupaiga või toitumise tõttu seotud maailma suurima kaktuseliigi saguaaroga.

Seened kasvavad tänavu eriti hästi ka loomaaias.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart