Alanud aastal saab loomaaed 85!

Loomaaia sünnipäev on augustis, kuid sünnipäevasündmused algavad juba jaanuaris: tuleval reedel, 12. jaanuaril avame keskkonnahariduskeskuses näituse „Sándor Stern 100 – joonistused ja maalid“.

Tallinna loomaaiaga tihedalt seotud olnud kunstnik-animalisti, graafiku, illustraatori ja noorte animalistikaringi juhendaja Sándor Martin Sterni sünnist möödub tänavu jaanuaris 100 aastat. Näitusel on välja pandud tema joonistused, akvarellmaalid, raamatuillustratsioonid, logod ja postmargikujundused. Sándori loomutruid loomajoonistusi näeb ka loomaaias jalutades teeviitadel ja liike tutvustavatel stendidel.

Juba sel pühapäeval, 7. jaanuaril kell 13 aga kutsume kõiki huvilisi loomaaia kullimäele tähistama saabuvat kotkaste kaitse päeva, mida üle maailma peetakse 10. jaanuaril. Kullimäel saame lähedalt näha neid terava pilgu, võimsa noka, tugevate küüniste ning laiuvate tiibadega uhkeid ja häälekaid röövlinde. Kuuleme nende muredest ja rõõmudest ning vaatame mida ja kuidas nad süüa armastavad.

Talvekülma trotsides tasub loomaaia kullimäele jalutama tulla ka seetõttu, et tasapisi pikenev valguspäev muudab siinsed asukad eriti erksaks. Algamas on kotkaste elus oluline aeg – pesitsusperiood. Esimesena, juba jaanuari lõpus, poetavad muna pessa habekotkad.

Šimpansite Betty ja Quincy isu on taastunud ja meeleolu rõõmsam – nad elasid aastavahetuse mürgli üle, kuigi keegi oli saluuti lasknud lausa loomaaia aia taga parklas.

Teisipäeva hommikupoolikul lubati noor pürjapull Nunuu kokku pürjalehmade ja -vasikaga. Oli üksteise uudistamist, pusklemist ja kepsutamist. Kõige õnnelikum tundus olevat vasikas, kes sai nüüd oma ema ja eaka tädi kõrvale karjakaaslase, keda mängule kutsuda.

Liigikaitseuuringute keskuse euroopa naaritsate asurkonna tervise hoidmise nimel võeti kolmapäeval nelja euroopa naaritsa pärakust tampooniproov. Proovid saadeti Saksamaa laborisse, et analüüsida võimalike patogeensete bakterite ja viiruste esinemist.

Meie elevantide DNA uurimiseks ja võimaliku suguluse väljaselgitamiseks võtsid talitajad neljapäeval Fieni ja Draay põskedest kaapeproove. Elevant Carli vereproov on loomaaia biopangas juba olemas. Uuringu viib läbi loomaaia liigikaitsekeskuse DNA analüüside spetsialist.

Külmakraadidega alanud aasta sundis lakkhundid siseruumidesse. Ka eakas amuuri leopard Darla ja libedust pelgav Alexei on õueaedikus praegu vaid lühikest aega. Korsak Rita aga pures tallele pandud ja läbi jäätunud lihatükki pikalt, enne kui sealt ampsukese kätte sai.

Pühapäeval lõhkes veetoru troopikamajas, kolmapäeval veelinnutiikidel. Loomaaia hooldusmehed võitlesid käredas külmas, et linnutiikide lahvandus jäässe ei läheks ja veelindudel ujumisvõimalus säiliks.

Külmakraade ei karda ning korralikku talve naudivad aga jääkarud, lumeleopardid, kaljukitsed-mägilambad, piisonid, kaamelid, Prževalski hobused ja kulaanid, kakud ja kotkad. Kaunilt lumises ja krõbekülmas loomaaias jalutav külastaja saab sooja vihmametsamajas, troopikamajades ja paksunahaliste majas.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart