Uus nooruke lumeleopard ja ettevalmistused aastavahetuseks

Läinud laupäeva hommikul jõudis Prantsusmaalt Bioparc de Doué-la-Fontaine’ist Tallinna loomaaeda pooleteiseaastane emane lumeleopard Makalu. Autosõit oli väsitav ja nooruke irbis peitis end oma uues kodus kohe pesakasti. Ent kui inimesed olid läinud, uudistas ta veidi ümbrust ja sõi ära talle jäetud värske küüliku. Teisipäeval lubati ta juba õueaedikusse Eestimaa lumeuputust uudistama, kuid külastajate ette ekspositsiooni pääsemisega läheb veel aega.

Makalu nime kannab Himaalajas Nepali ja Tiibeti vahel asuv kõrguselt viies mägi maailmas (8485 m). Järskude nõlvade ja teravate mäeharjade poolest kurikuulsat Makalud peetakse üheks keerulisemaks ja raskemini ronitavaks mäeks maailmas.

Nimi Makalu tuleneb sanskriti keelest ja viitab hindude jumalale Shivale. Noorukese irbis Makalu põlvnemist uurides selgus, et tema esivanemate hulgas on aastatel 1985–2000 Tallinna loomaaias elanud lumeleopard nimega Shiva.

Möödunud kolmapäeval reisile läinud lumeleopard Otto III on oma uues kodus Dublini loomaaias kenasti kohal ja sealsete töötajate sõnul juba ka kohaliku emairbise tähelepanu köitnud.

Ees ootava pühadeaja ilutulestiku kärgatuste ja sähvatuste põhjustatud stressi vähendamiseks saavad loomaaia šimpansid nüüd igal hommikul rahustuseks diasepaami. See muudab nad rahulikumaks, nad magavad rohkem ega ärritu liigselt väliste mürade peale.

Loomaaed koos Eesti Loomakaitse Seltsi, Varjupaikade MTÜ, ühendusega Loomus ja Tallinna linnaga kutsub üles loobuma aastavahetuse tulemürglist, mis tekitab nii loomaaialoomadele kui ka lemmik-, kodu- ja metsloomadele suurt hirmu ja stressi. Ilutulestiku soetamise ja hetkelise silmailu asemel tasub teha annetus loomade heaoluks.

Samuti võib tulla loomaaeda uudistama Aafrika järvede värvikirevaid kirevahvenlasid, sätendavaid punapiraajasid ja omapärase kujuga hiina purikarpi, kirevaid puukonni, laululembeseid lehestikukonni ja punnsilmseid kuuba kärnkonni, erksavärvilisi trikitajaid araraunasid ja ööekspositsiooni õrnu kaunitare senegali galaagosid.

     

    

Rahulikult silma looja laskvaid berberi vööthiiri oleks ju lausa kahju üles ehmatada.

Amuuri leopardid Muusi ja Alexei vahetati aedikutes. Külastajate ees kõnnib nüüd kaheksa-aastane Tallinna loomaaias sündinud Muusi. Ei lumi ega sula takista elevantide ja ninasarvikute õuejalutuskäike.

Tuleval esmaspäeval, teisel jõulupühal saabuvad loomadele külla jõulutaadid ja -memmed. Täpne kava siin.

Traditsiooniline ringkäik algab keskpäeval keskkonnahariduskeskuse ees ühispildi tegemisega. Edasi suundutakse tervitama laste loomaaia asukaid, seejärel elevante ja ninasarvikuid, muskusveiseid, jaapani makaake, hülgeid, takiine ja jääkarusid. Kingitusi saavad kõik loomaaia asukad. Kalakass Otto on igatahes jõuluvanadega kohtumiseks valmis ja tugeva rajagi õueaediku lumme sisse kõndinud.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart