Vaikne pehme lumeilm

Tasakesi langeb laia pehmet lund üha juurde. Lumehelvestega kaetud kaksküürkaamelid maiustavad puhta värske lumega või puhkavad lumme kaevatud lohkudes, jalad kõhu alla pakitud ja pikk tihe vill keret soojas hoidmas.

Villased on ka kihnu maalambad, Eesti ohustatud põlistõug, kes on siinsete oludega juba sajandeid harjunud. Vähenõudlikud, stressikindlad ja leplikud lambad saavad hakkama aasta ringi õues elades.

Jääkarudele on tänavune talvealgus lausa kingitus. Raspi kõhutab kaldapealsel, selg püherdamisest lumine, ja peab aru, kas minna ujuma või mitte. Friida külmal ajal vette ei kipu, ent lumes mässab suure mõnuga.

Läinud laupäeval läbis Friida tervisekontrolli – parasjagu oli Eestis veterinaar-sigimisspetsialist Taanist. Karuga on kõik hästi, ainult nüüd on tema küljel näha ultraheliuuringu tarbeks pügatud väike karvutu laik ja kõik saavad oma silmaga veenduda, et jääkaru nahk valgena paistva karva all on tõepoolest tume.

Neljapäeva hommikul vahetati aedikutes amuuri leopardid Darla ja Muusi. Darla on taas ekspositsioonis ja teda näeb vana karumaja Veskimetsa-poolsetes aedikutes. Muusi aga koliti peatselt algavat pulmaaega silmas pidades Alexei kõrvale. Uuest ümbrusest ja lõhnadest on mõlemad emased veidi kõhevil. Alexei aga, kes esialgu aedikut vahetama ei pidanud, tunneb end vabalt ja võib lubada endale kasukahooldust otse lumehanges lamades. Amuurimaa asukatel Eestimaa talves külm ei ole.

Neljapäeval, 8. detsembril täitus 39. eluaasta kääbusjõehobu Pupal. Talitaja meisterdas talle sel puhul kõrge maitsva  ja trikiga kingituse.

Liigikaitseuuringute keskuse unilased lagritsad tuduvad ja see andis võimaluse nad tasakesi ja häirimata üle vaadata. Mai lõpus sündinud seitse poega kiibistati ja määrati nende sugu: poegadest neli on isased ja kolm emased. Kokku elab keskuses praegu 13 lagritsat, kellest osa talvitub õueaedikute pehmetes soojades pesades ja osa ruumis, kus on talveuneks parajalt 3–4 kraadi sooja.

Näib, et ka loomaaia looduskooli eluslooduse klassi soojas terraariumis elav aaga tajub talve – ta on igaks juhuks samblatekikese alla pugenud.

Sel laupäeval rõõmustame väikesi loomasõpru järjekordse laste laupäevaga, mil kõik kuni 19-aastased külastajad pääsevad loomaaeda tasuta. Ringkäik tasub sättida loomade söögiaegadele, siis saab uudistada, mida ja kuidas nosivad nii laisik, hülged ja elevandid kui ka kinkažud, senegali galaagod ja pintšetamariinid.

Kahel jõulueelsel laupäevaõhtul aga toimuvad loomaaias väga erilised retked õhtuhämaruses. Ööeluviisiga  ja põhjamaist kargust nautivate loomade – kakkude, ilveste, leopardide, jääkarude ja alpinaariumiasukate – videvikuelust osasaamisele lisaks on asjatundliku loomaaedniku juhtimisel võimalik uudistada ka paksunahaliste majas elavate elevantide, ninasarvikute, kääbusjõehobu, surikaatide ja mitmesuguste roomajate õhturituaale.

Kui kõik läheb nii nagu plaanitud, siis asub lumeleopard Otto III tuleva nädala kolmapäeval teele Iirimaale Dublinisse oma uude koju. Tallinna jääb elama lumeleopardinooruk Somu, kes saab endale peatselt noore kaaslase.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart