Hiina alligaator
Alligator sinensis
Kriitiliselt ohustatud
Stabiilne
- Selgrootu
- Hõimkond: Keelikloomad (Chordata)
- Klass: Roomajad (Reptilia)
- Järjekord: Krokodillilised (Crocodylia)
- Perekond: Alligaatorlased (Alligatoridae)
Päritolu
Hiina
Aktiivsus
videviku, öine
Sotsiaalsus
üksikeluline
Toitumine
teod, vähid, karbid, kahepaiksed, kalad
Suurus ja kaal
üldpikkus 200 cm, kaal 40 kg
Eeldatav eluiga
25 aastat
Hiina alligaator on Vana Maailma ainus alligaatorlane. Erinevalt teistest alligaatorlastest ei ole tema eesjäsemete varvaste vahel ujulesti. Kunagi Hiinas üsna laialdase levilaga liiki leidub nüüdisajal vaid Jangtse jõe alamjooksul. Arvukuse vähenemise peamiseks põhjuseks looduslikes elupaikades on tihe inimasustus. Maailma looduskaitseliidu punase nimestiku 2021. a andmetel on suguküpseid isendeid alles 68–86, arvukuse trend on stabiilne.
Hiina alligaator on kõige põhjapoolsema levikuga krokodilliline. Temperatuuri langedes jääb ta talveunne ja veedab 6–7 kuud enda kaevatud urus. Ligi 1,5 m sügavune urg koosneb mitmest kambrist ja käigust, seal võib olla maaaluseid basseine ja hulgaliselt õhuauke.
Kuni 2 m pikkuseks kasvav hiina alligaator toitub peamiselt karpidest, veetigudest, koorikloomadest, aga ka konnadest ja kaladest.
Looduses kestab pesitsusperiood juulist augustini. Enne munemist ehitab emane hiina alligaator taimedest künkakujulise pesa. Pesa tippu kaevatud auku muneb ta 10–40 piklikku muna ja katab need pealt rohuga. Pojad haub välja kõdunevate taimede soojus.
Hiina alligaator on üks haruldasemaid krokodillilisi maailmas. Liigi paljundamiseks on loodud keskused Hiinas. Samuti paljundatakse hiina alligaatoreid loomaaedades. Tallinna loomaaiast USAsse Bronxi loomaaeda viidud loomad on seal edukalt siginud. Meil praegu elavad hiina alligaatorid pärinevad nende järglaskonnast.
Peamiselt selgrootutest toituv hiina alligaator inimesele ohtlik ei ole.