Lyle’i lendkoer ehk Lyle’i tiibur
Pteropus lylei
Haavatav
Vähenemas
- Selgrootu
- Hõimkond: Keelikloomad (Chordata)
- Klass: Imetajad (Mammalia)
- Järjekord: Käsitiivalised
- Perekond: Tiiburlased
Päritolu
Aasia
Aktiivsus
videvik
Sotsiaalsus
seltsinguline
Toitumine
vili
Suurus ja kaal
(keha)pikkus 20 cm, kaal 390-480g
Eeldatav eluiga
20 aastat
Lyle’i lendkoer on keskmise suurusega tiiburlane. Tiiburlased on maailma ülejäänud käsitiivalistest silmapaistvalt erinevad. Nad ei kasuta orienteerumiseks ja saagi püüdmiseks kajalokatsiooni. Nende pikk koon ja suured silmad viitavad kõrgelt arenenud haistmis- ja nägemismeelele. Putukate asemel söövad tiiburid puuvilju, nektarit ja õietolmu. Lyle’i lendkoer toitub enam kui 30 taimeliigi viljadest.
Päeval kogunevad Lyle’i lendkoerad suurtel puudel asuvatesse puhkepaikadesse ja ripuvad konksukujuliste küüniste abil okste küljes. Sel ajal nad magavad, suhtlevad, puhastavad end ja hoolitsevad poegade eest. Koloonia võib olla kuni 8000-pealine. Paljude põlvkondade jooksul kasutavad Lyle’i lendkoerad sama puhkepaika.
Videviku saabudes lendab koloonia toituma. Ema karva külge klammerdunud nooremad pojad lendavad kaasa, vanemad pojad jäävad ööseks omapead puhkepaikadesse. Toiduotsingul läbib lendkoer kuni 50 kilomeetrit ning öö jooksul võib ta süüa koguse, mis vastab kuni poolele tema kehamassist. Lendkoerad on sadade taimeliikide jaoks ühed tähtsamad seemnete levitajad ja tolmeldajad.
Inimasustuse lähedust mitte pelgava Lyle’i lendkoera arvukus on viimase 15 aastaga 30% vähenenud. Toiduretkedel külastavad Lyle’i lendkoerad puuviljaistandusi, mis teeb nad inimese seisukohalt kahjuriteks. Lisaks küttimisele ohustab neid ka puhkepaikadeks sobilike suurte puude kadumine elupaikadest.